4+1 program o architektúre na Netflixe na chladné jesenné večery

Čas čítania: 3 minút

Populárna streamovacia služba Netflix pravidelne pridáva nové tituly, okrem iného aj seriály či dokumenty venované architektúre, dizajnu a zaujímavým interiérom. S príchodom chladných jesenných dní sa ich večerné sledovanie stáva atraktívnejším. Prinášame vám tipy na päť čerstvo pridaných programov, ktoré určite zaujmú každého fanúšika architektúry.

1. The World’s Most Amazing Vacation Rentals

Počet sérií: 2

Počet epizód: 16

Dĺžka epizódy: 30 minút

Zdroj: Netflix

Cestovanie sa po pandémii konečne opäť stáva bežnou súčasťou ľudských životov. K nemu neodmysliteľne patrí objavovanie originálnych hotelov, chát a iných ubytovacích zariadení so svojskou identitou a architektúrou. Moderátori šou The World’s Most Amazing Vacation Rentals sprevádzajú divákov po tom najzaujímavejšom, čo svet ponúka, a zameriavajú sa na dizajn a originálne interiéry, pričom hlavnú úlohu nehrá luxus, ale autenticita a spojenie s lokálnou kultúrou. V seriáli zavítajú napríklad do domčeka v korune stromov v Atlante, autentickej dovolenkovej chaty na Bali či do ekologických zero-waste nehnuteľností v Tulume či Fínsku.

2. The Parisian Agency

Počet sérií: 1

Počet epizód: 5

Dĺžka epizódy: 40 až 60 minút

Zdroj: Netflix
Zdroj: Netflix

Reality šou z prostredia luxusných francúzskych nehnuteľností necháva diváka nahliadnuť do rodinného biznisu rodiny Kretzovcov, ktorí sa špecializujú na trh s výnimočnými sídlami, historickými usadlosťami a dovolenkovými vilami. Úchvatné zábery modernej, ale aj historickej architektúry striedajú interné informácie z chodu realitnej kancelárie a panoramatické výhľady na prírodnú scenériu francúzskej riviéry. Ak snívate o dovolenkovom sídle v regióne Bordeaux a chcete si spraviť predstavu o cene, The Parisian Agency je pre vás tou správnou voľbou.

3. Stay Here

Počet sérií: 1

Počet epizód: 8

Dĺžka epizódy: 30 minút

Zdroj: Netflix
Zdroj: Netflix

Dvaja moderátori – interiérová dizajnérka Genevieve Gorder a expert na reality Peter Lorimer – navštevujú zanedbané a ošumelé priestory na krátkodobý prenájom, aby im vdýchli nový život a urobili z nich atraktívne ubytovanie pre turistov, ktorí hľadajú niečo výnimočné. Počas svojich ciest sa dostanú napríklad k hausbótu v Seattli, ktorý premenia na romantický nábrežný priestor, alebo do majáka v San Franciscu, z ktorého urobia skutočne zážitkové bývanie. Ideálne pre tých, ktorí hľadajú inšpiráciu na oživenie svojho príbytku.

4. Million Dollar Beach House

Počet sérií: 1

Počet epizód: 6

Dĺžka epizódy: 30 minút

Zdroj: Netflix
Zdroj: Netflix

Ďalšia dokumentárna reality šou z prostredia realitných maklérov luxusných nehnuteľností sa odohráva v jednej z najprestížnejších oblastí Spojených štátov, v tzv. Hamptons. Obľúbená rekreačná plážová lokalita blízko New Yorku ponúka skutočné skvosty modernej architektúry, ale nájdu sa tu aj zachované usadlosti v tradičnom štýle. Dokument sleduje realitnú kanceláriu Nest Seekers, ktorá sa v konkurenčnom prostredí oblasti Hamptons špecializuje na tie najluxusnejšie nehnuteľnosti s cenou od desať do sto miliónov dolárov. Pre diváka je Million Dollar Beach House ukážka toho najlepšieho (a najdrahšieho), čo Amerika ponúka, a zároveň podnet na premýšľanie, prečo Američania vo svojich domoch nutne potrebujú viac kúpeľní ako spální.

Bonus: Down to Earth with Zac Efron

Počet sérií: 1

Počet epizód: 8

Dĺžka epizódy: 30 až 45 minút

Zdroj: Netflix
Zdroj: Netflix

Ak vás nezaujíma iba zelená, ekologická architektúra, ale všeobecne udržateľný prístup k životu, herec Zac Efron vás prevedie rôznymi krajinami, v ktorých je bývanie, kultúra a spôsob života úzko spätý s prírodou. Obyvatelia Islandu, Kostariky, mesta Lima či ostrova Sardínia v dokumente ukazujú, ako sa dá žiť v spojení s prírodou a bez toho, aby produkovali zbytočný odpad, emisie či využívali zbytočne veľa energie. Zaujímavá je aj návšteva Paríža, ktorého ekologickým vodným systémom využívajúcim podzemnú vodu a tok rieky Seiny by sa mohla inšpirovať aj Bratislava.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.