6 jarných behov v Bratislave a okolí, ktoré otestujú vašu kondíciu

Čas čítania: 3 minút

Jarné počasie so sebou prináša otvorenie bežeckej sezóny a množstvo príležitostí otestovať si výdrž a bežecké tempo. V Bratislave a jej okolí nie je v jarných mesiacoch núdza o rôzne organizované behy, na ktorých vás okrem organizácie a občerstvenia odmenia napríklad aj medailou či aspoň odídete s dobrým pocitom. Týchto šesť behov preverí vašu kondíciu.

1. Národný beh Devín – Bratislava

Nedeľa, 16. apríl

Dĺžka: 11,6 km

 Národný beh Devín – Bratislava
Zdroj: Facebook Slovenský atletický zväz

História jedného z najstarších atletických podujatí na Slovensku sa píše už od roku 1921, aj keď mnoho ročníkov sa nekonalo pre vojnu, pandémiu či politický režim, ktorý znemožnil pohyb ľudí v pohraničnom pásme. V poradí 75. uskutočnený beh sa začína v nedeľu 16. apríla o 10. hodine na parkovisku pod devínskym hradným bralom a po necelých dvanástich kilometroch končí v centre Bratislavy. Pre menších a začínajúcich bežcov je k dispozícii tzv. malý Devín, ktorý má 2,5 kilometra a vedie spod mosta Lanfranconi k bratislavskému Propelleru.

2. Račiansky polmaratón

Sobota, 22. apríl

Dĺžka: 21 km

 Račiansky polmaratón
Zdroj: Facebook Račiansky polmaratón/desiatka

Rača je vo svojej modernej histórii vďaka bezprostrednému susedstvu s bratislavským lesoparkom prepojená so športovými aktivitami. Aj preto sa tu už dvanásty raz koná Račiansky polmaratón, obľúbené bežecké podujatie všetkých Bratislavčanov. Trať dlhá 21 kilometrov má nové, rovinatejšie trasovanie, od čoho si organizátori sľubujú prilákať viac bežcov. Prezentácia a štart prebehnú v športovom areáli na Tbiliskej 4, okrem polmaratónu je možnosť zabehnúť si aj kratšiu Račiansku desiatku.

3. Behaj lesmi Devín

Sobota, 6. máj

Dĺžka: 12 km/20 km

Zdroj: Facebook Behaj lesmi

Behaj lesmi je séria organizovaných behov na Slovensku, ktorá bežcov zavedie do najkrajších prírodných lokalít naprieč krajinou. Hneď prvý beh série sa koná v obľúbenom Devíne, no na rozdiel od behu Devín – Bratislava sa pri tomto podujatí beží najmä po lesných cestách so značným prevýšením. Športovci si môžu vybrať medzi kratšou 12-kilometrovou a dlhšou 20-kilometrovou trasou, pričom obe podľa organizátorov ponúknu krásne výhľady. Na rozdiel od väčšiny behov sa začína v poobedňajších hodinách, priestor dostanú aj deti a menej zdatní bežci sa môžu zúčastniť 4-kilometrového charitatívneho behu.

4. Vrakunský beh – Nočná edícia

Sobota, 13. máj

Dĺžka: 5 km/10 km

Zdroj: Facebook Vrakunský beh

Vrakuňa ponúka viacero zelených verejných priestorov, či už je to Vrakunský lesopark alebo povodie Malého Dunaja. Na obe miesta zavítajú účastníci Vrakunského behu, ktorý sa tento rok koná v špeciálnej nočnej edícii. V sobotu 13. mája o 20:15 vyštartujú bežci od Bufetu pri rozhľadni v spomínanom lesoparku, kde sa beh začína aj končí, pričom na výber majú kratší 5-kilometrový a dlhší 10-kilometrový variant. Na výber je aj možnosť absolvovania päťkilometrového okruhu tzv. Nordic walking technikou.

5. Rodinný beh – mamy v cieli

Nedeľa, 14. máj

Dĺžka: ľubovoľná

Zdroj: Facebook Bratislava Marathon

Pri príležitosti Dňa matiek sa v obľúbenom voľnočasovom parku Jama v bratislavskom Novom Meste koná Rodinný beh pre mamy s deťmi, pričom štartovacia jednotka je mama v sprievode ľubovoľného počtu svojich ratolestí. Od 14. hodiny bude park plný pretekárok a pretekárov, ktorým viac ako o výhru pôjde skôr o zábavu a čas strávený s rodinou v peknom prostredí. V cene štartovného vo výške 14 eur je darček pre všetkých účastníkov, ako aj symbolická medaila za účasť na tomto milom podujatí.

6. Dúbravský beh na Kobylu

Nedeľa, 27. máj

Dĺžka: 5 km/10 km

Zdroj: Facebook Beh Devínskou Kobylou

Aj mestská časť Dúbravka má na jar naplánovanú organizáciu behu. Poslednú májovú nedeľu budú mať bežci možnosť zúčastniť sa behu na vrchol obľúbenej Devínskej Kobyly v hlavnom desaťkilometrovom behu, alebo si vybrať ľahší variant dlhý päť kilometrov. Po oficiálnej rozcvičke s triatlonistom Richardom Vargom vyštartujú pretekári z priestranstva na ulici Pod záhradami, zúčastniť sa budú môcť aj deti rôznych vekových kategórií. Zo štartovného venujú organizátori po tri eurá Spojenej škole na Dolinského ulici 1. pre žiakov so špeciálnymi pedagogickými potrebami.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.