Bratislava je zelenšia: Vynovené parky lákajú rodiny s deťmi aj športovcov

Čas čítania: 3 minút

Miesta na oddych, aktívne trávenie voľného času alebo schladenie pred horúčavami vyhľadávajú obyvatelia každého mesta. Aj v Bratislave sa postupne rozširuje mapa moderných mestských parkov. Obyvatelia hlavného mesta dostali v poslednom čase nové možnosti v týchto zelených oázach.

Park Legionárska

Významnou revitalizáciou prešiel parčík na Legionárskej ulici, ktorý oficiálne dokončili v júni tohto roka. Nové pešie chodníky z prírodných materiálov, osvetlenie, lavičky, odpadkové koše a cyklostojany prispeli k modernizácii a zlepšeniu funkčnosti samotného parku. Návštevníci si môžu užiť aktívny relax v tieni stromov, pretože dôležitou súčasťou projektu je aj multifunkčné ihrisko, ktoré reaguje na nedostatok exteriérových športovísk v okolí. Novinkou je aj nové cvičisko a venčisko pre psov spoločne s hracími prvkami, vďaka čomu je park otvorený aj majiteľom domácich zvierat. Revitalizácia tiež zahŕňala výsadbu 50 kvitnúcich sakúr a úpravu predpolia sochy Sama Chalupku.

Bratislava je zelenšia: Vynovené parky lákajú rodiny s deťmi aj športovcov

Park Dunajská

Verejný priestor v centre Bratislavy dopĺňa aj vynovený park na Dunajskej ulici. Otvorili ho symbolicky na Deň detí a priniesol hneď celý rad noviniek v podobe nových dopadových plôch a herných prvkov, ako aj moderného mobiliáru či osvetlenia. Pre deti bola vytvorená zaujímavá vodná hra s vodozádržnou funkciou, ktorá nielenže zabaví, ale aj podporí ekologické riešenia v parku. K existujúcej zeleni pribudli trvalkové záhony a pobytový trávnik pre organizovanie piknikov.

Bratislava je zelenšia: Vynovené parky lákajú rodiny s deťmi aj športovcov

Park Kazanská

Premeny sa dočkala aj dlhodobo zanedbaná plocha pred zdravotným strediskom na križovatke Kazanskej a Čiernovodskej ulice vo Vrakuni. Tento projekt ukazuje, že aj z nevyužívaných plôch sa môžu stať obľúbené miesta pre komunitu. Vyšliapané chodníky, popraskané asfaltové povrchy a vyschnutú zeleň nahradili novovysadené stromy, mlatový povrch aj atypický mobiliár. Okrem trávenia voľného času bude nový park slúžiť aj ako priestor pre organizáciu príležitostných trhov.

Bratislava je zelenšia: Vynovené parky lákajú rodiny s deťmi aj športovcov

Park Račianske mýto

Vynovený park na Račianskom mýte, ktorý bol zrevitalizovaný v roku 2023, ponúka rodinám s deťmi príjemné prostredie na trávenie voľného času. Po rekonštrukcii sa môže pochváliť viacerými ekologickými a funkčnými zlepšeniami, ktoré zahŕňajú vodozádržné opatrenia, nové dažďové záhrady a priepustné povrchy. Dospelí si môžu oddýchnuť v novovybudovanej gastro zóne, kde nájdu nové lavičky, šachové stolíky, stojany na bicykle a ďalšie vybavenie. V letných mesiacoch poteší návštevníkov aj hmlová clona na ochladzovanie priestorov.

Bratislava je zelenšia: Vynovené parky lákajú rodiny s deťmi aj športovcov

Rozšírená promenáda pri Eurovea

V roku 2023 sa dočkala predĺženia aj obľúbená dunajská promenáda, ktorá teraz pokračuje až po Most Apollo. Na celkovej dĺžke jeden kilometer ponúka bohaté možnosti pre domácich i návštevníkov. Na námestíčku pred vchodom do novej časti nákupného centra a pod prvým slovenským mrakodrapom pribudol zelený kopec s novým vizuálnym dielom Octahedral Body a tiež hravé objekty z radu Animal Factory oceňovaného dizajnéra Lucu Boscardina. Kolorit v obľúbenej štvrti Eurovea City dotvára šestnásť reštaurácií, ktoré poskytujú panoramatický výhľad na Dunaj. Hoci hlavná časť promenády je určená pre chodcov, nová cyklotrasa na bulvári Pribinova predstavuje bezpečný priestor aj pre rekreačných športovcov.

Bratislava je zelenšia: Vynovené parky lákajú rodiny s deťmi aj športovcov

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.