Deväť účtov na Instagrame pre fanúšikov architektúry a dizajnu

Čas čítania: 4 minút

Za svetovou architektúrou sa pravdepodobne nebude dať vycestovať pár mesiacov, ale fanúšikovia moderných a originálnych stavieb si môžu vychutnať aspoň fotografie či videá, ktoré ponúkajú sociálne siete. Či už sú to webové portály, magazíny alebo špecializované profily, priaznivci architektúry si na Instagrame prídu na svoje.

Zdroj: Visualpleasuremag.com

Arch Daily – 2,6 milióna sledovateľov

Najnavštevovanejší internetový portál o architektúre prináša už od roku 2008 informácie o snahách architektov po celom svete budovať lepší a krajší svet. Na instagramovom účte, ktorý sleduje viac ako dva a pol milióna ľudí, uverejňujú architektonické skvosty z rôznych kútov sveta. Inšpiráciu tu nájdu aj fanúšikovia interiérového dizajnu a najnovších trendov. Dajú sa tu nájsť nielen unikátne nehnuteľnosti určené na bývanie, ale aj kultúrne centrá, monumenty, múzeá, univerzity, kancelárske budovy a mnohé ďalšie jedinečné stavby.

Zdroj: Instagram.com/archdaily

Dezeen – 2,4 milióna sledovateľov

Instagramový účet magazínu, ktorý sa nevenuje výlučne architektúre, ale sleduje najmä dizajn a technológie. Ponúka pohľad do sveta interiérových dizajnérov, ktorí navrhujú kaviarne, knižnice a ďalšie verejné priestory. Dezeen sleduje a šíri informácie o tom, čomu sa dizajnéri venujú v súčasnosti, akým výzvam čelia, ako vyzerá ich spolupráca s architektmi a ako vďaka novým technológiám, napríklad 3D tlači, posúvajú svoju tvorbu na novú úroveň.

Zdroj: Instagram.com/dezeen

Visual Pleasure Mag –  148-tisíc sledovateľov

Vysoko estetický profil zameraný na dizajn, architektúru a interiéry, ale aj na umenie, cestovanie a fotografie. Zábery, ktoré uverejňuje Visual Pleasure Magazine, sú naozaj oku lahodiace. Profil prináša práce úspešných dizajnérov a umelcov a sledovateľom ukazuje zákulisie toho, ako ich diela vznikajú. Tento účet predstavuje pre mnohých vizuálny zdroj inšpirácie.

Zdroj: Instagram.com/visualpleasuremag

Accidentally Wes Anderson –  975-tisíc sledovateľov

Pastelové farby, preštylizovaná symetria a budovy fotené spredu. To je presná definícia estetiky podľa režiséra Wesa Andersona. Fanúšikovia filmu Grand Hotel Budapešť určite vedia, o čom je reč. Hotel, ktorý je vo filme hlavnou filmovou lokalitou, by turisti v Budapešti hľadali márne, pretože neexistuje. Filmové kulisy a ich jedinečný štýl však inšpirujú dizajnérov už roky a ich prvky nájdete nielen v hoteloch, ale aj v iných budovách po celom svete. Instagramový účet Accidentally Wes Anderson vznikol ako profil, na ktorý fanúšikovia posielajú fotky z celého sveta a režisérovi dávajú tipy na ďalšie filmové destinácie, ktoré by mohli splniť jeho predstavy.

Zdroj: Instagram.com/accidentallywesanderson

Ashley Stark Kenner –  813-tisíc sledovateľov

Ashley je kreatívnou riaditeľkou spoločnosti STARK, ktorú založili v roku 1938 jej starí rodičia a ktorá vyrába kvalitné látky a koberce. Od malička vedela, že chce pracovať pre rodinné impérium a s nadšením sa učila všetky detaily, ktoré sa týkali jednotlivých druhov látok. Na jej účte zverejňuje tie najelegantnejšie, najmodernejšie a najvkusnejšie interiéry.

Zdroj: Instagram.com/ashleytstark

ELLE Decor – 3,6 milióna sledovateľov

Ikonický ženský magazín ELLE určite netreba predstavovať. Jeho interiérová divízia Elle Decor už tridsať rokov hľadá, zverejňuje a vyzdvihuje najkrajší a najkreatívnejší dizajn. Okrem nádherných interiérov, víl a krásnych miest prináša Elle decor aj jednoduché tipy, ako si vylepšiť vlastné bývanie. V súčasnosti sledovatelia ocenia napríklad rady, ako si zariadiť pokojný a pekný kút na prácu z domu.

Zdroj: Instagram.com/elledecor

Socialist Modernism –  305-tisíc sledovateľov

Fascinácia betónovou sivou, priečelia vo forme veľkých betónových plôch a architektúra, ktorá môže na niekoho pôsobiť až depresívne. Profil Socialist Modernism uverejňuje mnohé známe aj menej známe budovy socialistickej architektúry a zbiera všetky svetové betónové „skvosty“. Nenachádzajú sa výlučne v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, vo východnej Európe či na Balkáne, ale inšpirovali sa nimi aj architekti v Kanade či v Spojených štátoch. Monumentálne sivé stavby boli určené väčšinou na verejné účely, preto sú tu väčšinou obrovské budovy ministerstiev, úradov, bánk, či pôšt, ale napríklad aj hotely a bytové domy.

Zdroj: Instagram.com/socialistmodernism

Čierne diery – 26,5 tisíca sledovateľov

Nadšenci, ktorí vidia Slovensko ako krajinu zabudnutých priemyselných pamiatok. Snažia sa ľudí nadchnúť pre históriu starých tovární, baní, ale aj stratených sídiel a opustených budov. Na instagramovom účte vďaka nim sledovatelia navštívia miesta, ktoré ďalšie generácie nemusia mať príležitosť vidieť naživo. Okrem fotografií z miest, ktoré mapujú, zverejňujú aj umelecké grafiky, ktoré pripravujú v spolupráci s desiatkami slovenských dizajnérov a výtvarníkov.

Zdroj: Instagram.com/ciernediery

Beevam Arch & Design & Home –  8-tisíc sledovateľov

Slovenský profil, ktorý prináša svetovú architektúru, inšpiratívny dizajn, pekné bývanie a smart novinky. Okrem tipov a nápadov, ako si vylepšiť vlastné bývanie, píšu autori aj odborné blogy týkajúce sa bývania od kolaudácie cez dekorácie až po tipy na provensálske doplnky.

Zdroj: Instagram.com/beevam.sk

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.