O firemné darovanie krvi rastie záujem, môže zachrániť životy

Čas čítania: 2 minút

Darovanie krvi je spôsob, akým môže takmer každý človek prispieť k záchrane ťažko chorého či raneného pacienta. Bratislava patrí k slovenským mestám s najvyšším počtom odberov za rok. Projektová manažérka a hovorkyňa Národnej transfúznej služby (NTS) Mgr. Martina Frigová v rozhovore vysvetľuje, aká je v súčasnosti situácia so zásobami krvi, a hovorí aj o výhodách kolektívneho darovania krvi.

O firemné darovanie krvi rastie záujem, môže zachrániť životy

Sociálne siete sú plné výziev na darovanie krvi, nemocnice však pravidelne upozorňujú na jej nedostatok. Aká je v súčasnosti situácia so zásobami krvi určenej na transfúziu?

V súčasnosti je situácia so zásobami krvi optimálna, pretože sa skončila Valentínska kvapka krvi, ktorá trvala päť týždňov. Môžeme skonštatovať, že nemocnice zásobujeme plynulo.

Kto môže prísť darovať krv?

Darcom krvi sa môže stať každý, kto má 18 až 60 rokov, aspoň 50 kilogramov a spĺňa základné zdravotné požiadavky.

Koľko darcov daruje krv v priemere za rok? 

V rámci odberných centier vykonáme ročne v priemere 160-tisíc odberov. Evidujeme však aj štatistiku samotných darcov, kde dosahujeme hranicu 75-tisíc. Darcovstvo krvi sa všeobecne teší veľkej popularite, je tu potenciál na to, aby sme atakovali aj vyššie hodnoty.

O firemné darovanie krvi rastie záujem, môže zachrániť životy
Mgr. Martina Frigová. Zdroj: Archív respondenta

Ovplyvnila darcovstvo pandémia vírusu COVID-19, a ak áno, dostávate sa v súčasnosti do pred-covidových čísiel?

Samozrejme, uplynulé roky sme boli konfrontovaní a ťažko skúšaní pandémiou. Okrem zdravotníctva aj darcovstvo zasiahla táto tvrdá respiračná choroba. Počty nám rapídne klesali, v priebehu niekoľkých dní v prepočte až o 75 percent. Je to už viac ako dva roky, nezáujem o darovanie vystriedal záujem a aktuálne sa približujeme k číslam z roku 2019.

Ktoré krvné skupiny sú dlhodobo najpotrebnejšie a ktoré sú nedostatkovým tovarom?

Podotknem, že každá krvná skupina je dôležitá. Zo štatistického pohľadu je menej takej krvnej skupiny, ktorá má negatívny Rh faktor. Z celkovej populácie ju má len 15 percent. Opäť zopakujem, že darovať krv môže prísť každý a týmto gestom môže zachrániť niekoľko ľudských životov.

O firemné darovanie krvi rastie záujem, môže zachrániť životy

Riešením nedostatočných zásob krvi by mohli byť firmy, ktoré môžu vďaka svojim zamestnancom zvýšiť počty potencionálnych darcov. Evidujete nejaký záujem zo strany firiem v rámci Bratislavy?

Každé odberové pracovisko NTS SR disponuje mobilnou odberovou jednotkou, ktorá aj priamo navštevuje zamestnancov rôznych firiem. Táto možnosť darovania krvi je vítaná a využívaná korporáciami, menšími firmami, obcami, športovými klubmi a školami. Dokazuje to aj poradovník mobilných odberov, ktorý je obsadený na niekoľko mesiacov dopredu.

S akou najväčšou obavou prichádzajú darcovia krvi k odberným jednotkám? Je podľa vás dôvod na to, aby sa dali ľudia niečím odrádzať?

Najčastejšie sa stretávame s obavou, že darcovi jednoducho príde nevoľno. Snažíme sa však každého jedného poučiť, opísať mu celý priebeh. Náš personál je skúsený a zdatný na odpútavanie pozornosti, vďaka čomu si ľudia často ani nevšimnú, že sa odber už začal.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.