6 tipov na najkrajšie výhľady na Bratislavu dostupné autom

Čas čítania: 3 minút

Podľa portálu discovercars.com, ktorý vyhodnotil viac ako 150-tisíc názorov vodičov – turistov, je Bratislava najlepšou destináciou pre scénické jazdy autom. Je to vďaka polohe v blízkosti hraníc troch štátov aj prírode Malých Karpát či lužným lesom, ktoré najmä na jeseň ponúkajú krásne farebné panoramatické výhľady. Prinášame vám šesť tipov na scénické miesta, na ktoré je možné dostať sa aj pohodlne autom.

Nadjazd nad koľajnicami za rušňovým depom

Cesta s industriálnym výhľadom na dominantu hlavného mesta vedie ponad železničnú trať za rušňovým depom a spája Kyjevskú a Tupého ulicu. Z nadjazdu, ktorý využívajú okrem áut aj turisti, bežci i cyklisti, je výborný výhľad na Bratislavský hrad, ktorý ocenia najmä milovníci fotografie s obľubou železničných prvkov v kompozícii.

Nadjazd nad železnicou

Pamätník padlých na Murmanovej výšine

Na ceste zo Slavína po ulici Francúzskych partizánov sa nachádza historický pamätník so štyrmi levími hlavami z dielne slávneho sochára Alojza Rigeleho. Najlepšie je sem prísť počas zimy, keďže v teplejších mesiacoch to tu často býva zarastené a scenérie sú ťažko viditeľné. Ide o miesto, z ktorého maliari maľovali krajinné obrazy, pretože tu je jeden z najkrajších výhľadov na Bratislavu a okolie. Pamätník padlých na Murmanovej výšine je postavený z tvrdej žuly a vo vnútri sa nachádza kovová schránka, ktorá okrem zakladacej listiny a spomienkových predmetov obsahuje aj listinu s oslavnou básňou na počesť padlých hrdinov.

Murmannova výšina

Pozdrav celému mestu v lokalite Ahoj

Z nadjazdu nad rušňovým depom môžu lovci výhľadov pokračovať stúpajúcimi uličkami za lávkou do kopca pod bratislavskou Kolibou, ktoré poskytujú množstvo zaujímavých pohľadov na celé mesto. Mimoriadne peknú panorámu ponúka oblasť Ahoj pomenovaná podľa pozdravu skautov, ktorí sa tu zdravili pri turistike a ďalších skautských aktivitách. Pomedzi rodinné domy sa dá zachytiť výhľad na Nové Mesto a industriálne kulisy Slovnaftu v pozadí.

Ahoj

Výhľad z parkoviska na Slavíne

Povinnou zastávkou pre všetkých motoristov vyhľadávajúcich výhľady je bratislavský Slavín. Scenéria z tohto miesta nebola vždy taká jasná, pretože pohľad na Bratislavu blokovala veža kostola Panny Márie Snežnej na Kalvárii, ktorú neskôr zbúrali. V posledných rokoch sa Slavín stal frekventovanou lokalitou s jedným z najlepších výhľadov na hlavné mesto.

Výhľad zo Slavínu

Tyršovo nábrežie

Aj nízko položené nábrežie pri Dunaji môže ponúknuť zaujímavý a autom ľahko dostupný výhľad na mesto. Známy Tyršák ponúka jednoduché parkovanie a romantický pohľad na rastúci bratislavský downtown, aj na historickú časť s dominantnou budovou Slovenskej národnej galérie a hradom v pozadí.

Tyršák pri západe slnka

Výhľad na Dlhé Diely zo Starých Gruntov

Mix romantickej prírodnej scenérie a socialistického urbanizmu ponúka výhľad z ulice Staré Grunty pri okraji Cintorínu Slávičie údolie. Pomerne málo frekventovaná cesta má aj dostatok možností parkovania priamo pri panoráme a najmä na jeseň hrá mnohými farbami listnatých stromov.

Staré Grunty

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.