Keď fotografia zachytí, čo bežné oko nevidí

Čas čítania: 5 minút

Niekedy je najlepšie nechať o našich štvrtiach hovoriť iných. Zuzana Janeková je amatérska fotografka, ktorá sa rada túla ulicami Bratislavy a na svojom Instagramovom profile @no4lily zverejňuje fotografie miest, ktoré považuje za výnimočné a zaujímavé. Jej štýl sa líši od profesionálnych záberov, je svieži a vždy ukrýva niečo neobyčajné.

Na fotenie architektúry sa pozerá inak. Nie je profesionálnou fotografkou, sama tvrdí, že fotenie je pre ňu hlavne psychohygiena a vždy keď má čas, vybehne do ulíc Bratislavy s foťákom v ruke.

„Rada sa túlam uličkami Starého mesta. Jeho výhodou je, že sa dá obehnúť veľmi rýchlo a peši v podstate za pár minút,“ hovorí vyštudovaná andragogička, ktorá v hlavnom meste žije od troch rokov. „Ale keď človek chce, dokáže nachodiť kilometre.“

„Mám rada architektúru a rada ju fotím. Ako laik ju hodnotím čisto na základe toho, či sa mi páči, resp. či vo mne vzbudí záujem,“ vysvetľuje Zuzana Janeková svoju vášeň k foteniu zaujímavých stavieb.

„Niekedy ani nemám presný plán kam idem, ale veľmi často sa stane, že skončím pri Dunaji. Prejsť sa od Eurovea až po River Park je úžasné,“ tvrdí amatérska fotografka.

Prinášame vám 22 záberov Zuzany Janekovej s autorským komentárom.

Západ slnka nad nábrežím pri Eurovea: Mám veľmi rada tento priestor v každom ročnom období. Samozrejme „naj“ je to v lete, keď sa dá len tak ležať na tráve a relaxovať. Táto fotka vznikla úplnou náhodou, niekedy na jar minulého roka. Západ slnka milujem a tak som hneď vytiahla z kabelky mobil a cvakla tú chvíľu.

Panorama Towers: Tento projekt som sledovala od začiatku. Určite by som našla v svojom archíve niekoľko fotografií, ako rástli Panorama Towers. Páčia sa mi ich čisté línie. Myslím, že sú veľmi fotogenické.

Panorama Park: Tento park som si bola pozrieť prvýkrát v zime. Na zemi ležal poprašok snehu a večerné svetlá na mňa zapôsobili magicky, preto sa tam rada vraciam. Je tam čisto, kľud a príjemne aj v horúcom lete.

River Park: Na svojich prechádzkach sa často túlam aj okolo River Parku. Mám niekoľko záberov tohto projektu, fascinujú ma najmä odrazy. Pri dobrom svetle vyzerajú úžasne. Chcela som vidieť budovu „zospodu“. Našťastie architekti na to mysleli, takže som nemusela kvôli tomu skákať do Dunaja. Z tohto pohľadu na mňa pôsobí ako loď.

Zuckermandel: Život je o detailoch. Mesto je o detailoch. Architektúra je o detailoch.

Grand Hotel River Park: Baví ma fotiť architektúru aj z iného pohľadu.

Panorama Towers a Tower 115: Tento záber je zachytený len mobilom, keď som prechádzala od Eurovea k mostu Apollo. Nazvala by som ho „Niečo nové sa chystá v meste“. Symbolizuje to pre mňa ústup starej Bratislavy novej architektúre.

Eurovea: Občas s fotografiami experimentujem. Tento dvojitý pohľad mi pripadal zaujímavý.

Panorama Park: Túto fotografiu som urobila len nedávno, vo februári tohto roka, keď vykukli prvé slnečné lúče. Kto zažil horúce leto v Bratislave vie, že je fajn, keď sa má kde pred nimi ukryť.

Panorama Park: Geometriu som mala naposledy na strednej škole, ale človek sa s ňou stretáva v podstate každý deň. V poslednom čase si ju všímam hlavne v mestskom prostredí.

Zuckermandel a River Park: Táto fotka predstavuje spojenie Zuckermandlu s River Parkom.

Eurovea: Panoráma mesta sa dramaticky mení, tento záber je z roku 2016. Dnes už vyzerá opäť inak.

Panorama Towers: Keď sa ocitnete na ostrovčeku uprostred križovatky a čakáte na zelenú… Stačí zdvihnúť hlavu.

Panorama Park: Urban reflection je častým motívom v mojich fotografiách. Táto vznikla pri mojej „prvej návšteve“ Panorama Parku.

Zuckermandel: Minulý rok sa otváral Zuckermandel. Ešte predtým, ako sa tam všetci nasťahovali, som si ho bola obzrieť. Vlaste to bol zámer, chcela som si to nafotiť. Páči sa mi tehlová centrála ČSOB a zapojenie Skalného nosa do celého projektu. 

Zuckermandel: Ďalšia z radu „zamerané na odraz“.

River Park: Každý okamih je jedinečný. Nejde ho vrátiť späť ani zopakovať. Aj mnoho mojich fotografií vzniklo „náhodou“. Pri tomto záberu som pôvodne fotila úplne niečo iné, čo som nakoniec z foťáku aj vymazala, ale súhra oblakov, budov, ľudí a svetla mi prišla v tom momente tak zaujímavá, že som vlastne bez rozmýšľania stlačila spúšť. O pár minút bola scéna úplne iná.  Keď som chcela odfotiť niečo podobné inokedy, nešlo to, vždy tam niečo chýbalo.

River Park: Často som sa prechádzala „popri“ River Parku, ale nezašla som do vnútrobloku. Keď som sa pripravovala na jednu fotografickú súťaž, objavila som aj takýto zaujímavý detail.

River Park: Z tohto záberu je vidieť, že Bratislava je naozaj zelené mesto. Symbióza mesta s prírodou je naozaj dôležitá.

River Park: Keď sa človek zadíva pozorne, všimne si, že je každé okno iné. Túto odlišnosť som si uvedomila až keď som urobila detail budovy.

Panorama Towers a Tower 115:  Tento záber bol odfotený z radničnej veže a v originálnej veľkosti je iný. Takýmto „orezaním“ sa ukazuje iný pohľad, ako nové moderné mesto prerastá to staré.

River Park: Upside down. Niekedy je svet proste hore nohami. 🙂 

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.