5 bazénov, ktorými svetové mestá sprístupňujú rieky ľuďom

Čas čítania: 3 minút

Kedysi znečistené industriálne prístavy, dnes obľúbené miesta na kúpanie a trávenie voľného času. Svetové mestá si čoraz viac uvedomujú hodnotu vodných tokov a pretvárajú ich v súčasti verejných priestorov. Riečne bazény sú obľúbenými destináciami domácich aj turistov počas horúcich letných dní. Tieto príklady môžu byť inšpiráciou aj pre Bratislavu.

Kodaň, Dánsko

Mestské kúpele v hlavnom meste Dánska sú súčasťou revitalizácie prístavu, ktorý sa mení na nábrežný park a promenádu. Návštevníci tu nájdu móla a priestory na sedenie či skákanie do vody, ihriská aj pontóny, to všetko pri výhľade na dominanty mesta. Bazény neslúžia ako plaváreň, ale ako klasická pláž – teda miesto na relax, socializáciu a schladenie sa počas horúcich dní. Vstup do nich je zdarma a na bezpečnosť dozerajú plavčíci z vyvýšených platforiem, z kapacitných dôvodov nepúšťajú do areálu viac ako 600 ľudí. Aj napriek tomuto obmedzeniu sú kúpele obľúbeným miestom na trávenie voľného času, v lete spojeného s kúpaním, v chladnejších mesiacoch s kochaním sa výhľadom na mesto.

Zdroj: Shutterstock

Paríž, Francúzsko

Každé leto prebieha v Paríži festival Paris Plages, počas ktorého môžu obyvatelia aj turisti navštíviť niektorú z množstva aktivít, ktoré ponúka nábrežie rieky Seina. Jednou z nich je aj obľúbený bazén na riečnom kanáli pretekajúcom priamo cez centrum hlavného mesta Francúzska, v ktorom si detskí aj dospelí plavci môžu zaplávať a využiť tak pravidelne čistenú a filtrovanú vodu, ktorá do bazénov prúdi. Aj v roku 2021 boli za prísnych opatrení prístupné dva bazény upravené tak, aby boli hygienické a bezpečné aj pre začiatočníkov. Obľúbenosť tejto sezónnej atrakcie potvrdzuje aj kapacita 1 000 plavcov, ktorá je v lete naplnená každý deň.

Zdroj: Shutterstock

Denver, USA

Štát Colorado je známy dych berúcimi prírodnými scenériami, vysokými horami a rozľahlými lesmi. Nie nadarmo sa hlavnému mestu Denver hovorí Mile-high city (mesto v míľovej výške). V jeho centre, medzi vysokými mrakodrapmi, sa nachádza park pripomínajúci okolité krásy prírody a umožňujúci Denverčanom tráviť voľný čas v prírode uprostred mesta. Confluence Park ponúka prírodné trasy na prechádzky či cyklistiku, ideálne miesta na piknik a stretávajú sa tu dve rieky, ktoré Denverom pretekajú. V ich vodách sa domáci radi kúpu, v zime otužujú a je tu povolený dokonca rybolov. Vďaka prepracovanému systému čistenia a vysokej polohe je voda krištáľovo čistá a ideálna na kúpanie sa priamo v centre mesta.

Zdroj: Shutterstock

Montreal, Kanada

Väčšina kanadského veľkomesta vrátane moderného centra sa rozprestiera na ostrove ležiacom na Rieke Sv. Vavrinca. Tento mohutný tok spája najväčšie kanadské mestá ako Toronto či Quebec, no podľa montrealských aktivistov je v ňom počas leta „99,9-percentná“ čistá voda vhodná na kúpanie. Na šírenie povedomia o tejto možnosti organizujú každý rok spoločné kúpanie, v rámci ktorého skáču do vody z mestského móla, ktoré je súčasťou nábrežnej promenády mesta. Akcia s názvom Le Grand Splash má už viac ako 20-ročnú tradíciu a postupne sa vďaka nej z Rieky Sv. Vavrinca stáva čoraz obľúbenejšia atrakcia, najmä počas letných mesiacov. Aktivisti čistotu vody pravidelne kontrolujú a vďaka svojim aktivitám získali ocenenie za ekologický vplyv na komunitu.

Zdroj: journalmetro.com

New York, USA

Inovatívny „Plus Pool“ na hladine rieky Hudson je síce v štádiu projektu, prináša však niekoľko inšpiratívnych nápadov. Podľa autorov návrhu bazénu v tvare veľkého symbolu plus je v New Yorku možné robiť všetko – okrem plávania v rieke. Napriek tomu, že niektoré časti mesta – napríklad Manhattan – sú doslova ostrovy, v okolitých vodných plochách ľudia neplávali už desiatky rokov. Navrhovaný bazén má filtračné priepustné steny, ktoré čistia pretekajúcu vodu, a bude vhodný pre plavcov všetkých vekových aj výkonnostných kategórií. Ideu môžu ľudia podporiť finančne darom neziskovej organizácii, ktorá za ňou stojí a chce rieku bezpečne sprístupniť obyvateľom New Yorku prvýkrát od roku 1938.

Nákres možnej budúcej podoby Plus Poolu. Zdroj: pluspool.org

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.