Električka, cyklodoprava a moderné budovy: Rok 2017 v témach Spojenej Bratislavy

Čas čítania: 3 minút

Električka ako nosný systém dopravy v Bratislave, stav cyklistiky v hlavnom meste či architektúra a dizajn zdravých kancelárií, to sú témy, ktoré v roku 2017 rezonovali v článkoch nášho magazínu najviac. Pripravili sme pre vás krátke zhrnutie tých najdôležitejších z nich.

Od spustenia magazínu Spojená Bratislava v septembri minulého roka sa snažíme pokrývať všetky dôležité otázky súvisiace s tvorbou, správou a rozvojom Bratislavy. Priniesli sme vám viacero tém od urbanizmu až po tipy na mestské túry, no najviac v roku 2017 zarezonovali články o cyklistike, zdravých kanceláriách a električkovej doprave. V tomto krátkom prehľade nájdete 9 najčítanejších z nich.

Téma 1: Cyklistika a ďalšie športy na Dunaji

Rozhovor s národným cyklokoordinátorom

Cieľom národného cyklokoordinátora Petra Klučku je zvýšiť do roku 2020 objem cyklistickej dopravy z 2 na 10 %. Je to smelá vízia, ale nevyslovuje ju nadarmo. O tom, čo vlastne robí, ale aj o stave cyklistiky nielen v hlavnom meste sme sa s ním porozprávali počas spoločnej jazdy Bratislavou na bicykloch.

Rozhýbte sa na Dunaji

Láka vás to k rieke? Okrem cyklistiky ponúka Dunaj niekoľko ďalších možností. Vybrali sme aktivity, ktorými rieka žije po celý rok a ocení ich aj športový začiatočník. Ako začať, nám poradili skúsení športovci.

Ako zlepšiť vzťahy medzi cyklistami a chodcami

Dunajské nábrežie v Bratislave je takmer denne svedkom kolízií alebo nebezpečných situácií medzi cyklistami a chodcami. Pomôcť by mohla nová Zóna tolerancie, vyhlásená na úseku pri River Parku. Podobné projekty sú v ďalších krajinách Európy bežné.

Téma 2: Moderné kancelárie a zdravé budovy

Rozhovor o zdravých kanceláriach a súťaži Office roka

Investícia do zdravého a kvalitného pracovného prostredia sa firmám oplatí – najšikovnejší zamestnanci si prácu vyberajú aj podľa toho, ako sa v nej cítia. O súťaži Office roka, ktorá otvára verejnú debatu o najlepších kancelárskych priestoroch na Slovensku, sme sa porozprávali s jej organizátorom, Tomášom Hegedűšom.

Pozrite si priestory Panorama Business II

Dizajnové vylepšenia, šetrné svetlá, ale aj oddychové zóny a pohodlie na pracovisku. Priestormi Panorama Business II nás previedol ich projektový manažér, Dušan Janca.

Zelená budova na Zuckermandli má vlastný rozum

Najlepšia energia je tá, ktorá sa nespotrebuje. Prečítajte si o úsporne budove v štvrti Zuckermandel, ktorá patrí k najmodernejším na Slovensku a týmto heslom sa riadi do bodky.

Téma 3: Električka ako nosný systém dopravy v Bratislave

Zhrnutie: Čo by mohla priniesť Bratislave nová trať

V Bratislave postupne na oboch brehoch Dunaja rastie nové centrum mesta. Podľa prepočtov sa v oblasti od Nového Lida, cez Euroveu, Klingerku, Nivy až po Cvernovku bude po dostavbe pohybovať okolo 100 000 ľudí denne – rezidentov, návštevníkov, zamestnancov. Okrem verejných priestorov bude preto potrebná aj výborná dopravná infraštruktúra, a tá v Bratislave stojí na verejnej električkovej doprave.

Virtuálna prechádzka po novom električkovom okruhu

V Bratislave by mohol vzniknúť centrálny mestský električkový okruh. Poďme si ho pozrieť cez vizuálnu prechádzku jeho zastávkami – súčasnými, ale aj tými, ktorými by električka v budúcnosti mohla prechádzať.

Električka – vhodný nástroj na oživenie metropoly

História bratislavskej električky siaha viac ako 120 rokov dozadu. Prečítajte si, prečo je električka pre Bratislavu kľúčová a prečo sa k nej po desaťročiach vrátili mnohé svetové metropoly.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.