Práca na skok od prírody. Takto vyzerá bežný deň zamestnankyne IT firmy

Čas čítania: 5 minút

Strávili sme deň s Andreou Sokolovou pracujúcou v IT firme, aby nám ukázala, že negatívne stereotypy o práci v biznis centrách neplatia. Zobrala nás na miesto, kde je zamestancom príjemne a prírodu majú na dosah.

Andrea Sokolová, energická obchodníčka v IT firme, nás nechala nazrieť do svojho pracovného dňa v lokalite WestendSpoločnosť, v ktorej Andrea Sokolová pracuje, sa presťahovala do nových priestorov na Patrónke pred asi rokom a pol. Andrea aj jej kolegovia boli spočiatku skeptickí, ale miesto sa im zapáčilo. 

Aby sme zistili, ako vyzerá deň stoviek ľudí pracujúcich vo veľkých firmách a či sa naozaj hneď po práci ponáhľajú domov, strávili sme s Andreou jeden jej pracovný deň.

7:10 Vstávanie sprevádza ranná káva

Andrein pracovný deň sa začína rannou kávou, a tak ešte skôr, ako sa vydá na cestu do práce, potrebuje čas na postupné prebúdzanie. „Bez kávy si neviem predstaviť deň, nielen pracovný,“ začína svoje rozprávanie o dennej rutine Andrea.

7:55 V práci za 20 minút

Andrea býva v Novom meste. Nemať auto jej momentálne vyhovuje. Do práce sa dostane za 15 až 20 minút MHD a len málokedy s väčšími problémami.

„Z Trnavského mýta som v práci hneď, taxík využívam len vtedy, keď sú búrky,“ vysvetľuje. V budove Westend sa nachádzajú priestory na bicykle, takže kto chce aktivitu hneď z rána, prichádza do práce na bicykli.

8:10 – 8:15 Predtým ako sadne k počítaču

Prichádza do budovy ešte pred začiatkom pracovnej doby. Skôr, ako na niekoľko hodín ponorí svoju hlavu do práce, sa naraňajkuje a prehodí s kolegami pár slov.

Nielen na prízemí, ale aj na druhom poschodí sa nachádza kaviarnička s príjemným personálom, ktorý už presne vie, akú kávu komu pripraviť.

9:00 Najneskorší možný začiatok práce

Deväť rokov v jednej spoločnosti si vyžiadalo zmenu jej pracovnej náplne. „Šesť rokov som predávala servisné zmluvy cez telefón pre český a slovenský trh. Po zrušení pozície sa zmenila aj náplň mojej práce,“ objasňuje.

Momentálne má na starosť prvotný kontakt so zákazníkmi s cieľom prinášať do firmy nový biznis. Jej pracovný deň v otvorenom kancelárskom prostredí a kontakt s ľuďmi je mentálne náročný. To je dôvod využívania relaxačnej zóny „hoc aj na 5 minút s kávou v ruke“.

Len tak si sadnúť na gauč, na chvíľku sa cítiť ako doma a vypnúť, ju dokáže reštartovať a nastaviť na ďalší plnohodnotný pracovný výkon.

Ak by si niekto myslel, že všetci zamestnanci korporácií majú prísne sledovaný pracovný čas aj dĺžku každej chvíle mimo kancelárie, tak sa mýli.

„Výhodou mojej práce je, že si sama rozvrhnem svoj pracovný čas. Nikto ma do ničoho netlačí. Som si sama sebe pánom, keď chcem volám, keď chcem, vybavím veci mailom.“ A čas ostáva aj na spomínaný krátky relax, kávu či naberanie energie v zelenej zóne pred budovou.

12:00 Obed a oddych pred budovou

V okolí biznis centra sa dá najesť na viacerých miestach, Andrea s kolegami však uprednostňuje obed v budove.

Rozhoduje čas: „Zvyknem sa rýchlo najesť a ešte aspoň na chvíľku vyjsť von pred budovu a sadnúť si na lavičku a načerpať silu do ďalšej polovice pracovného dňa,“ vysvetľuje.

16:30 Odchod z práce

O pol piatej balí veci a odchádza. Hoci len v teoretickej rovine, ale spomína ešte jednu výhodu miesta svojej práce: „Ak by som mala deti, zbehnem tu po nich do škôlky. Mať deti poruke je obrovská výhoda,“ dodáva a ukazuje prstom na farebnú a modernú škôlku, ktorá sa nachádza priamo v kancelárskej budove.

Nie vždy je čas, ale väčšinu času po práci trávi Andrejka aktívne a v spoločnosti. „Po práci si zvyknem vyprázdniť hlavu fyzickou aktivitou. Beh, bicykel alebo fitness centrum. Závisí od počasia.“

Bicyklovať ale na asfaltke nezvykne. Radšej sa vydá do lesa, do svahov, pomedzi stromy. Jej aktivity sa menia podľa počasia. V zime uprednostňuje fitness centrum, ale aj knihy, čo je tiež jedna z foriem, ako vypnúť hlavu.

Dnes sa ale prezlieka ešte v práci a v bežeckom oblečení opúšťa areál.

17:45 Hodinka behu na reset hlavy

Len pár minút od práce má zelenú Bratislavu. Železná studnička ponúka možnosť aktívneho, ale aj pasívneho oddychu. „Stačí prejsť podchodom a som v prírode,“ hovorí.

Športová aktivita je pre Andreu veľmi dôležitá: „Domov, do Rimavskej Soboty, sa vraciam veľmi rada na víkend. Je tam pokoj a pomalší život a dobre mi padne vypadnúť z rýchleho mestského tempa. Ale nedá sa tam nikde behať,“ smeje sa. V Bratislave však už svoje obľúbené trasy má.

Hodinka behu, desať kilometrov v nohách a hlava je vyčistená. „Cestičky v lese už poznám, nestratím sa. Milujem stretávať ďalších bežcov, usmejeme sa na seba a pozdravíme. Je to balzám na dušu.“

Andrea nie je jediná zo zamestnancov biznis budov na Patrónke, ktorá po práci vyráža do lesa namiesto domova. Nechodí sa tam len behať či prechádzať, ale aj byciklovať či stužovať pracovný kolektív pri pive v bufete alebo grilovačke.

Aj keď má po práci každý svoj život, Andrea spomína, že minimálne raz za čas sa väčší kolektív kolegov spojí a užijú si spolu čas mimo kancelárie.

18:00 Oddych po behu a cesta domov

Asi 15 minút na vychladnutie strávi Andrea na kofole v bufete a ak počas behu vyhladne, s hranolkami nemá najmenší problém.

Zo Železnej studničky odchádza už normálnou chôdzou, nastupuje do autobusu a smeruje domov. Deň sa však ešte nekončí. Spoločenskosť jej nedovolí zostať príliš dlho doma. Osprchuje sa, prezlečie a beží za kamarátmi do mesta — len tak posedieť alebo do kina.

23:00 Čas ísť spať

Andrea nie je typ, ktorý by rád ponocoval a ešte pred tým, než si ľahne do postele zapínal počítač a zaťažoval sa prácou. Večer radšej trávi pokojne a dopraje si sedem až osem hodín spánku, aby bola ráno svieža a pripravená na všetky aktivity, ktoré ju čakajú.


O projekte Westend
Westend je nová biznis zóna neďaleko centra mesta, ktorá ponúka moderné kancelárie blízko prírody Železnej studničky. Komplexu dominuje 17-poschodový Westend Square, ktorý dopĺňajú nižšie budovy Westend Court a Westend Plazza.

Foto: ©Martin Matula

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.