Bratislava pre bežcov: 5 tipov na trasy v centre aj mimo mesta

Slnečné jesenné dni sú ideálne na športové aktivity ako beh či turistika. Októbrové slnko so sebou stále prináša dostatok tepla bez toho, aby aj amatérskym bežcom hrozila dehydratácia z privysokej horúčavy. Prinášame tipy, ktorými sa môžu inšpirovať začiatočníci aj skúsení priaznivci tohto športu.

Zdroj: Shutterstock

1. Po bratislavských mostoch

Univerzálna trasa po chodníkoch v centre mesta, ktorú je možné odštartovať kdekoľvek. Výhodou bratislavských mostov je, že po každom vedie lávka pre peších a cyklistov, takže počas behu sa môžete kochať výhľadmi na Dunaj a okolité brehy. Od prvého kroku na moste Lafranconi až po posledný schod má trasa približne trinásť kilometrov, návrat na štart beh predĺži o  ďalších šesť. Skutoční vytrvalci môžu do itinerára zaradiť aj najnovší Lužný most, ten však celkovú dĺžku behu viac ako zdvojnásobí.

Trasu nájdete tu

Zdroj: Shutterstock

2. Z Dlhých Dielov na Bielu studničku

Krátka „rozbehovka“ pre začiatočníkov alebo bežcov, ktorí chcú stráviť pár desiatok nerušených minút v lesoch Devínskej Kobyly. Trasa sa začína pod Kráľovým vrchom, pár minút od konečnej trolejbusov na sídlisku Dlhé diely, kde sa nachádza aj dostatok parkovacích miest. Cesta k Bielej studničke a naspäť má približne päť kilometrov a napriek horskému terénu nepresiahne prevýšenie sto metrov. Bežci, ktorí hľadajú výzvu, môžu na štart vybehnúť po niektorom zo schodísk spájajúcich Karloveskú ulicu s vyššie položeným sídliskom.

Trasu nájdete tu.

3. Z Rače na Dračí hrádok

Priaznivci trailového behu po lesoch a hornatom teréne si v Bratislave skutočne prídu na svoje. Malé Karpaty ponúkajú množstvo ľahších aj náročnejších trás, pričom „otočka“ z parkoviska na Potočnej ulici k Dračiemu hrádku a späť patrí do kategórie stredne ťažkých. Bežci prebehnú približne dvanásť a pol kilometra s prevýšením 268 metrov, z najbližšej zastávky električky sa trasa predĺži o ďalšie tri. 

Trasu nájdete tu

Zdroj: Shutterstock

4. Osmička cez Biskupické luhy

Jedna z ľahších vyhliadkových trás sa ukrýva v hustom páse lužných lesov oddeľujúcich Podunajské Biskupice a Vrakuňu od Dunaja. Na štarte pri Jegenešskom kríži sa bežci môžu osviežiť v Bufete Na konci sveta a vybrať si jednu z dvoch ciest, ktoré z neho vedú do lesa. Nezáleží na tom, po ktorej vyrazia, pretože po tej druhej sa vrátia naspäť na parkovisko a zastávku linky 79. Cesty spája hrádza, ktorá ponúka výhľady na Dunaj a  zalesnený pás pri jeho brehu, ktorý je obľúbený aj u fanúšikov opekania. Celá trasa má príjemných osem kilometrov v jesennom farebnom lesnom prostredí.

Trasu nájdete tu.

Zdroj: Shutterstock

5. Petržalský okruh okolo Draždiaku

Pri zastávke električiek Farského v Petržalke sa začína aj končí jedenásťkilometrový okruh po mestskej časti, ktorý bežcov prevedie po petržalskej hrádzi okolo zátoky a jazera Draždiak až k Chorvátskemu ramenu a naspäť. Príjemná trasa po rovnom povrchu ponúka dostatok bufetov na občerstvenie a rôzne možnosti, ako si ju skrátiť cez sídliská či predĺžiť až k Jaroveckému ramenu a Lužnému mostu. Petržalka sa právom zbavuje povesti betónovej džungle a športovci či rodiny s deťmi ju obľubujú práve vďaka hustým lužným lesom a širokým možnostiam športu a voľnočasových aktivít.

Trasu nájdete tu.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.