Giving Tuesday nám pripomína, aké dôležité je šíriť dobro.

Čas čítania: 5 minút

Poznáte Giving Tuesday? Ide o sviatok štedrosti, dávania a dobrovoľníctva, ktorý si každoročne pripomíname v utorok po Dni vďakyvzdania. Tento rok sa konal 27. novembra a  aj my v lobby na Pribinovej 19 (Panorama Business II) v Bratislave sme sa rozhodli osláviť dobré skutky a šíriť dobro.

Giving Tuesday je o obyčajných ľuďoch, ktorí spolu dokážu neobyčajné veci. Nahliadnite spolu s nami, aké príbehy v sebe skrýval náš Dobročinný trh. Napríklad vianočné ozdoby z papiera a sadrovej hmoty vyrába dievčatko, ktoré je na mentálnej úrovni dvojročného dieťaťa a zdobí ich ďalšie – nepočujúce dievčatko. Pre ne to však nie sú obyčajné ozdoby alebo obyčajná „práca“. Znamená to pre ne oveľa viac, ako si dokážeme predstaviť. Myšlienka GivingTuesday je pomáhať práve takýmto ľuďom v zmysle hesla: „Môžem, pomôžem.“

Aha, čo som si nekúpil

Najväčší filantropický sviatok na svete vznikol v roku 2012 na popud newyorskej inštitúcie 92nd Street Y. Rozšíril sa do vyše 150 krajín a spojil viac ako 50 000 organizácií a milióny ľudí po celom svete. Dnes si už žije svojím životom aj na Slovensku a ambasádorom hnutia je Nadácia Pontis.

V tomto roku sa GivingTuesday niesol pod heslom „Aha, čo som si nekúpil“. Tvárami kampane boli napríklad herečka Táňa Pauhofová, športovec Matej Tóth alebo spevák Miro Jaroš, ktorí hovorili o tom, čo si nekúpili, aby obdarovali niekoho iného.

Trh, ktorý pomáha

Celkovo sa na Slovensku zapojilo 57 firiem a 118 organizácií v 43 mestách a obciach, medzi ktorými nechýbali ani základné, stredné či vysoké školy. Najčastejšou aktivitou, ktorú počas darovacieho utorka organizovali, boli zbierky oblečenia, potravín a potrieb pre neziskové organizácie z celého Slovenska. K mnohým slovenským firmám sa pridali aj spoločnosti JTRE a Profesia, ktoré usporiadali Dobročinný trh.

„Keď prišla spoločnosť Profesia s myšlienkou zorganizovať dobročinný trh Giving Tuesday v lobby našej budovy Pribinova 19, kde sídli, radi sme nápad podporili. Ľudia si mohli zakúpiť výrobky, ktoré pochádzajú z chránených dielní a pomáhajú. Odkaz Giving Tuesday budeme radi šíriť aj v budúcnosti,“ povedala hovorkyňa JTRE Daniela Stričková.

Vyrobené s láskou

Zamestnanci spoločností, ktoré sídlia v administratívnych budovách Pribinova 19 (Panorama Business II) a Tower 115 počas jedného dňa nakúpili darčeky od ľudí z chránených dielní a združení, ktoré sa venujú zdravotne postihnutým. Svoje výrobky ponúkli šikovní ľudia z  Pezinskej dielničky, z Chránenej dielne Majolika R, DSS Prima, ADZ RUBIKON, TOP-ART, ZENA – smaltované šperky, Nezábudka, Impulz – Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím, Obchodík u Vierky, Margaret, Noma, Kaviareň Radnička – Inklúzia či Skarabeus.

Aktivity, ako je aj Giving Tuesday, vnímame extrémne pozitívne, lebo prinášajú aj k nám na Slovensko viac povedomia o možnostiach pomoci. Naši zamestnanci sa počas tohto dňa podieľali na pomoci chráneným dielňam, boli variť pre ľudí bez domova a balili knižné darčeky pre deti zo sociálne slabších rodín,“ dodala Nikola Richterová, PR manažérka spoločnosti Profesia.

Do Giving Tuesday sa zapojila aj spoločnosť Johnson Controls International, ktorá zorganizovala viacero dobrovoľníckych aktivít, nielen v utorok, ale počas niekoľkých týždňov.

„Považujeme to za skvelú príležitosť na zvýšenie povedomia o charitatívnych podujatiach na Slovensku a možnostiach pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Keďže pomoci nie je nikdy dosť, je dôležité inšpirovať aj ďalších ľudí, či už jednotlivcov alebo firmy, k zapojeniu do Giving Tuesday a podpore komunít na Slovensku,“ povedala Dominika Trembecká z Johnson Controls International.

Pomáhať sa dá rôzne

Chránené dielne ponúkali na dobročinnom trhu rôzne šperky, maľované tričká a tašky, pečivo, koláče, oplátky, trubičky, šité hračky, tradičnú majoliku, vianočné ozdoby či adventné vence. Popri nakupovaní vianočných darčekov sa mnohí so záujmom pýtali na techniku výroby a tiež na to, kto ich vyrábal. Dokonca boli takí, ktorí chceli pomôcť nielen počas Giving Tuesday, ale aj v budúcnosti.

„V Nadácii Pontis sme radi, že sa takéto akcie dejú práve počas Giving Tuesday, kedy celý svet oslavuje dobré skutky. Ešte väčšiu radosť máme z toho, že táto akcia bola iniciatívou samotných zamestnancov Profesie,“ uviedla Jana Desiatniková z Nadácie Pontis.

Pridať sa môžete aj vy. Je na každom z vás, čo si zvolí. Pomoc neziskovej organizácii alebo pomoc priateľovi, či náhodnému človeku na ulici. Darovať môžete peniaze, materiálne veci, vlastný čas pri „dobrovoľníčení“, ale aj odborné poradenstvo. Každý môže byť súčasťou šírenia myšlienky Giving Tuesday. Má to veľa benefitov a myslite na to, že spravíte svet krajším a lepším miestom pre život. Tu sú niektoré z nich.

  1. Pomôžete ľuďom

Ráta sa každá pomoc, veľká aj malá. „Aj ľudia so znevýhodnením dokážu byť aktívnymi členmi spoločnosti. Sú šikovní, kreatívni a vedia prekvapiť svojím originálnym pohľadom na svet. Trhy v priestoroch, kde pracuje toľko ľudí, sú pre nich skvelou príležitosťou sa zviditeľniť. Ľudia zasa môžu spraviť dobrý skutok, pomôcť a zároveň potešiť seba alebo blízkych pekným darčekom,“ povedala Jana Desiatniková, programová riaditeľka z Nadácie Pontis.

  1. Podporíte ručnú prácu

Ako sa hovorí: „remeslo má zlaté dno“ a stále to platí. Ručne vyrobené výrobky zažívajú veľký boom. Vydržia oveľa dlhšie a okrem toho je každý kúsok originálny. S ich kúpou získate štýlový výrobok a hlavne dobrý pocit, že ste niekoho a podporili ho.

  1. Vyčaríte blízkym úsmev na tvári

Pamätáte si tie časy, keď ste vyrobili rodičom prvý darček alebo ste priniesli zo škôlky nakreslený obrázok rodiny? Tieto darčeky si určite  našli v ich srdci špeciálne miesto. Podobné pocity môžu mať aj pri handmade výrobkoch. Za každým výrobkom sa totiž skrýva príbeh človeka, ktorý sa napriek všetkému nevzdal.

  1. Spoznáte nových ľudí

Dobré veci ľudí spájajú. Aj keď radi trávime čas s priateľmi, ktorých poznáme dlhé roky, je skvelé spoznať nových ľudí. Stretnúť ich môžeme napríklad práve pri rôznych dobročinných akciách, kde sa vo voľnom čase venujú pomoci. Každý má čo ponúknuť a môže priložiť pomocnú ruku, či už pri varení kapustnice, zbierke trvanlivých potravín a oblečenia, alebo pečení dobrôt pre klientov domova dôchodcov. Odmenou vám bude skvelý pocit a nové priateľstvá.

  1. Inšpirujete ďalších

Čím viac budeme hovoriť o myšlienke Giving Tuesday, tým viac pomoci sa dostane ľuďom, ktorí ju potrebujú. Môžete tak inšpirovať priateľov, svoju rodinu, či kolegov a známych.

„Tento deň je výborným mostíkom nielen pre spoločnosti, ktoré nájdu kontakty a možnosti pomoci aj do budúcna, ale aj pre samotných zamestnancov, ktorí tiež majú šancu podať pomocnú ruku. Giving Tuesday preto nevnímame ako jeden deň v roku, kedy sa pomáha, ale ako veľkú príležitosť. Je to totiž taká pomyselná vstupná brána pre ľudí, aj firmy do sveta dobrovoľníctva a ďalšej pomoci, aby sme sa tu cítili lepšie,“ uzatvára Nikola Richterová, PR manažérka spoločnosti Profesia.

„Naše priestory, nielen tie na Pribinovej 19, spájajú ľudí pre dobrú vec. Sme radi, že sme spoločne mohli prezentovať skutočné hodnoty, že nie sme ľahostajní voči potrebám iných a predovšetkým, že sme podporili pocit spolupatričnosti aj medzi zamestnancami. Ďakujeme všetkým, ktorí v tento deň prispeli či už organizačne alebo kúpou výrobkov na dobrú vec. Budúci rok sa k nám budete môcť opäť pridať v utorok 3. decembra 2019,“ uzavrela hovorkyňa JTRE Daniela Stričková.

 

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.