Biela noc bude tento rok aj pri Dunaji. Pozrite si vybrané diela, na ktoré sa môžete tešiť

Čas čítania: 3 minút

Nábrežie Dunaja dlhé roky stálo bokom od centra, akoby nepatrilo do mentálnej mapy mesta. To sa našťastie mení a obyvatelia opäť získavajú vzťah k rieke. Bližšie k Dunaju sa vybrala aj tohtoročná Biela noc. Festival súčasného umenia pridal do zoznamu lokalít novú vodnú trasu.

“Garantujeme, že nezaspíte,” hovorí slogan Bielej noci 2017. V sobotu siedmeho októbra opäť zavíta do Bratislavy toto medzinárodné umelecké podujatie, ktoré od západu do východu Slnka prinesie do Bratislavy množstvo svetelných inštalácií a sprievodných podujatí k nim.

Tento rok okrem Starého mesta nájdete inštalácie aj pozdĺž nábrežia – od River Parku až po Euroveu.

“Osobne sa veľmi teším na novovzniknutú festivalovú vodnú trasu,”  hovorí riaditeľka festivalu, Zuzana Pacáková. “Umelci pracovali s históriou miest ako aj budúcimi urbanistickými víziami. Trasa je plná interaktivity, hravosti a svetelného dizajnu.

Čo na novej vodnej trase nájdete? Okrem iného týchto 5 inštalácií.

1. Still Water v River Parku

Inštalácia Still Water je autorské stretnutie sochára a dizajnéra Ľuboša Pahuliho a maliara Borisa Vaitoviča. Minimalistický vizuál dáva priestor pre náhodné organické obrazce vodnej hladiny a jej reflexie, a doplní ho aj veľkorozmerná projekcia na okolité budovy.

Viac

 

2. Perspektíva v Zuckermandli

Ak ste ešte v Zuckermandli neboli, Biela noc je správny čas na objavenie novej lokality. (Keď tam už budete, nezabudnite si pozrieť aj Skalný nos – článok o ňom si prečítate v našom magazíne).

Viac

 

3. MrakoDrap, Eurovea

Symbolický mrakodrap v lokalite Eurovea 2, na mieste skutočne plánovanej výškovej budovy, predstaví obyvateľom a návštevníkom mesta víziu budúcnosti. Vytvára tak hru s očakávaným potenciálom mesta.

Viac

 

4. Vlnka, Nové Lido a Eurovea

Svetelná vlnka na mieste, kde v budúcnosti spojí dva brehy peší most. Zväzok laserov umiestnený na jednom brehu bude reagovať na dotyk rúk a vytvorí ponad vodu hravé premostenie na Lido. Aj najmenším dotykom sa projekcia rozvlní a jej kmitavý pohyb vám ukáže opäť jednu z očarujúcich fyzikálnych zákonitostí. Vlna za vlnou sa valí… a rozkmitali ste ju vy!

Viac

 

5. Pod krídlami, Panorama Park

Kým svetlo je hlavnou hviezdou Bielej noci, netreba zabudnúť ani na ďalšie prírodné sily a krásu, ktorú vie svojím vírením priniesť aj taký vietor. Plochy textílií napnuté vo vzduchu sa rozvlnia v nočnom vánku a zároveň túto jednu noc ožijú farebnými tónmi. Ako gigantické motýlie krídla, prichýlia vás pod nočnou oblohou.

Viac


Rieka a živé verejné priestory patria ku kvalitnému mestu: to je aj cieľom Spojenej Bratislavy. Preto sa JTRE stalo hlavným partnerom tohto projektu. Prajeme vám príjemný zážitok!

Viac o jednotlivých dielach prinesieme v nasledujúcich článkoch.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.