Biela noc opäť oživí mestský priestor. Na čo všetko sa môžete tešiť?

Čas čítania: 4 minút

Už o pár dní, 29. septembra,  mesto po roku opäť ožije svetlom. Organizátori festivalu Biela noc s hlavným partnerom JTRE pre vás pripravili atraktívnu vodnú trasu, ale aj oveľa viac. Prečítajte si, čo vás na festivale čaká, a užite si Bielu noc aj tento rok naplno.

Interaktívna svetelná stena od Antonina Fourneau reaguje na vodu

Program tohtoročného festivalu Biela noc je zas o niečo bohatší. Pripraviť sa naň vopred, naplánovať si trasu a vytipovať inštalácie, ktoré vás zaujímajú, preto padne veľmi vhod. Prinášame vám šikovný ťahák, ktorý vám to zjednoduší a pomôže zorientovať sa v organizácii aj programe festivalu.

Historická a vodná trasa

Biela noc bude tento rok premiérovo rozdelená na dve samostatné, ale tematicky prepojené trasy – historickú a vodnú. V rámci tej historickej budete môcť navštíviť štandardne neprístupné lokality ako napríklad mestské hradby na Židovskej ulici, ako aj nádvoria a historické sály v centre Bratislavy. Vodná trasa vedúca popri Dunaji zas ponúkne zvučné mená umelcov, ktorí stoja za žánrovo aj technicky rôznorodými inštaláciami.

Na nábreží, v zóne Eurovea City,  v industriálnom priestore Skladu č. 7, sa s abstrakciou pohrá Olivier Ratsi a prestížny rakúsky choreograf Willi Dorner premiérovo predstaví svoju fyzickú prechádzku architektúrou zóny, špeciálne vytvorenú pre túto rozvíjajúcu sa modernú štvrť. Na mieste plánovaného prvého slovenského mrakodrapu nájdu návštevníci Bielej noci jeho vizualizáciu v doprovode futuristickej autorskej hudby a pre Panorama Park je pripravená Oáza – svetelno-zvukový projekt šitý na mieru práve tomuto miestu.

Projekt Williho Dornera Bodies in Urban Spaces kombinuje pohyb, umenie a architektúru

V programe nebude chýbať ani Zuckermandel s gigantickou pavučinou. Grand Plaza v River Parku zas ožije vďaka interaktívnej svetelnej stene od francúzskeho umelca Antonina Fourneau, ktorú si budú môcť návštevníci festivalu aj vyskúšať.

Rieka, architektúra, umenie

Festival Biela noc každoročne prepája umenie s mestským priestorom – to je jedným z dôvodov, prečo pod hlavičkou hlavného partnera festivalu nájdeme aj tento rok JTRE. Vzťah developera k festivalu vysvetľuje výkonný riaditeľ Pavel Pelikán: „Festival sme sa znova rozhodli podporiť nielen pre jeho jedinečnú atmosféru, ktorú dokáže vytvoriť prostredníctvom vizuálnych zážitkov, ale predovšetkým pre jeho bezprostredné prepojenie s mestom, verejným priestorom a mestskou architektúrou.“

Vodná trasa je navyše tento rok veľmi úzko prepojená s rozvíjajúcim sa dunajským nábrežím. Kontakt centra mesta s riekou a ich prepojenie je myšlienkou, ktorú JTRE s Bielou nocou naplno zdieľajú. „Sme veľmi radi, že sa architektúra a umenie spojili, aby zatraktívnili nábrežie a vrátili tak život k Dunaju. Biela noc je obľúbený bratislavský festival, ktorý približuje ľuďom verejné priestory a prezentuje ich inak, atraktívnejšie a zaujímavo. Keď začiatkom roka avizovali organizátori nedostatok finančnej podpory, rozhodli sme sa podať pomocnú ruku, aby Bratislavčania neboli o najobľúbenejšiu udalosť ukrátení,“ dodáva za JTRE Pavel Pelikán.

Industriálny priestor Skladu č.7 a inštalácia Oliviera Ratsiho, ktorú v ňom nájdete na festivale

Spoluprácu s Bielou nocou bližšie popisuje hovorkyňa JTRE Daniela Stričková: “Spoločne s organizátormi festivalu sme konzultovali najvhodnejšie priestory a inštalácie v našich štvrtiach tak, aby ladili s ich charakterom a architektúrou. Okrem sprístupnenia Skladu č. 7, kde budú inštalované hneď dve diela, sme sa zapojili napríklad aj organizáciou konkurzu na miestnych umelcov, ktorých budú mať návštevníci šancu vidieť v pohybovej prechádzke Williho Dornera cez novovznikajúcu mestskú štvrť Eurovea City.”

Nábrežie bez áut

Čaro vodnej trasy umocní dočasne zriadená pešia zóna, ktorá na noc vylúči automobilovú dopravu z nábrežia a umožní návštevníkom vychutnať si nočnú prechádzku bez stresu a v bezpečí. Od River Parku po zónu Eurovea City bude nábrežie pre autá uzavreté a k dispozícii iba chodcom a električkám. „Veľmi sa teším, že sa nám tento rok podarilo predĺžiť pešiu zónu a spoločne tak zažijeme naše mesto z inej perspektívy. Pôjde o doposiaľ najrozsiahlejšiu uzávierku nábrežia v histórii mesta, takže autá nechajte určite doma,” odporúča organizátorka festivalu Zuzka Pacáková. Zároveň bude posilnená nočná MHD, ale aj autobusové spojenia s krajskými mestami.

Od piatku do nedele

Viacero diel sprístupnených už v piatok s tým, že budú k dispozícii až do nedele. „Pôjde hlavne o diela, ktoré majú limitovaný počet vstupov. Týmto krokom sme sa rozhodli dopriať návštevníkom dlhší čas na to, aby ich mohli navštíviť,” vysvetľuje Zuzka. Biela noc sa tak natiahne z jedného večera na niekoľko dní. Diela, na ktoré budete mať viac času, nájdete v samostatnej sekcii na stránke Bielej noci.

Mapa aj aplikácia

Aby návštevníci nemuseli blúdiť a diela umelcov náročne hľadať, aj tento rok bude pre nich pripravená mapa Bielej noci, ktorá z obyvateľov Bratislavy spraví turistov vo vlastnom meste. Okrem mapy s vyznačenými miestami jednotlivých diel je však tento rok možné využiť aj mobilnú aplikáciu. Tá vám umožní nasledovať odporúčané trasy, naplánovať si vlastnú a zistiť viac o vystavených dielach. Vďaka push notifikáciám budú návštevníci informovaní o všetkých aktualitách v priebehu festivalu. Okrem umeleckých diel nájdu počas Bielej noci otvorené aj rôzne galérie, ktoré budú na mape vyznačené štvorčekom.

Mapa inštalácií Bielej noci 2018

Lístky a registrácia

Väčšina inštalácií bude aj tento rok bezplatných. Prístup k tým, ktoré sú v interiéroch alebo ohradených priestoroch môžete získať pomocou festivalových permanentiek BN Pass. Platia pritom odporúčania vychádzajúce zo skúsenosti s minulými ročníkmi: „Najväčší nával v centre mesta býva od 19:00 do 22:00. Ak sa chcete vyhnúť davu, začnite okrajovými bodmi a do centra sa dostavte postupne,” radí Zuzka Pacáková. Nezabudnite, že v programe Bielej noci nájdete aj inštalácie, ktoré si vyžadujú registráciu vopred.

Dúfame, že si aj tento rok Bielu noc užijete, zabavíte sa a potešíte všetky zmysly. Čaká na vás množstvo fascinujúcich diel a netradičných atrakcií, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť. Nezostáva teda iné, než popriať príjemný umelecký zážitok.


Autor: ©Spojená Bratislava, foto a vizualizácie: ©archív Bielej noci

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.