Mamičky hľadajú oddych, miesto pre deti i služby. Páči sa im v Medickej záhrade aj na Železnej studničke

Čas čítania: 8 minút

Dobré mesto musí slúžiť všetkým. A to aj vtedy, ak ním kráčame s kočíkom pred sebou či s hračkárkou „tatrovkou“ za sebou. Byť na materskej dnes už neznamená len ostať doma a neustále sa starať o domácnosť. Matky vyhľadávajú priestor, kde sa môžu deti hrať a ony si môžu aspoň na chvíľu oddýchnuť od denno-denných povinností.

Či už hľadajú prírodu, ihriská alebo parky, kde sa dá najesť a sadnúť na kávu, Bratislava je tu aj pre matky. Po tom, čo sme sa v prvom diele pýtali, ako vyzerá dobrý deň v Bratislave pre športovcov, sa budeme tentokrát rozprávať s mamičkami. Spoločne sa pozrieme na to, čo im na živote v meste vyhovuje, aké verejné priestory vyhľadávajú a čo pre nich znamená dobrý deň v kontexte mesta. Aj takto zistíme, na aké kvality musia budúce štvrte pamätať.

Ktoré miesto v meste vám vždy zlepší náladu? Kam chodievate, aby ste si mali lepší deň?

Barbora: Ja mám v Bratislave rada Medickú záhradu. Chodíme tam často, napríklad sa najesť. Keďže teraz kočíkujem, tak vyhľadávam tichšie miesta. Takže hrádza, okolie Slavína, veľmi rada mám aj okolie Starej Tržnice, Primaciálne námestie a uličky okolo. To sú také moje lokality.

Lucia, Oliver a Zoja: Náladu mi zlepší Eurovea, jej okolie a nábrežie Dunaja. Na jar a v lete počas prechádzok najmä Sad Janka Kráľa. Za určitých podmienok je fajn aj Štrkovec či centrum mesta.

Lucia a Tamara: Sad Janka Kráľa.

Sofia a Melina: Teraz, keď už mám dieťa, mám veľa aktivít s malou. Je tu dosť veľa príležitostí pre deti ako ihriská, malé telocvične a je tu tiež veľa kaviarní a barov. Sú tu aj „baby-friendly“ miesta, kde sa dá ísť s deťmi a majú pre ne kútiky.

Zuzana, Bianka a Marek: Železná Studnička, je to výborné miesto pre deti a je tam aj kombinácia prírody s ihriskom.

Zuzana a Tereza: Pre mňa je to Horský park a Vodárenské záhrady.

Janka a Tomáš: Rada chodievam k River Parku alebo k Eurovei. V lete mám rada hlavne Magio pláž, tam sa cítim ako na dovolenke. A náladu mi zlepšia také bežné veci. Dobré parkovanie, možnosť dať si kávu, obed, posedieť si, ale zároveň vidieť na dieťa, kde sa hrá. Aby nemalo kam ujsť na cestu, aby bolo v bezpečí.

Máte nejakú časť mesta, ktorá tvorí neodmysliteľnú súčasť vášho denného režimu?

Barbora: Eurovea. Bývam v Panorama City, takže okolo Eurovey a smerom na Jakubák a Rajskú, tam sa pohybujem skoro každý deň.

Barbora a Malvína: Asi nemám niečo úplne pravidelné, lebo ešte aj pracujem. Takže to nie je čisto materská, že by som každý deň kočíkovala. Ale máme tu nejaké záchytné body, napríklad Stará tržnica. A hrádza je dôležitá pre mňa aj pre zbytok rodiny, chodí tam manžel aj svokra.

Zuzana, Bianka a Marek: Pre mňa je to les za Dúbravkou, za sídliskom.

Ľubka: Keďže som na materskej, tak sú to najmä detské ihriská v mojom okolí.

Veronika: Staré mesto. Ja som staromeštianka odjakživa.

Janka a Tomáš: Najmä spomínaný River Park, chodíme tam skoro každý deň, keď je pekné počasie. Je to už súčasť denného rituálu.

Aké osobné rituály dodržiavate v súvislosti s mestským priestorom?

Barbora a Malvína: V sobotu chodíme do Starej tržnice. Ale to vždy pribudne o jednu fľašu vína navyše, takže si hovoríme, že musíme vymyslieť niečo iné (smiech). No a malá za chvíľku bude potrebovať aktivitu vhodnejšiu aj pre ňu, doteraz sme to ešte zachraňovali tak, že chvíľu vydrží v kočíku. Ale už sa z neho ťahá von, čiže si musíme hľadať lokality, kde sa dá ísť s dieťaťom.

Rada chodím aj do niektorých kníhkupectiev. Je tam pokoj a niekde majú pódium s koberčekom, sú tam hračky, ja si dám vždy kávu a knihu. S matkami si navzájom pomáhame, na striedačku si strážime deti. A potom v Petržalke je kaviareň kam občas chodíme, aby sa malá socializovala s inými deťmi.

Mám rada aj občerstvenia, kde nemusím ísť s kočíkom do vnútra, lebo malá sa vždy zobudí. Teraz sa chodíme najesť najmä v okolí Kamenného, môj brat si tam dokonca bude otvárať prevádzku s mexickým jedlom.

Barbora: Pre mňa je rituálom, že nehádžem na zem žuvačky ani špaky. Neznečisťujem a vždy hľadám kôš. Hnevám sa, keď vidím nejaké roztlačené psie výkaly na ulici alebo smeti. To mi vadí.

Veronika: Každú sobotu som na trhovisku a idem nakúpiť nejaké pečivo a niečo na raňajky. Asi by som vedela odpovedať inak, keby som chodila do roboty, ale na materskej je to stále to isté. Nepoužívam MHD, ani auto, chodím všade pešo, to je moje pozitívum.

Ľubka: Cez víkend chodievame s manželom na kávičku do Starého mesta. Keďže máme kočiar, s obľubou si pochutnávame aj na dobrotách z pouličných stánkov s palacinkami, hotdogmi či hranolkami so sebou.

Čo pre vás znamená prežiť dobrý deň? Ako na to vplýva mesto?

Zdenka a Simona: Hlavne, keď sme s rodinou pokope a máme spoločné aktivity. Trošku nám to v Petržalke chýba, je tam toho menej než v meste. Sú tam preliezky, ale niečo pre celú rodinu ako vyslovene oddychová zóna, na to som ešte nenatrafila.

Barbora: Bola by som rada, keby sme sa viac v Bratislave venovali urbanizácii alebo voľnočasovým aktivitám pre ľudí. Okrem Kultúrneho leta toho až tak veľa nie je. Skôr sú to interiérové aktivity, takže bola by som rada, keby bolo viac takýchto aktivít vonku.

Tiež by bolo fajn, keby sa neodklepávali projekty, ktoré hyzdia Bratislavu, ako napríklad na Kolárovom námestí a ďalšie zvláštne stavby okolo Hodžovho námestia a Prezidentského paláca. Tie projekty by mali architektonicky spĺňať nejaké parametre Starého mesta. Tie moderné sklenené budovy, ktoré sú vsadené uprostred historického Starého mesta, ma veľmi vyrušujú.

Lucia, Oliver a Zoja: Prežiť dobrý deň je zažiť niečo zaujímavé, niečo, čo nie je každodenné a bežné. Mne vyhovuje Eurovea hlavne kvôli tomu, že sa tu dá prejsť, dá sa tu ležať na tráve, je tu park s preliezkami, môžem si sadnúť na kávu, na jedlo. Takže ja skôr vyhľadávam veci, kde je spojenie prírody a zelene a nejaký ten oddych a relax. Brala by som, keby bolo viac zelených plôch a hlavne aby boli prístupné. Aby tam boli nejaké aktivity, atrakcie, možnosť si posedieť, nebyť stále za chrbtom dieťaťu, ale mať výhľad a môcť si sadnúť. Toho je tu podľa mňa málo.

Sofia a Melina: Pre mňa to znamená stráviť čas so svojou rodinou. Máme veľmi radi napríklad detské múzeum. Ak je pekné počasie, radi trávime deň v prírode. Radšej však chodíme vonku a trávime čas spolu ako by sme mali len chodiť po nákupoch.

Zuzana, Bianka a Marek: Prežiť dobrý deň znamená byť tam, kde je dostatok zelene. Ideálne sú ihriská, ale také, kde sú aj parky. Napríklad Sad Janka Kráľa je pekný alebo Železná studnička, kde môžem ísť s deťmi a súčasne byť v prírode.

Veronika: Ja som dlhšie žila v Portugalsku a mám pocit, že tu v Bratislave je strašne draho a je to stále horšie a horšie na to, aké majú ľudia príjmy. Tam si človek mohol dovoliť omnoho viac ako tu, išli sme sa každý víkend najesť na raňajky aj na obed von a bolo to úplne v pohode. Tu dám za kávu 2,50, tam ma presso stálo 70 centov v centre mesta. Takže tie ceny bohužiaľ vplývajú aj na to, ako človek prežije deň.

Ale napríklad aj zelené parcely, z čoho by mohli byť pekné parky. To Lido by bolo super. Keď postavili Euroveu, zrazu tam všetci začali chodiť. Aj keď ja aj tak idem radšej do mesta. Ale bolo by fajn, keby bolo niečo podobné pre viac ľudí, nie len pre reštiky a obchody. Napríklad na opačnej strane je super aj pláž.

Janka a Tomáš: Znamená to pre mňa, že mi poskytne program pre deti. Že sa konajú rôzne atrakcie, dajú sa nájsť zaujímavosti, že je napríklad v reštaurácii animátor pre deti. Ale tu v Bratislave nám chýba aj dobré kúpanie. Také, ktoré by bolo na úrovni, s obsluhou k bazénu aj s priestorom pre deti. Ak nechceme ísť na verejné kúpalisko, ktoré je preplnené, nemáme sa kam ísť kúpať.

Ktoré miesto v meste sa vám spája s pohodou a dobrou náladou?

Zdenka a Simona: Väčšinou chodíme k Eurovei alebo do Medickej záhrady.

Barbora a Malvína: Máme radi tržnicu a všetky terasové sedenia cez leto. Teším sa, keď vidím okolo seba v pohode ľudí. Veľakrát sa mi stáva, že stretnem antimamičkovsky naladených ľudí, z čoho som prekvapená, lebo ja sa rada aj uhnem, aj pomôžem, ale niekedy potrebujem pomoc aj ja – napríklad, keď sa nastupuje do električky. Veľakrát sú tí ľudia takí, že mi nepomôžu a iba čakajú, kým to dieťa sama vyložím hore a potom mi dajú ešte „lakťovku“, že čo zdržuješ.

Barbora: Mám rada Euroveu, pretože nábrežie je pekne využité a celé korzo sa ťahá od Eurovey až po most Lafranconi. Tiež mám rada parky, ale aj tých by tu mohlo byť viac alebo by mohli byť trošku viac revitalizované. Aj Medická je krásna, ale napríklad s kočíkom je to pre mňa veľký problém prejsť ňou, a to isté platí aj pre Sad Janka Kráľa a pre všetky takéto priestory. Cesty sú rozbité a výmole a diery sú všade.

Pretože som nikdy nebola na štyroch kolesách a teraz som, tak mi to dosť vadí. A pritom by mnohokrát stačilo aj niečo úplne jednoduché ako natrieť lavičky alebo dať smetné koše tam, kde ich treba. Spraviť nejaké kozmetické úpravy, ktoré vôbec nie sú finančne náročné.

Zuzana a Tereza: Ak sa na to pozerám ako matka na materskej, tak pre deti je vždy dobrá príroda a aktivity. Čiže najčastejšie sme v Horskom parku, vo Vodárenskej záhrade, niekde pri rieke a tak ďalej. Tak, aby sa to moje extrémne živé dieťa malo kde vyhrať a vybehať. Ale k tomu vždy patrí aj nejaká tá praktická časť, napríklad mať tam niečo na jedenie a podobne. Ideálne je, keď sa to dá spojiť.

Kde, na akých miestach, sa cítite byť doma a prečo?

Zdenka a Simona: Doma, to je pre mňa Petržalka. Tam som od narodenia. Chvíľu sme bývali mimo, ale nevedeli sme si zvyknúť, tak sme sa vrátili naspäť.

Barbora a Malvína: Pre nás hrá rolu Draždiak, lebo pri ňom bývame, ale v podstate sme doma aj pri hrádzi. Všetko tu okolo je také, že to tu poznám, nič sa nemení, odkedy si pamätám.

A ešte mám celkom rada aj hrad, nechodím tam, ale vidím, že je tu, to je dobré. Keď sme sa vrátili z Ameriky, uvedomila som si, ako veľa stromov máme v Bratislave. Predtým som mesto vnímala ako pracujúci človek, ktorý sa vozí iba autom, teraz to mám aj „pešibusom“ a tlačím kočiar. Vidím veci úplne inak.

Barbora: Mám rada letné terasy. Hradný kopec je zase super pre mladých. Len škoda, že už nemôžme sedieť na zemi a stále nás odtiaľ vyhadzujú. To sú však miesta, ktoré mám najradšej, najmä v lete.

Lucia a Tamara: Doma sa cítim najmä v Devínskej. Je tam príroda, nie je tam taký ruch ako v meste, nie je tam až taká doprava. Máme veľa ihrísk, pre mňa je to úplne iné ako napríklad v Petržalke.

Tento článok je súčasťou série ankiet, v ktorých sa s ľuďmi z Bratislavy rozprávame o tom, čo majú na hlavnom meste radi, ktoré miesta im zlepšujú deň a čo pre nich vôbec dobrý deň v súvislosti s mestom znamená. Vytvárame si tak obraz o tom, čo v Bratislave funguje a ako na to môžeme nadviazať.


Autor: ©Veronika Pilátová, foto: ©Dominika Behúlová

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.