Biela noc 2023 prinesie do ulíc Bratislavy 45 diel od svetových umelcov

Čas čítania: 4 minút

Záver septembra v Bratislave bude už tradične patriť inštaláciám od umelcov svetového formátu. Počas víkendu od 29. septembra do 1. októbra sa bude v uliciach mesta konať deviaty ročník obľúbeného vizuálneho a svetelného festivalu s názvom Biela noc. Jeho riaditeľka Zuzana Pacáková v rozhovore hovorí, že aj tohtoročná edícia festivalu ponúkne návštevníkom netradičnú umeleckú prechádzku mestom plnú zážitkov a nových vnemov.

Biela noc 2023 prinesie do ulíc Bratislavy 45 diel od svetových umelcov
Maotik: Tree of life. Zdroj: Biela noc

Začiatkom júla ste ohlásili termín konania ďalšieho ročníka Bielej noci. Čím bude výnimočný?

V našom hlavnom meste pôjde celkovo o deviaty ročník, no v Košiciach už o štrnásty. Pre mňa osobne je každý ročník výnimočný, tento konkrétne asi tým, že vôbec bude. Pasovali sme sa s existenčnými problémami, chýbajúcimi financiami, prejavila sa vo vysokej miere kríza a inflácia. O to viac si vážim súdržnosť celého tímu a dlhoročných spoluprác s kultúrnymi a mestskými inštitúciami, s ktorými pracujeme. Nezabudnem ani na podporu našich partnerov a v neposlednom rade umelcov a účinkujúcich, ktorí nám preukázali podporu a spolupatričnosť.

Biela noc 2023 prinesie do ulíc Bratislavy 45 diel od svetových umelcov
Zuzana Pacáková. Autor foto: Martina Mlčúchová

Minulý rok ste sa vrátili k tradičnému trojdňovému formátu festivalu. Osvedčil sa vám, a preto v ňom pokračujete?

Prakticky áno, z dlhodobého hľadiska to má svoj dôvod, keďže dvojtýždenný formát nie je pre nás technicky a finančne možný. Minulé roky nás poznačila pandémia, boli sme nútení vytvoriť takzvanú pandemickú verziu festivalu s okresanou dramaturgiou.

Na koľko diel sa tento rok môžeme tešiť?

Celkový počet diel, ktoré predstavíme, je 70. Na východe republiky si budú môcť ľudia prezrieť 25 artefaktov a bratislavskú Bielu noc dotvorí 45 diel.

Prinesie Biela noc do Bratislavy opäť aj mená svetoznámych úspešných umelcov? Ak áno, môžete pár prezradiť?

V tomto roku sme sa rozhodli priniesť najnovšie projekty umelcov, ktorí už na našom festivale boli. Ide napríklad o Francúza Guillauma Marmina a jeho digitálne Slnko „Oh my lord.“ Divák sa môže tešiť aj na ďalšieho Francúza Maotika, ktorý predstaví projekciu s názvom „Tree of Life“. Osobne sa veľmi teším zo spolupráce s dizajnérom Lucom Boscardinom z Talianska, ktorý prichádza s interaktívnymi objektami zo série Animal Factory, ktoré vytvoril priamo na mieru parčíka na nábreží v Eurovea City. Táto inštalácia v Bratislave ostane natrvalo vďaka spolupráci s JTRE, z čoho sa veľmi tešíme.

Biela noc 2023 prinesie do ulíc Bratislavy 45 diel od svetových umelcov
Interaktívne objekty Lucu Boscardina nájdu návštevníci na promenáde v Eurovea City. Zdroj: Biela noc

V ktorých lokalitách hlavného mesta sa budú diela nachádzať? Bude opäť festival rozdelený na viacero ciest? Dostane sa návštevník aj mimo centra, prípadne do iných mestských častí ako Staré Mesto?

Už tradične ide o historické centrum, ktoré sa prirodzene napojí na vodnú trasu, tentokrát od Mosta SNP po Eurovea City. Tri diela uvidíte aj okolo Námestia Slobody.

V minulosti sme mali možnosť vidieť viacero diel, ktoré pracovali s vodnou plochou Dunaja. Pripravujete aj tento rok niečo podobné?

Dunaj je už tradične dôležitá súčasť festivalu a témou vody sa zaoberajú viaceré diela, ako napríklad symbolický Maják na brehu Dunaja. O vodnej ploche môžeme hovoriť aj v diele nadrozmerných bublín na hladine fontány pred Eurovea, ktoré sú odkazom na detstvo a prchavosť. Je ich však ešte o mnoho viac, menovať môžem objekt Castorin, ten predstavuje zmutovaného bobra z budúcnosti, monumentálny lodný Uzol či minimalistické objekty v podobe vodných zvierat.

Biela noc 2023 prinesie do ulíc Bratislavy 45 diel od svetových umelcov
Objekt Castorin, ktorý sa bude nachádzať na vodnej trase. Zdroj: Archív Biela noc

Aký bude pomer medzi spoplatnenými a voľne prístupnými dielami?

Interiérových a teda spoplatnených diel je osemnásť. Festivalová permanentka BN PASS pre Bratislavu bude v predpredaji stáť nezmenených pätnásť eur, zvýšilo sa však vstupné pri kúpe lístka na mieste, keď zaň zaplatíte 20 eur. Keďže sme festival, ktorého primárny cieľ je popularizovať umenie a prinášať ho k čo najširšej verejnosti, lístok berieme skôr symbolicky, ako znak podpory festivalu. Čím viac ľudí nás touto cestou podporí, tým väčšia šanca je, že sa festival zastabilizuje do budúcna.

Biela noc sa v Bratislave koná prvýkrát od otvorenia zrekonštruovanej budovy SNG. Plánujete pri tejto príležitosti nejakú väčšiu spoluprácu?

V sobotu sa môžete tešiť na plánované premietanie filmov od tvorcov Denisa Kozerawskeho a Elise Morin v kine Lumiére, ktoré momentálne sídli v kinosále SNG.

Biela noc 2023 prinesie do ulíc Bratislavy 45 diel od svetových umelcov
Zdroj foto: Elise Morin

Biela noc 2023 Bratislava v číslach:

  • Celkovo 14. ročník festivalu, v Bratislave 9. ročník
  • Konať sa bude od 29. septembra do 1. októbra
  • Vystavených bude 45 diel
  • Z toho bude 18 interiérových, spoplatnených diel
  • Cena vstupenky v predpredaji je 15 eur, na mieste 20 eur
  • 13 metrov má socha Viktora Freša Octahedral Body, trvalá inštalácia na nábreží v Eurovea City

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.