8 tipov na letný výlet v okolí Bratislavy

Čas čítania: 4 minút

V časoch neustále sa meniacich opatrení a komplikácií pri cestovaní sa možno niektorí obyvatelia hlavného mesta rozhodnú odložiť dovolenku na neskôr a stráviť leto doma. Aj okolie Bratislavy však skrýva jedinečné zážitky a zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí navštíviť. Týchto osem tipov môže poslúžiť ako víkendová či prázdninová inšpirácia všetkým, ktorých baví objavovať nepoznané krásy svojho okolia.

1. Rozhľadňa a vinársky skanzen vo Svätom Jure

Rozhľadňa nad Svätým Jurom ponúka krásne výhľady na okolie malebného vinárskeho mestečka a okolitú prírodu. Jej návštevu je možné spojiť s prehliadkou vinohradníckeho skanzenu, ktorý vznikol na území s bohatou tradíciou. Nachádzajú sa tu historické prvky ako rúny, stienky či rôzne búdy a záujemcovia tu môžu spoznať vinohradnícku tradíciu a históriu územia.

Zdroj: Vinohradnícky skanzen Sv. Jur

2. Malá Baňa

Z amfiteátra v Rači sa začína veľa malokarpatských túr a výlet na Malú Baňu nie je výnimkou. Vrch vysoký 361 metrov nadmorskej výšky je pomerne jednoducho dostupný a vhodný aj na výlet s väčšími deťmi. Za parkoviskom pri amfiteátri je potrebné odbočiť do lesa na modrú turistickú značku, ktorá vedie až do cieľa. Na vrchole čaká turistov drevený kríž a romantická hojdačka, ktorá sa stala obľúbeným „instapointom“.

Zdroj: bratislavskykraj.sk

3. Slnečné jazerá v Senci

Mimoriadne čistá voda, množstvo atrakcií a legendárna povesť seneckých jazier z nich robia obľúbenú destináciu, bez ktorej si mnoho Bratislavčanov nevie leto ani predstaviť. Areál Slnečných jazier je dobre dostupný autom aj vlakom a vďaka bohatej vybavenosti, pestrej ponuke reštaurácií a možnostiam ubytovania sa tu dá stráviť aj celý slnečný víkend. Okrem toho sa tu pravidelne konajú koncerty a podujatia pre deti aj pre dospelých.

Zdroj: bratislavskykraj.sk

4. Hrad Červený Kameň

Jeden z najzachovalejších hradov na Slovensku sa nachádza necelú hodinu autom od Bratislavy. Na Červenom Kameni sa počas hlavnej sezóny, ktorá tu trvá od mája do septembra, odohrávajú rôzne aktivity, výstavy a ukážky života zo stredoveku. Samotné múzeum ponúka rôzne možnosti prehliadok od veľkého okruhu po interiéri a podzemí cez exkurzie v renesančnej pevnosti až po prehliadky prispôsobené deťom. Otvorené je každý deň od 9:00 do 17:00.

Zdroj: Wikimedia Commons

5. Kačín

Voľnočasový areál obľúbený najmä u rodín s malými deťmi sa schováva v hustých malokarpatských lesoch nad Lamačom, kadiaľ k nemu vedú lesné cesty a asfaltka spájajúca ho so Železnou studničkou. Cesta na Kačín je príjemná prechádzka, ktorá návštevníkov dovedie k areálu s krytým sedením, preliezačkami, detským ihriskom a ohniskami na opekanie. Po krajoch cesty informujú tabule o miestnych drevinách a živočíchoch, ktoré tu žijú.

Zdroj: Wikimedia Commons

6. Modra – Harmónia

Obľúbená chatová a rekreačná oblasť nad Modrou ponúka veľa spôsobov trávenia voľného času. Z veľkého parkoviska na hranici chráneného územia začína veľa turistických výprav, okolité hotely ponúkajú relax vo wellness či gurmánske zážitky a revitalizované kúpalisko pri Zochovej chate aj možnosť ochladenia sa a oddychu pod korunami stromov. Cestou sa oplatí navštíviť centrum Modry, ktoré má bohatú históriu a pestrú ponuku reštaurácií a kaviarní.

Zdroj: Facebook Mesto Modra – oficiálna stránka

7. Mohyla generála M. R. Štefánika v Ivanke pri Dunaji

Obľúbený cieľ cyklovýletov sa síce nachádza v katastri obce Most pri Bratislave, je však známejší ako mohyla pri Ivanke pri Dunaji, odkiaľ sem vedie cesta. Pamätník sa symbolicky nachádza na území, kde po páde lietadla tragicky zahynul generál Milan Rastislav Štefánik. Vznikla na pokyn generála J. Šnejdáreka a za jej návrhom stojí významný architekt Dušan Jurkovič. Cestou sa cyklisti môžu symbolicky občerstviť v známej kaviarni Štefánik.

Zdroj: Wikimedia Commons

8. Zámok Šimák a pezinský lesopark

Zrekonštruovaný zámok v centre Pezinka a susediaci zámocký park sú azda najväčšími lákadlami tohto vinohradníckeho mesta. Tesne po ukončení rekonštrukcie a otvorení priestorov zámku verejnosti prišla pandémia, ktorá znemožnila jeho prehliadky, a tak ide stále o pomerne novú zaujímavú atrakciu, ktorej história siaha až do 13. storočia. Návštevníci môžu absolvovať prehliadku komnát grófa Pálffyho, prezrieť si galériu umeleckého skla či múzeum vinohradníctva a vinárstva, ktoré sa ukrýva v apoštolských pivniciach pod zámkom. Deň môžu zakončiť prechádzkou v romantickom parku, počas ktorej môžu naraziť na páva.

Zdroj: palacearthotel.sk

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.