13 tipov na knihy a články o tvorbe mesta od projektového manažéra Nového Lida

Čas čítania: 2 minút

Dlhé zimné večery sú ideálnym časom na oddych pri horúcom čaji a knižke. Ak vás zaujíma architektúra a mestotvorba, začať môžete pri týchto tipoch od Silvia Kičinu.

Témy architektúry, urbanizmu a mestotvorby súvisia s mnohými ďalšími. Ak si chcete prečítať niečo o tom, ako fungujú mestá, ako vplývajú na ľudí, niečo nového sa naučiť a pritom si aj oddýchnuť, týchto 13 knižiek a článkov by vás mohlo zaujímať. Sú ako stvorené na pokojné domáce štúdium a nasýtenie vašej urbanistickej zvedavosti. Budem rád, keď vás obohatia a pobavia aspoň tak, ako mňa. Príjemné čítanie!

Bratislava zadným vchodom 1918-2005

Cenné historické fotografie Bratislavy počas celého 20. storočia zachytené objektívmi 50 skvelých fotografických osobností.

Rím, Praha, Chartúm a ich Genius loci

Christian Norberga-Schulz, slávny historik a teoretik architektúry sa v knihe zaoberá vplyvom miesta na vnímanie ľudí a svoje názory konkrétne ilustruje na Prahe, Ríme a Chartúme.

Architekt Dušan Samuel Jurkovič

Autorka Dana Bořutová nám približuje život a dielo jedného z najvýznamnejších slovenských architektov – Dušana Jurkoviča, ktorý mal dar vnímať a chápať nás, a pre nás aj tvoril.

Krajiny vnitřní a vnější

Geológ Václav Cílek a jeho príjemno-užitočné impresie zo života v krajine a meste.

Duše měst

Radomil Hradil o tej zložke miest, ktorá nekričí.

Fenomenálne včely

Juergen Tautz a Helga R. Heilmann o živote hmyzu, ktorý tak geniálne organizuje hmotu v priestore a čase.

Skrytá tajemství vody

Masaru Emoto je japonský vedec, ktorý prináša úplne nový pohľad na životodárnu tekutinu tak dôležitú pre ľudské telo, ako aj pre mestá.

Heideggerova chata

Britský architekt Adam Sharr sa zaoberá filozofiou bytia v priestore. Hlavným hrdinom jeho knihy je chata slávneho filozofa Heideggera, ktorá bola ohniskom jeho života a diela.

Trianonská mierová zmluva

Práca uznávaného historika Ignáca Romsicsa o zmenách, bolesti, vzťahu k miestam, identite a vývoji prináša dôležitý pohľad na jednu z kľúčových udalostí (nielen) pre slovenský národ.

Chrám plný květů

Antonín Líman a jeho výber z haiku – žánru japonskej poézie, ktorý má, podobne ako ktorékoľvek mesto, svoj prirodzený rytmus, ale aj pevne dané pravidlá.

UAE Vision 2021

Šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum o rozvoji púštnej krajiny a spoločnosti, s ropou aj bez nej. UAE Vision 2021 je plán rozvoja Spojených Arabských Emirátov s cieľom znížiť závislosť od ropy, diverzifikovať zdroje príjmov a zlepšiť oblasti ako infraštruktúra, zdravotníctvo, vzdelávanie či turizmus.

The Capital Cairo

Egypt plánuje postaviť nové hlavné mesto na východ od súčasnej Káhiry. Vzniknúť tak má mesto veľké asi ako dve Bratislavy s 5 miliónmi obyvateľov a s 10-tisíc kilometrami ciest. Sídliť tu budú aj vládne inštitúcie, úrady, školy, univerzity, nemocnice, ale aj letisko či zábavný park.

Sviatočné pozdravy

Na záver milá knižka Antona Srholca, v ktorej pozdravuje súčasníkov a snaží sa šíriť vďačnosť a pozitívnu energiu. Tie budú totiž aktuálne vždy, bez ohľadu na tému.


Silvio Kičina

je projektový manažér Nového Lida. V Bratislave sa narodil, žije tu 40 rokov, z ktorých 10 robí v developmente a už piaty rok u developera JTRE vedie projekt novej centrálnej zóny Nové Lido.


Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.