5 najočakávanejších stavieb, ktoré dokončia vo svete v roku 2023

Čas čítania: 3 minút

Napriek všetkým turbulenciám v uplynulých dvoch rokoch architektúra vo svete nestagnuje. Dôkazom toho sú novovznikajúce stavby, ktoré majú práve v tomto roku naplánovanú slávnostnú kolaudáciu. Týchto 5 najzaujímavejších projektov určí v roku 2023 novšiu podobu sveta.

Národná banka v Kuvajte

5 najočakávanejších stavieb, ktoré dokončia vo svete v roku 2023
Mrakodrap so zužujúcim sa profilom patrí k najmodernejším budovám sveta. Zdroj: Facebook Foster + Partners

Rovnomenná metropola štátu Kuvajt je dokonalým príkladom moderného mesta. Svedčí o tom aj fakt, že v najlukratívnejšej finančnej štvrti Sharq vyrástla ďalšia výšková budova, ktorá sa stala ústredným sídlom centrálnej banky. Mrakodrap s celkovou výškou 300 metrov disponuje nesymetrickým dizajnom, inovatívnymi konštrukčnými prvkami a energeticky úspornými technológiami. Architektonicky je navrhnutý tak, že sa k vrcholu stavby zužuje a pohľadom z diaľky vyzerá zakrivene. Vo veži so 63 poschodiami sa nachádza reštaurácia, najmodernejšia posilňovňa, tanečná sála a auditórium s panoramatickým výhľadom na Perzský záliv.

Najväčšie akvárium na svete v Abú Zabí

5 najočakávanejších stavieb, ktoré dokončia vo svete v roku 2023
Zdroj: Shutterstock

Obrovské akvárium malo pôvodne stáť v americkom meste Las Vegas, výstavba sa však napokon začala v Spojených arabských emirátoch. Tu sa okrem najvyššej budovy či najhlbšieho bazéna na svete budú môcť tento rok pochváliť aj najväčším svetovým akváriom. Bude sa rozprestierať na ploche piatich podlaží a jeho súčasťou bude aj výskumné centrum zamerané na ochranu morských živočíchov. Jedným z hlavných ťahákov bude dvadsaťmetrové panoramatické okno nazvané Endless Vista, cez ktoré ľudia nahliadnu do útrob akvária s jeho živočíšnym osadenstvom žijúcim v neuveriteľných 58 miliónoch litrov vody priamo z oceánu.

MSG Sphere v Las Vegas

5 najočakávanejších stavieb, ktoré dokončia vo svete v roku 2023
Zdroj: Shutterstock

Najľudnatejšie mesto amerického štátu Nevada nemusí smútiť za arabským akváriom, keďže namiesto neho otvorí svoje brány iná impozantná stavba. Kopula MSG Sphere v hodnote 2,16 miliardy eur je postavená v tvare gigantickej gule a do svojich útrob pritiahne najrôznejšie športové udalosti, veľtrhy či galavečery spojené s odovzdávaním významných ocenení. Steny pokryje LED obrazovka s plochou väčšou ako tri futbalové ihriská, ktorá ožiari aj jazdcov motoristického šampionátu F1 v rámci novembrovej Veľkej ceny Las Vegas.

Iconic Tower v Egypte

5 najočakávanejších stavieb, ktoré dokončia vo svete v roku 2023
Najvyššia stavba na africkom kontinente už dnes dominuje celému novému mestu. Zdroj: Wikipedia Commons

Vládni predstavitelia v Egypte v roku 2015 predstavili megalomanský projekt, ktorý by mal prispieť k riešeniu problému preľudneného centra hlavného mesta. Agenda v súčasnosti nesie názov „Egypt Vision 2030“, v rámci ktorej sa začalo približne 45 kilometrov východne od Káhiry budovať nové hlavné mesto. Po dokončení by sa malo stať sídlom parlamentu, ministerstiev či veľvyslanectiev. Administratívnej metropole už dnes dominuje 385-metrový mrakodrap Iconic Tower, ktorý je najvyšší na africkom kontinente. Ikonická veža poskytuje priestor kanceláriám, hotelom, obchodom aj vyhliadke či ďalším verejným priestorom. Ponúkne celkovú využiteľnú plochu 65-tisíc štvorcových metrov, pričom má dve podzemné a 78 nadzemných podlaží.

Four Frankfurt

5 najočakávanejších stavieb, ktoré dokončia vo svete v roku 2023
Zdroj: Wikimedia Commons

Európa v oblasti moderných futuristických komplexov nezaostáva. V nemeckom meste Frankfurt rastú v komplexe s názvom Four hneď štyri výškové veže. Tieto 233, 173, 133 a 100 metrov vysoké budovy s kanceláriami, hotelom, a rezidenčnými apartmánmi. Najvyššia budova z dielne architekta Bena van Berkela sa po ukončení stane najväčšou európskou rezidenčnou budovou, čo sa týka rozlohy interiéru. Okrem bytov nebudú chýbať obchodné centrá, pešie promenády a zážitkové zóny, ktoré vytvoria jedinečnú kozmopolitnú oblasť.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.