Desať najlepších miest pre život. Čím sa od nich môže Bratislava inšpirovať

Čas čítania: 5 minút

Ktorá stránka života je pre Bratislavčanov najdôležitejšia? Bratislava v niektorých oblastiach napreduje, inde stagnuje. Inšpiráciou pre ňu nemusia byť iba veľké metropoly spoza oceána, ale napríklad blízka Viedeň, s ktorou má veľa spoločného, no napriek tomu sa v kvalite života líšia na míle. Ako sa môže Bratislava inšpirovať od desiatky najlepších miest pre život?

Zdroj: shutterstock.com

Rebríček magazínu Global Finance berie do úvahy štyri najrešpektovanejšie a najcitovanejšie rebríčky kvality života, ktoré zohľadňujú bezpečnosť, infraštruktúru, dostupnosť bývania, ekonomické a ekologické faktory, ako aj kultúru, vzdelanie a úroveň zdravotnej starostlivosti. Ide o rebríčky Magazínov Monocle a The Economist, konzultantskej spoločnosti Mercer a nemeckej Deutsche Bank.

10. Wellington, Nový Zéland

Hlavné mesto Nového Zélandu sa v rebríčku ocitlo najmä vďaka dostupnosti, ekologickosti a nízkym nákladom na život v porovnaní s inými mestami podobnej úrovne. Wellington sa môže pochváliť nízkou mierou znečistenia ovzdušia a výbornou dopravnou infraštruktúrou, vďaka ktorej jeho obyvatelia či turisti nikam necestujú pridlho.

Zdroj: shutterstock.com

Čím sa môže inšpirovať Bratislava: Plynulými dopravnými spojmi a napojeniami, vďaka ktorým je cestovanie po meste ľahké a pohodlné.

9. Sydney, Austrália 

Pravidelný člen rebríčkov vysokej kvality života, ktorého ikonickú budovu opery pozná azda každý, môže byť hrdý na svojich predstaviteľov, ktorí patria k lídrom boja proti klimatickej zmene. Austrália patrí ku krajinám, ktoré pociťujú globálne otepľovanie výraznejšie ako napríklad Európa, preto niet divu, že v Sydney kladú riešenie jeho vplyvov na prvú priečku priorít.

Zdroj: shutterstock.com

Čím sa môže inšpirovať Bratislava: Uvedomením si dôležitosti zmierňovania vplyvov globálneho otepľovania v meste.

8. Helsinki, Fínsko

Podľa OSN je Fínsko najšťastnejšia krajina na svete. Nie je preto prekvapením, že jeho hlavné mesto sa nachádza v rebríčku najlepších miest pre život. Kvalitné vzdelanie a zdravotníctvo, množstvo možností kultúrneho vyžitia a dynamická infraštruktúra, ktorá uprednostňuje peších a cyklistov, zaradila Helsinki na ôsme miesto.

Zdroj: shutterstock.com

Čím sa môže inšpirovať Bratislava: Dôraz na kultúru sa prejavil aj nedávnym otvorením dvoch výnimočných inštitúcií: Centrálnej knižnice Oodi, ktorá patrí k prejavom svetovej modernej architektúry, a podzemného múzea Amos Rex. Obe stavby lákajú turistov z celého sveta.

7. Tokio, Japonsko

V Tokiu a metropolitnom území, ktoré ho obklopuje, žije neuveriteľných 38 miliónov obyvateľov, čo predstavuje štvrtinu celkovej populácie Japonska. Napriek tomu je tu dopravná situácia a každodenné dochádzanie do práce oveľa menším problémom, ako v mnohých menších mestách. Plynulá dopravná infraštruktúra a vysoká kvalita služieb umiestnila Tokio na siedme miesto rebríčka.

Zdroj: shutterstock.com

Čím sa môže inšpirovať Bratislava: Rýchlou, presnou a čistou koľajovou dopravou, vďaka ktorej trvá dochádzanie do centra Tokia zo vzdialenosti 80 kilometrov podobne dlho, ako dochádzanie z Rovinky do Starého Mesta.

6. Vancouver, Kanada

O Vancouveri sa hovorí ako o ideálnom mieste pre život. Aj preto v ňom sídli množstvo medzinárodných korporácií so zahraničnými zamestnancami, a to aj napriek tomu, že ide o pomerne malé mesto – žije tu približne  630-tisíc obyvateľov. Spája v sebe krásu mestského života na morskom pobreží s nedotknutou Kanadskou prírodou, ktorá je od neho vzdialená na skok.

Zdroj: shutterstock.com

Čím sa môže inšpirovať Bratislava: Vo Vancouveri si dávajú záležať na príležitostiach trávenia voľného času, aktívne k nim obyvateľov nabádajú a stále vytvárajú ďalšie spôsoby, ako si tu vychutnávať život.

5. Melbourne, Austrália

Dve najväčšie mestá Austrálie medzi sebou každoročne súperia, ktoré skončí v rebríčkoch kvality života vyššie. V roku 2019 malo navrch Melborune, ktorého prioritou číslo jedna je kultúra. Ako hovorí riaditeľ svetoznámeho Melbourne Festival Brett Sheehy: „Melbourne sa od ostatných miest líši v tom, že ak sa opýtate bežného obyvateľa, čo je preňho v meste najdôležitejšie, odpovie vám: ‚Kultúra‘.“

Zdroj: shutterstock.com

Čím sa môže inšpirovať Bratislava: Umením na každom kroku. Melbourne má okrem vlastného festivalu ulicu umenia Kent Street, množstvo múzeí a každý deň sa tu konajú desiatky koncertov.

4. Mníchov, Nemecko

Historické centrum s jedinečnou atmosférou, veľké množstvo spôsobov trávenia voľného času a okolitý vidiek ako z rozprávky. Tieto a ďalšie výhody života dostali Mníchov na štvrté miesto rebríčka kvality života. Jeho obyvatelia sa tešia aj z kvalitných služieb, na ktorých si Nemci tradične zakladajú, a z jednej z najnižších úrovní nezamestnanosti na svete.

Zdroj: shutterstock.com

Čím sa môže inšpirovať Bratislava: V Mníchove sa veľa hovorí o vyváženosti kvality trávenia času v práci a mimo nej. Mesto ponúka široké spektrum možností, ako sa po ťažkom pracovnom dni odreagovať, a aj preto si ho ako sídlo vyberá veľa medzinárodných zamestnávateľov.

3. Kodaň, Dánsko

Kreatívne a zaujímavé mesto, ktoré funguje ako dobre naolejovaný stroj. Ľudia v Kodani nežijú vo svojich domoch či bytoch, ale  vo verejnom priestore. Vonku sa pracuje, obeduje, bicykluje, rozpráva a prechádza. Dôležitý je tu pojem „Hygge“, ktorý je však ťažké preložiť – symbolizuje vrúcnu, priateľskú a veselú životnú filozofiu domácich, ktorou ľahko nakazia aj turistov.

Zdroj: shutterstock.com

Čím sa môže inšpirovať Bratislava: Jedným z ekologických cieľov Kodane je, aby až 50 percent obyvateľov cestovalo do školy či do práce na bicykli. Pre niekoho nepredstaviteľné, pre hlavné mesto Dánska už iba malý krok – dnes tu týmto spôsobom každý deň dochádza až 45 percent školákov a zamestnancov.

2. Zürich, Švajčiarsko

Na druhom mieste kvality života sa ocitlo mesto, v ktorom mesačný prenájom dvojizbového bytu vychádza na 4 000 frankov, teda takmer 3 700 eur. Ako sa v Zürichu dá žiť, keď cena nielen bývania, ale aj ostatných základných životných potrieb je taká vysoká? Odpoveď je jednoduchá – priemerný plat sa tu pohybuje na úrovni 7 000 frankov, a mesto investuje do dôležitých aspektov života ako infraštruktúra a verejné priestory. Okrem toho tunajšia zdravotná starostlivosť patrí k najlepšie hodnoteným na svete.

Zdroj: shutterstock.com

Čím sa môže inšpirovať Bratislava: Zürich si zakladá na absolútnej čistote, či už je to vo verejnej doprave, na uliciach či v parkoch. Farebné mesto obklopené zasneženými Alpami je pastvou pre oči aj vďaka tomu, že je takmer bez odpadkov.

1. Viedeň, Rakúsko

Tak blízko, a predsa tak ďaleko. Hoci Bratislavu a Viedeň nedelí ani 100 kilometrov, kvalita života sa drasticky líši. Mnohí urbanisti označujú Viedeň ako „dokonalú“ nielen z hľadiska infraštruktúry, ale aj vďaka službám, verejným priestorom, zeleni a mnohým ďalším atribútom, ktoré ju umiestnili na prvé miesto rebríčka kvality života na svete.

Zdroj: shutterstock.com

Čím sa môže inšpirovať Bratislava: Prístupom k urbanizmu a verejným priestorom, ktoré sú naozaj pre ľudí. Lídri mestských častí komunikujú s obyvateľmi, robia prieskumy, organizujú prechádzky a na základe názoru ľudí upravujú mestské časti tak, aby sa v nich cítili dobre mamičky s kočíkmi, starí ľudia, ale aj ľudia bez domova. Viedeň je mesto pre každého.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.