Kam v Bratislave na krátky výlet na bicykli, alebo na celodennú cyklotúru?

Čas čítania: 3 minút

V hlavnom meste Slovenska sa nachádza 191 cyklistických ciest  s celkovou dĺžkou 987 kilometrov. Mnohé trasy sa na niektorých miestach pretínajú a križujú, vďaka čomu sa cyklisti v Bratislave naozaj nemôžu sťažovať na nedostatok možností. Inšpirujte sa návrhmi na kratšie bicyklové výlety, ale aj celodennú cyklotúru pre zdatnejších športovcov.

Dúbravská radiála, Dunajské nábrežie a Malodunajská radiála

Príjemný výlet, na ktorom má cyklista možnosť pokochať sa výhľadom na Dunaj a využiť približne 20 kilometrov cyklotrasy. Ideálny začiatok je pod Mostom Lafranconi, odkiaľ vedie trasa popri nábreží plynule až po križovatku Košická – Landererova. Odtiaľ sa dá pokračovať po Prístavnej a Malodunajskej radiále až na obľúbenú hrádzu, alebo cez Most Apollo zamieriť po Dolnozemskej ceste a Starohájskej radiále ku Draždiaku.

Úsek pri River Parku je vďaka rekonštrukcii pre cyklistov plne prejazdný.

 

Pri väčšine trvania trasy je okolie lemované výhľadom na Dunaj a zelené Petržalské nábrežie.

 

Isté obmedzenia kvôli výstavbe sa môžu vyskytnúť na Pribinovej ulici. Nie je problém ich však pohodlne obísť.

 

Dvořákovo nábrežie – Jelení háj – Most SNP

Náročnejšia, približne 40-kilometrová trasa, zavedie cyklistu z Bratislavského nábrežia cez Most Lafranconi a Petržalské lesy cez Petržalku naspäť pod Most SNP. Odštartovať je možné v Zuckermandli, z ktorého sa dá plynule pripojiť na nábrežnú promenádu a za River Parkom nadviazať na Most Lafranconi. Po odbočení doprava zo zjazdu sa rozprestiera asi 5 kilometrov sprava lemovaných Dunajom a zľava lužnými lesmi, ktoré ústia do Jelenieho hája. Odtiaľto sa dá vrátiť kratšou cestou naspäť pod Most SNP, alebo dlhšou cez Kapitulské role a Petržalku do centra Bratislavy.

V Zuckermandli sa oplatí zosadnúť z bicykla a prejsť sa po náučnom chodníku, ktorý vedie okolo najjužnejšieho výbežku Malých Karpát, Skalného nosa.

 

Bicyklovať popri Dunaji sa oplatí, okrem nádhernej scenérie ponúka aj chladnejší vzduch a množstvo miest na odpočinok.

 

Z Jelenieho hája sa otvárajú možnosti zdatným aj rekreačným cyklistom.

 

Mlynská dolina – Dúbravská cesta – Železná studnička – Pezinok

Jedna z trás, na ktorú je potrebné si vyhradiť väčšinu dňa, sa ťahá z Mlynskej doliny ponad tunel Sitina cez Dúbravskú cestu až na Železnú studničku. V Bratislavských mestských lesoch majú milovníci terénnej cyklistiky nespočetne veľa možností, kam sa vydať. Jedným z najnáročnejších, no zároveň najkrajších, je výlet popod Kamzík z juhovýchodnej strany a napojenie na Krasňanský trail a modrú cyklotrasu č. 2002, z ktorej sa dá zísť až do Pezinka. Po náročnej kopcovitej trati je možné vrátiť sa po ceste do Svätého Jura, kde začína Vinohradnícka cyklomagistrála. Tá spoľahlivo dovedie cyklistov naspäť do Bratislavy.

Zrekonštruovaná Dúbravská cesta je síce pre autá jednosmernou, cyklisti po nej však môžu jazdiť v oboch smeroch.

 

Cyklotúra po Bratislavskom lesoparku odmení cyklistov nádhernými výhľadmi, ale aj tieňom pred horúcim letným slnkom.

 

Na náročnejšie trasy je dôležité zvoliť vhodnú výbavu a bicykel prispôsobený lesnému terénu.

 

Pri fyzickej aktivite netreba zabúdať na pitný režim a využiť služby množstva bufetov, ktoré Železná studnička ponúka.

 

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.