Bratislava pre bežcov: 5 tipov na trasy v centre aj mimo mesta

Čas čítania: 3 minút

Slnečné jesenné dni sú ideálne na športové aktivity ako beh či turistika. Októbrové slnko so sebou stále prináša dostatok tepla bez toho, aby aj amatérskym bežcom hrozila dehydratácia z privysokej horúčavy. Prinášame tipy, ktorými sa môžu inšpirovať začiatočníci aj skúsení priaznivci tohto športu.

Zdroj: Shutterstock

1. Po bratislavských mostoch

Univerzálna trasa po chodníkoch v centre mesta, ktorú je možné odštartovať kdekoľvek. Výhodou bratislavských mostov je, že po každom vedie lávka pre peších a cyklistov, takže počas behu sa môžete kochať výhľadmi na Dunaj a okolité brehy. Od prvého kroku na moste Lafranconi až po posledný schod má trasa približne trinásť kilometrov, návrat na štart beh predĺži o  ďalších šesť. Skutoční vytrvalci môžu do itinerára zaradiť aj najnovší Lužný most, ten však celkovú dĺžku behu viac ako zdvojnásobí.

Trasu nájdete tu

Zdroj: Shutterstock

2. Z Dlhých Dielov na Bielu studničku

Krátka „rozbehovka“ pre začiatočníkov alebo bežcov, ktorí chcú stráviť pár desiatok nerušených minút v lesoch Devínskej Kobyly. Trasa sa začína pod Kráľovým vrchom, pár minút od konečnej trolejbusov na sídlisku Dlhé diely, kde sa nachádza aj dostatok parkovacích miest. Cesta k Bielej studničke a naspäť má približne päť kilometrov a napriek horskému terénu nepresiahne prevýšenie sto metrov. Bežci, ktorí hľadajú výzvu, môžu na štart vybehnúť po niektorom zo schodísk spájajúcich Karloveskú ulicu s vyššie položeným sídliskom.

Trasu nájdete tu.

3. Z Rače na Dračí hrádok

Priaznivci trailového behu po lesoch a hornatom teréne si v Bratislave skutočne prídu na svoje. Malé Karpaty ponúkajú množstvo ľahších aj náročnejších trás, pričom „otočka“ z parkoviska na Potočnej ulici k Dračiemu hrádku a späť patrí do kategórie stredne ťažkých. Bežci prebehnú približne dvanásť a pol kilometra s prevýšením 268 metrov, z najbližšej zastávky električky sa trasa predĺži o ďalšie tri. 

Trasu nájdete tu

Zdroj: Shutterstock

4. Osmička cez Biskupické luhy

Jedna z ľahších vyhliadkových trás sa ukrýva v hustom páse lužných lesov oddeľujúcich Podunajské Biskupice a Vrakuňu od Dunaja. Na štarte pri Jegenešskom kríži sa bežci môžu osviežiť v Bufete Na konci sveta a vybrať si jednu z dvoch ciest, ktoré z neho vedú do lesa. Nezáleží na tom, po ktorej vyrazia, pretože po tej druhej sa vrátia naspäť na parkovisko a zastávku linky 79. Cesty spája hrádza, ktorá ponúka výhľady na Dunaj a  zalesnený pás pri jeho brehu, ktorý je obľúbený aj u fanúšikov opekania. Celá trasa má príjemných osem kilometrov v jesennom farebnom lesnom prostredí.

Trasu nájdete tu.

Zdroj: Shutterstock

5. Petržalský okruh okolo Draždiaku

Pri zastávke električiek Farského v Petržalke sa začína aj končí jedenásťkilometrový okruh po mestskej časti, ktorý bežcov prevedie po petržalskej hrádzi okolo zátoky a jazera Draždiak až k Chorvátskemu ramenu a naspäť. Príjemná trasa po rovnom povrchu ponúka dostatok bufetov na občerstvenie a rôzne možnosti, ako si ju skrátiť cez sídliská či predĺžiť až k Jaroveckému ramenu a Lužnému mostu. Petržalka sa právom zbavuje povesti betónovej džungle a športovci či rodiny s deťmi ju obľubujú práve vďaka hustým lužným lesom a širokým možnostiam športu a voľnočasových aktivít.

Trasu nájdete tu.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.