Biela noc bude tento rok aj pri Dunaji. Pozrite si vybrané diela, na ktoré sa môžete tešiť

Nábrežie Dunaja dlhé roky stálo bokom od centra, akoby nepatrilo do mentálnej mapy mesta. To sa našťastie mení a obyvatelia opäť získavajú vzťah k rieke. Bližšie k Dunaju sa vybrala aj tohtoročná Biela noc. Festival súčasného umenia pridal do zoznamu lokalít novú vodnú trasu.

“Garantujeme, že nezaspíte,” hovorí slogan Bielej noci 2017. V sobotu siedmeho októbra opäť zavíta do Bratislavy toto medzinárodné umelecké podujatie, ktoré od západu do východu Slnka prinesie do Bratislavy množstvo svetelných inštalácií a sprievodných podujatí k nim.

Tento rok okrem Starého mesta nájdete inštalácie aj pozdĺž nábrežia – od River Parku až po Euroveu.

“Osobne sa veľmi teším na novovzniknutú festivalovú vodnú trasu,”  hovorí riaditeľka festivalu, Zuzana Pacáková. “Umelci pracovali s históriou miest ako aj budúcimi urbanistickými víziami. Trasa je plná interaktivity, hravosti a svetelného dizajnu.

Čo na novej vodnej trase nájdete? Okrem iného týchto 5 inštalácií.

1. Still Water v River Parku

Inštalácia Still Water je autorské stretnutie sochára a dizajnéra Ľuboša Pahuliho a maliara Borisa Vaitoviča. Minimalistický vizuál dáva priestor pre náhodné organické obrazce vodnej hladiny a jej reflexie, a doplní ho aj veľkorozmerná projekcia na okolité budovy.

Viac

 

2. Perspektíva v Zuckermandli

Ak ste ešte v Zuckermandli neboli, Biela noc je správny čas na objavenie novej lokality. (Keď tam už budete, nezabudnite si pozrieť aj Skalný nos – článok o ňom si prečítate v našom magazíne).

Viac

 

3. MrakoDrap, Eurovea

Symbolický mrakodrap v lokalite Eurovea 2, na mieste skutočne plánovanej výškovej budovy, predstaví obyvateľom a návštevníkom mesta víziu budúcnosti. Vytvára tak hru s očakávaným potenciálom mesta.

Viac

 

4. Vlnka, Nové Lido a Eurovea

Svetelná vlnka na mieste, kde v budúcnosti spojí dva brehy peší most. Zväzok laserov umiestnený na jednom brehu bude reagovať na dotyk rúk a vytvorí ponad vodu hravé premostenie na Lido. Aj najmenším dotykom sa projekcia rozvlní a jej kmitavý pohyb vám ukáže opäť jednu z očarujúcich fyzikálnych zákonitostí. Vlna za vlnou sa valí… a rozkmitali ste ju vy!

Viac

 

5. Pod krídlami, Panorama Park

Kým svetlo je hlavnou hviezdou Bielej noci, netreba zabudnúť ani na ďalšie prírodné sily a krásu, ktorú vie svojím vírením priniesť aj taký vietor. Plochy textílií napnuté vo vzduchu sa rozvlnia v nočnom vánku a zároveň túto jednu noc ožijú farebnými tónmi. Ako gigantické motýlie krídla, prichýlia vás pod nočnou oblohou.

Viac


Rieka a živé verejné priestory patria ku kvalitnému mestu: to je aj cieľom Spojenej Bratislavy. Preto sa JTRE stalo hlavným partnerom tohto projektu. Prajeme vám príjemný zážitok!

Viac o jednotlivých dielach prinesieme v nasledujúcich článkoch.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.