Námestie pred Eurovea Tower dotvorí dielo Viktora Freša

Čas čítania: 3 minút

Na námestí pred prvým slovenským mrakodrapom Eurovea Tower sa bude týčiť dielo Octahedral Body z dielne známeho slovenského umelca Viktora Freša. Rozhodla o tom päťčlenná porota, ktorá vybrala spomedzi 25 návrhov slovenských a českých dizajnérov. Socha doplní rozširujúcu sa promenádu a dotvorí nábrežie na jednom z najobľúbenejších a najnavštevovanejších miest v Bratislave.

Viktor Frešo s 3D vizualizáciou svojho – víťazného diela.

Umenie ako súčasť verejného priestoru

Vo štvrtiach Zuckermandel, River Park či pôvodná Eurovea nájdeme rôzne umelecké diela od rôznych autorov a developer JTRE nadväzuje na tento štandard aj pri pokračovaní Eurovea 2. Pri vyhlásení súťaže boli kritériá jasne stanovené – víťazné dielo by malo reflektovať charakter novovznikajúcej štvrte Eurovea City, jej polohu a prepojenie s Dunajom. Bude tu umiestnené natrvalo.

Súťaže sa zúčastnili umelci s návrhmi vizuálnych diel pre verejný priestor, ktorý má v budúcnosti potenciál byť jeden z najnavštevovanejších v Bratislave. „V spoločnosti JTRE sa veľmi detailne venujeme verejným priestranstvám. Vzhľadom na to, že sa nachádzame pri Dunaji, v centre mesta, tak sme sa k riešeniu samotného okolia komplexu Eurovea postavili veľmi citlivo,“ vysvetlil Ľuboš Kaštan, projektový manažér JTRE zodpovedný za Eurovea 2 a člen odbornej poroty.

Námestie pred Eurovea Tower dotvorí dielo Viktora Freša
Vyhodnotenie súťaže prebehlo počas vernisáže v historickom priestore Skladu č.7.

„Toto dielo by malo reflektovať charakter novovzniknutej štvrte a jej prepojenie s riekou. Nezabúdajme na to, že takéto artefakty pomáhajú zatraktívniť verejný priestor a spraviť ho ešte zaujímavejším pre návštevníkov,“ dodáva. Pokračovanie Eurovea spojí priestor medzi Starým mostom a Mostom Apollo.

Víťaz: Prvýkrát v živote som niečo vyhral

Ďalšími členmi poroty boli riaditeľ Galérie Jána Koniarka v Trnave, kurátor a kritik súčasného umenia Vladimír Beskid, akademický maliar a profesor Jiří David, kurátorka a umelecká riaditeľka festivalu Biela noc Zuzana Pacáková a zástupca zadávateľa, hovorca JTRE Daniel Suchý. Zo súťažných diel napokon vybrali dielo Octahedral Body známeho slovenského umelca Viktora Freša.

Námestie pred Eurovea Tower dotvorí dielo Viktora Freša
Členovia poroty a ocenení umelci. Zľava Ľuboš Kaštan, Viktor Frešo, Zuzana Pacáková, držiteľ 3. miesta Marek Kvetán, držiteľ 2. miesta Peter Buš a výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán.

„Myšlienka na dielo nebola zložitá, chcel som vytvoriť niečo výnimočné. Mám rád veci oválneho tvaru a rôzne konštrukcie. Teraz sa však musím zamyslieť, ako to zrealizovať, pretože to nie je jednoduchá úloha,“ zhodnotil svoju výhru Viktor Frešo. Jeho dielo je tvorené farebnými guľami s priemerom 200 a 350 centimetrov na hliníkovej konštrukcii. „Octahedral je geometrická sústava atómov voľne levitujúcich okolo centrálneho atómu. Je to molekulárny vzorec, ktorý implementáciou do fyzického tela prináša perspektívu fyzického prenosu ľudského tela do chemického vzorca.“

Jeho bezprostrednou reakciou po vyhlásení výsledkov bolo prekvapenie – ako sám hovorí, doteraz nikdy nič nevyhral. „V rodine sme nikdy nič nevyhrali, môj otec či dedko odchádzali z akcií vždy s prázdnymi rukami. Teraz sa to asi zlomilo,“ uzatvára.

Náročná úloha pre porotcov

Podľa slov členky poroty a odbornej konzultantky súťaže Zuzany Pacákovej nebolo [SD1] náročné vybrať víťaza, a to i napriek vysokému množstvu zaslaných súťažných vizuálov. „Ako porota sme hľadali také dielo, ktoré bude založené na silnej vizualite, no zároveň bude spĺňať akúsi symboliku pre ľudí,“ vysvetľuje organizátorka Bielej Noci, ktorej umenie vo verejnom priestore nie je cudzie.

Námestie pred Eurovea Tower dotvorí dielo Viktora Freša
Členovia poroty a ocenení umelci. Zľava Ľuboš Kaštan, Viktor Frešo, Zuzana Pacáková, držiteľ 3. miesta Marek Kvetán, držiteľ 2. miesta Peter Buš a výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán.

„Opierali sme sa aj o to, aby sa tento architektonický monument dal marketingovo uchytiť, aby bol fotogenický a hodil sa do prostredia obchodného domu,“ dodáva Zuzana Pacáková. Dielo Octahedral Body počas Bielej Noci určite doplnia ďalšie umelecké inštalácie od známych mien slovenskej, ale aj zahraničnej scény.

Výstava všetkých súťažných návrhov bude prístupná formou virtuálnej prehliadky na www.euroveacity.sk.


Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.