5 tipov na letné výlety s deťmi v Bratislave

Čas čítania: 3 minút

O program počas horúcich letných mesiacov nie je v Bratislave núdza. Naše mesto ponúka možnosť schladiť sa v okolitých malokarpatských či lužných lesoch a využiť čas strávený v prírode na spoznávanie miestnych zaujímavostí či aktívny oddych aj s deťmi. Inšpirujte sa piatimi tipmi na letné výlety s rodinou v Bratislave.

1. Horáreň Krasňany po vinohradníckom chodníku

Pred niekoľkými rokmi viedla jediná prístupová cesta na toto obľúbené vstupné miesto do bratislavského lesoparku iba po úzkej asfaltovej ceste, o ktorú sa navyše chodci delili s autami a cyklistami. Od roku 2021 je však k dispozícii príjemnejší a bezpečnejší vstup po vinohradníckom chodníku, ktorý sa začína v Rači a popri jazere Vajspeter dovedie peších cez muničné sklady k Horárni Krasňany. Tu nájdu rodičia s deťmi obľúbené detské ihrisko aj kaviareň s možnosťou občerstvenia či ohniská, na ktorých si môžu opiecť obed a stráviť príjemné chvíle v bratislavských lesoch.

5 tipov na letné výlety s deťmi v Bratislave
Zdroj: bratislavskykraj.sk

2. Geologické múzeum Barbora

Hrad Devín a okolitú hrádzu azda netreba predstavovať žiadnemu Bratislavčanovi, no rovnomenná mestská časť ukrýva aj iné voľnočasové aktivity pre rodiny s deťmi. Zaujímavým miestom, ktoré stojí za návštevu, je Geologické múzeum Barbora nachádzajúce sa na konci starej časti obce, pod hradným bralom. Spoznáte ho aj podľa pasúcich sa kôz, ktoré pomáhajú s údržbou areálu. V múzeu sú pre návštevníkov pripravené ukážky hornín, hmatové odliatky skamenelín, trojrozmerné obrazy znázorňujúce tunajší život v dobách pravekého mora Tethys a detské hojdačky v tvare amonita, hrebenatky a chahlicothéria.

5 tipov na letné výlety s deťmi v Bratislave
Zdroj: geoparkmalekarpaty.sk

3. Malokarpatský vlastivedný náučný chodník

Aj ďalší tip na výlet nás zavedie do príjemného chládku pod koruny stromov bratislavského lesoparku. Malokarpatský náučný chodník začína v mestskej časti Lamač na Havelkovej ulici a pokračuje po turistickom chodníku cez Železnú studienku. Chodník si môžete rozdeliť podľa náročnosti a skončiť po približne troch kilometroch na obľúbenom Kačíne, kde nájdete preliezačky či priestor pre opekačku. Na náučných tabuliach sa dozviete informácie o Bitke pri Lamači, geologických a geomorfologických pomeroch v tejto lokalite či faune a flóre Malých Karpát. Na návrat naspäť do „civilizácie“ môžete využiť linku MHD 43, ktorá vo voľné dni premáva na Patrónku.

5 tipov na letné výlety s deťmi v Bratislave

4. Botanická záhrada

Ak vás láka zeleň, no lesy okolo Bratislavy máte pochodené, ideálnou voľbou je Botanická záhrada. Tento areál – najstarší svojho druhu na Slovensku – s rozlohou približne 5 ,5 hektára ponúka viac ako dvetisíc druhov rastlín, pričom väčšina z nich je exotických, ktoré by ste vo voľnej prírode v našich končinách hľadali márne. K najkrajším častiam patrí rozárium s takmer 150 prevažne novošľachtenými ružami či skleníky s exotickými kávovníkmi, kakaovníkmi či banánovníkmi. Do 10. júla prebieha v palmovom skleníku výstava s názvom Motýlí efekt od autorky Doroty Sloviakovej.

5 tipov na letné výlety s deťmi v Bratislave
Zdroj: uniba.sk

5. Zážitkové centrum vedy Aurelium

Alternatívny program počas prudkých letných búrok či príliš horúcich dní ponúka Centrum vedy Aurelium v bratislavskom Novom Meste. Táto inštitúcia spadajúca pod ministerstvo školstva si za cieľ kladie popularizovať vedu medzi mladými zábavným a hravým spôsobom, pričom využíva najmä neformálne metódy vzdelávania. Exponáty z oblasti fyziky, chémie či strojárstva sú určené najmä pre deti nad 12 rokov, no zábavný aspekt ocenia aj mladší. Aurelium nájdete v areáli Matador na Bojnickej ulici, pre špecifické otváracie hodiny je vždy dobré si ich overiť na webstránke.

5 tipov na letné výlety s deťmi v Bratislave
Zdroj: Aurelium.sk

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.