Infografika: Hustota a kvalita života. Ktoré časti Bratislavy sú najhustejšie obývané?

Čas čítania: < 1 minút

Hoci sa veľa hovorí o zahusťovaní zástavby v Bratislave, spomedzi okolitých metropol má najnižšiu hustotu zaľudnenia. Významne k tomu prispel aj trend sťahovania sa do tzv. satelitných obcí. Urbánny geograf Martin Šveda hovorí, že aj keď vlna suburbanizácie neustáva a ľudia naďalej vyhľadávajú nehnuteľnosti na predmestí, mesto môže prispieť k tomu, aby záujemcovia o bývanie bližšie k centru neboli vytláčaní nedostatkom bytov a vysokými cenami. Pritom štúdie a výskumy ukazujú, že kompaktnejšie osídlenie je úspornejšie. Ideálom bývania je budovať susedstvá, kde je všetko od škôl po obchody v 15-minútovej pešej dostupnosti.

Prečítajte si rozhovor s Martinom Švedom – spoluautorom publikácie Suburbanizácia – Ako sa mení zázemie Bratislavy? – o tom, prečo sa ľudia sťahujú mimo hlavného mesta, s akými problémami sa stretávajú, a ktoré riešenia môžu prispieť k návratu k mestskému bývaniu.

V infografike nižšie môžete vidieť porovnanie hustoty zaľudnenia Bratislavy s okolitými mestami, ako aj štatistiku hustoty zaľudnenia jednotlivých bratislavských okresov.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.