V Bratislave sa otvoria záhrady, o ktorých ste možno ani netušili, že existujú

Čas čítania: 3 minút

Lienky, motýle, jašterice, včely, žaby či rôzne druhy vtákov. Pestrú faunu je možné nájsť aj v Bratislave, iba treba vedieť, kde hľadať. Pomôcť môže nadchádzajúci Víkend otvorených parkov a záhrad, ktorý umožní nadšencom prírody navštíviť najkrajšie  zelené oázy na Slovensku. Ponúkne 101 lokalít na strávenie voľných dní, pričom vo viacerých z nich je možné využiť možnosť komentovaných prehliadok.

Panorama Park – kúsok farebnej lúky v centre Bratislavy

Panorama Park sa nachádza v rozrastajúcej sa štvrti Eurovea City na Pribinovej ulici v obklopení administratívnych budov a obytných veží Panorama Towers. Napriek mestskému prostrediu sa tu skrýva množstvo prírodných prvkov, ktoré potešia nejedného nadšenca záhradnej architektúry. Návštevníci tu môžu relaxovať pri fontáne, posedieť si pri dobrej káve alebo využiť detské ihrisko, v ktorom nájdu viacero originálnych prvkov na hranie.

Unikátom Panorama Parku sú objekty pripomínajúce stromy, ktoré obrastajú dve zaujímavé rastliny. Prvou je okrasný druh viniča Vitis coignetiae pochádzajúci z Ázie s veľkými srdcovitými listami, ktoré sa každú jeseň sfarbia do jasnej červenej. Druhou neobvyklou popínavou rastlinou je akébia (Akebia quinata) s neobvyklým kvetom fialovej až červenohnedej farby s korenistou vôňou, ktorá sa oddávna využíva v tradičnej čínskej medicíne.

Komentované prehliadky budú k dispozícii počas celého víkendu, ktorý spestria aj predstavenia umelcov z festivalu cirkusového umenia Cirkul’art v piatok od 14:00 do 16:30, v sobotu a v nedeľu od 11:00 do 16:40. Celý program festivalu nájdete tu. Vstup je voľný.

Skalný nos v Zuckermandli – najjužnejší cíp Malých Karpát

V Zuckermandli budú mať návštevníci možnosť spoznať výbežok 200-metrového hradného brala – Skalný Nos. Ide o najjužnejšiu časť pohoria Malé Karpaty. Jeho jedinečnosť však spočíva v tom, že práve tu bol prvýkrát popísaný druh skalničníka guľkovitého srstnatého. Má preto z hľadiska botaniky veľký význam.

Okrem skalničníka tu rastie napríklad dekoratívny cesnak žltý či metlice trstnaté. Na vrchole Skalného nosa tróni mahalebka, menší strom typický pre kamenné svahy v Bratislave a na Devínskej kobyle.

Komentované prehliadky sú pripravené v sobotu aj v nedeľu o 11:00, 13:00 a 15:00. Oba dni od 11. do 16. hodiny sa môžete nechať stvárniť karikaturistom.  Sobotu osladí výroba nanukov a čokoládová fontána. Vstup je voľný.

Kochova záhrada – jedinečná záhrada pri sanatóriu

Záhrada niekdajšieho sanatória postaveného Karolom Kochom na Patrizánskej ulici patrí k najzaujímavejším zeleným oblastiam v Bratislave. Pôvodne sa tu nachádzalo až 120 druhov rastlín, pričom zaujímavá je najmä ich skladba – rastliny sú chránené pred mrazom budovou zo severozápadnej strany, preto je záhrada zelená počas celého roka. Jedinečná je aj možnosť pozorovania aklimatizačných schopností rastlín a ich prispôsobenia sa klimatickým podmienkam. Prvý júnový víkend je pre návštevníkov Kochovej záhrady o to výnimočnejší, že po zvyšok roka je pre verejnosť uzavretá.

Lektorované prehliadky sú pripravené v sobotu aj nedeľu od 10:00 do 18:00, prispieť je možné dobrovoľným vstupným.

Lisztova záhrada – historický park s výhľadom na Bratislavský hrad

V srdci bratislavského Starého Mesta, na Klariskej ulici, môžu návštevníci zavítať do barokovej záhrady pri paláci kniežaťa Leopolda de Pauli. Záhrada je zrekonštruovaná v abstraktnom geometrickom náznaku pôvodnej barokovej symetrickej kompozície, ktorej podoba sa detailnejšie nezachovala.

Komentované prehliadky sú naplánované od 10:00 do 18:00, vstupné je dobrovoľné.

Oáza – adopčné centrum pre rastliny, ktoré svojim majiteľom prerástli cez hlavu

Zaujímavým nováčikom tohtoročného Víkendu otvorených parkov a záhrad je Oáza v Starej Tržnici. Priestor so sklenenou strechou pripomínajúci skleník je určený na zužitkovanie kompostu, ktorý vzniká z kompostovateľného odpadu z tržnice. Pri starostlivosti o rastliny pomáha botanik z bratislavskej Botanickej záhrady.

Počas podujatia budú k dispozícii na ochutnávku rôzne druhy čajov, pri vstupe môžete venovať dobrovoľný príspevok.

Viac informácií o Víkende otvorených parkov a záhrad nájdete na www.vopz.sk.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.