Najkrajšie vianočné trhy v Európe: V top desiatke sa umiestnila aj Bratislava

Čas čítania: 4 minút

Varené víno, voňavý punč, tradičné lokše plnené pečienkou a ďalšie originálne špeciality každoročne patria k adventu. Vianočné trhy pravidelne organizujú mnohé európske metropoly, ktoré lákajú tisícky turistov. Patrí sem aj Bratislava, ktorá sa podľa prestížneho britského denníka The Times, dostala medzi desiatku najkrajších vianočných trhov v Európe.

Kolín nad Rýnom, Nemecko

Tradícia vianočných trhov v Kolíne nad Rýnom sa datuje od roku 1820, keď sa prvýkrát konal mestský trh Nikolaimarkt. Veľmi rýchlo očaril návštevníkov a stal sa každoročnou tradíciou počas sviatočného obdobia. O 65 rokov neskôr však mestská rada prijala kontroverzné rozhodnutie zakázať tieto mimoriadne obľúbené trhy s odôvodnením, že sa stali príliš veľkými a hlučnými. Trhovníci sa na staré námestie vrátili až v roku 1970, od vtedy tu nepretržite organizujú vianočné trhy. Je ich tu niekoľko a každý jeden má svoju históriu. Kolínske vianočné trhy sú právom považované za jedny z najkrajších v Európe a už desiatky rokov obsadzujú popredné priečky rôznych rebríčkov.

Trvanie trhov od 23. novembra do 23. decembra 2023

Vianočné trhy v Kolíne nad Rýnom
Zdroj: Facebook

Salzburg, Rakúsko

Rodisko známeho hudobného skladateľa Mozarta hostí podľa The Times druhé najkrajšie európske vianočné trhy. V Salzburgu sa trhovníci usadili na hlavnom námestí, kde sú obklopení historickými budovami, ktoré zdobí v tomto roku až viac ako 20-tisíc svetielok. Zaujímavosťou je, že na trhoch často prebiehajú živé hudobné vystúpenia, vrátane tradičných vianočných piesní a hudby Mozarta. Domáci často vravia, že Salzburg sa počas Vianoc na chvíľu stáva hlavným mestom.

Trvanie trhov od 23. novembra do 1. januára 2024

Vianočné trhy v Salzburgu
Zdroj: Facebook

Berlín, Nemecko

Rebríček sa vracia do Nemecka, tentokrát do hlavného mesta. Príjemné problémy domácim obyvateľom i turistom spôsobuje početnosť vianočných trhov, ktorých sa tu každoročne koná okolo 50. Zatiaľ čo na niektorých panuje skôr tradičná vianočná atmosféra, na iných ponúkajú svoje produkty hlavne moderní umelci a dizajnéri z Berlína. Na svoje si prídu aj zberatelia šálok. Už desiatky rokov tu pretrváva tradícia čo trh, to iný hrnček, ktorého dizajn sa každý rok mení. Tí najodvážnejší si tak môžu domov odniesť aj päťdesiat druhov hrnčekov.

Trvanie trhov od 27. novembra do 26. decembra 2023

Vianočné trhy v Berlíne
Zdroj: Facebook

Budapešť, Maďarsko

Budapešť je obľúbeným miestom nielen domácich, ale aj turistov zo susedného Slovenska či Rakúska. Tradičné pochutiny v kombinácii s národnými jedlami ako sú rybacia polievka i guláš nájdete na hlavnom trhu na Vörösmartyho námestí. Nezabudnite však ochutnať ani originálnu salónku, ktorá je maďarským symbolom Vianoc.Poteší aj každodenný sprievodný program, v rámci ktorého vystupujú ľudové súbory, známe osobnosti čítajú vianočné rozprávky a na rôznych workshopoch sú demonštrované tradičné spôsoby ručnej výroby.

Trvanie trhov od 24. novembra do 31. decembra 2023

Vianočné trhy v Budapešti
Zdroj: Facebook

Praha, Česká republika 

Ak máte počas adventného obdobia namierené do hlavného mesta Českej republiky, rozhodne navštívte Staromestské námestie. Práve tu sa organizujú najväčšie trhy v Prahe, ktoré sú zároveň najstaršie v Európe. V tomto roku domáci kladú dôraz, aby predávali domáce výrobky z českých surovín. Návštevníci trhov si tak môžu vychutnať klobásky či cigánsku pečienku len z českého mäsa. Podobne ako v Maďarsku je tradíciou salónka, v Česku je známy a obľúbený aj klasický trdelník.

Trvanie trhov: od 26. novembra do 6. januára 2024 

Vianočné trhy v Prahe
Zdroj: Facebook

Štrasburg, Francúzsko

Titulom hlavného mesta Vianoc vo Francúzsku sa môže v tomto roku pochváliť Štrasburg. Jeho trhy na historickom námestí Grande Île, patria spoločne s  Prahou k najstarším v Európe. V obklopení gotickej architektúry tu môžete ochutnať i tradičné alsaské výrobky, napríklad aj jedlo Choucroute – kyslá kapusta s bravčovým mäsom.

Trvanie trhov: od 24. novembra do 31. decembra 2023

Vianočné trhy v Štrasburgu
Zdroj: Facebook

Göteborg, Švédsko

Zo severských krajín sa do rebríčka dostalo švédske mesto Göteborg, ktoré každoročne eviduje zvýšený počet turistov práve na Vianoce. Najväčším trhom je Liseberg, ktorý je okrem iného aj zábavným parkom. Nájdete tu viac ako 80 stánkov ponúkajúcich tradičné švédske vianočné špeciality, remeselné výrobky a lokálne druhy nápojov. Ako jedni z mála si trhovníci pýtajú aj vstupné, odmenou však bude stretnutie s pravým Santom Clausom. Milovníci morských plodov môžu pokračovať vo štvrtiach Haga a Feskekörka, kde si v slávnej rybej tržnici môžete pochutnať na čerstvých morských plodoch a zakúpiť si rybie špeciality na sviatočný stôl.

Trvanie trhov: od 18. novembra do 31. decembra 2023

Vianočné trhy v Göteborgu
Zdroj: Facebook

Bratislava, Slovensko

Každoročné Vianočné trhy opäť zavítali na námestia Bratislavy a ponúkajú množstvo rozličných pochúťok, horúcich nápojov a tradičných remeselných výrobkov. V tomto roku tie najkrajšie nájdete na Hlavnom, Františkánskom a Hviezdoslavovom námestí. V tomto videu sa môžete pozrieť, ako to na nich vyzerá.

Trvanie trhov: od 23. novembra 2022 do 31. decembra 2023

Viedeň, Rakúsko

Bez návštevy vyzdobenej vianočnej Viedne si mnohí Slováci nevedia svoje Vianoce ani len predstaviť. Podobne ako u nás sa viedenskí predajcovia rozložili na najznámejších námestiach svojho hlavného mesta ako Rathausplatz, Stephansplatz a Schönbrunn. Rakúšania majú v obľube organizovať mnohé adventné koncerty a divadlá, ktoré si diváci môžu vychutnať s horúcim punčom v ruke.

Trvanie trhov: od 11. novembra do 26. decembra 2023

Vianočné trhy vo Viedni.
Zdroj: Facebook

Kodaň, Dánsko

Vianočné trhy v Kodani sú odlišné ako iné európske. Severania milujú korčuľovanie, preto väčšinu trhov v Dánsku dotvárajú veľké ľadové plochy na korčuľovanie či dokonca kolotoče pre deti. Najviac svetielok na štvorcový meter nájdete vo vysvietenom zábavnom parku Tivoli Gardens. Ochutnávku dánskej kultúry a pohostinnosti zažijete na promenáde v Nyhavne, ktorá je známa farebnými domami. Najznámejšie sú však trhy na Kráľovskom námestí, ktoré patria k najväčším vianočným trhom v celej Kodani.

Trvanie trhov: od 3. novembra do 21. decembra 2023

Vianočné trhy v Kodani
Zdroj: Facebook

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.