Prázdniny na dvoch kolesách: 4 cyklovýlety v Bratislave a okolí

Čas čítania: 3 minút

Slnečné lúče neobišli ani Bratislavu a do prírody vyráža čoraz viac cyklistov. Aj v metropole Slovenska sa dajú objaviť očarujúce lúky a lesy. Milovníci cykloturistiky si prídu „na svoje“ prostredníctvom objavených architektonických skvostov a oddýchnu si na čerstvom vzduchu v prírode. Nechajte sa inšpirovať štyrmi tipmi na cyklovýlety v okolí.

Vodárenské múzeum v Karlovej Vsi

Nenáročná cesta, na ktorú sa môžu vydať aj rodiny s deťmi. Výlet sa začína pri moste SNP, odkiaľ po nábreží pokračuje trasa až po most Lafranconi. Pri Karloveskom ramene vedie úzky chodník, kde si treba dať pozor, pretože okrem veľkého množstva chodcov tu turistov lákajú nádherné scenérie upravenej zelene. Cieľom je Vodárenské múzeum prepojené s vodárenskou záhradou, ktorá je okrem oddychových zón pretkaná aj detskými atrakciami. Zdatnejší cyklisti sa po pokračujúcej cyklotrase môžu dostať na hrad Devín.

Prázdniny na dvoch kolesách: 4 cyklovýlety v Bratislave a okolí

Marcheggský železničný viadukt

Na sedačku bicykla nasadnite pri Devínskom jazere. Nenáročná asfaltová cesta privedie cyklistov až k malým bunkrom nazývaným „ropíky“. V ich spoločnosti pokračuje cyklochodník až k násypu  železničnej trate, ktorá smeruje do susedného Rakúska. Po prudkom odbočení vpravo sa cesta mení na poľnú a popri sústave mostov nasmeruje vodičov dvojkolesových tátošov až k majestátnemu Marcheggskému viaduktu. Po očarujúcom architektonickom diele dodnes premávajú vlaky medzi Bratislavou a  Viedňou. Samotný most však nemal ľahkú históriu, počas svojej existencie bol niekoľkokrát spustošený a opätovne zrekonštruovaný.

Prázdniny na dvoch kolesách: 4 cyklovýlety v Bratislave a okolí
Autor fotografie: Michal Feik, feik.sk

Po dunajskej hrádzi do Vojky

Nenáročná, no dlhšia trasa štartuje pod Starým mostom a pokračuje smerom na mestskú časť Čunovo, ktorá je pre fanúšikov vodných športov známa najmä vďaka vodáckemu areálu. Kúsok od neho sa nachádza aj budova známej galérie Danubiana a príjemné upravené okolie s panoramatickým výhľadom na tok rieky. Rovný asfaltový povrch na hrádzi privedie cyklistov až do obce Vojka nad Dunajom. Rovinatý okruh smerom z hlavného mesta do dedinky nachádzajúcej sa medzi dvoma ramenami Dunaja meria približne 50 kilometrov. Hladní cyklisti môžu navštíviť niekoľko bufetov, ktoré na trase ponúkajú možnosť občerstvenia.

Prázdniny na dvoch kolesách: 4 cyklovýlety v Bratislave a okolí
Zdroj: vojkanaddunajom.sk

Bicyklom k Neziderskému jazeru (Neusiedler See)

Cyklisti vo forme si môžu vyskúšať, aké je to jazdiť na pretekoch Tour de France. Celková dĺžka cyklotúry k tomuto jazeru je sto kilometrov, čo predstavuje približne polovicu jednej etapy na prestížnej „Grand Tour“.

Najkratšia trasa vedie od Starého mosta v Bratislave smerom na hraničný prechod Bergpopod most Lafranconi. Na hraniciach je potrebné zamieriť na oficiálny „cykloobchvat“, ktorý prevedie cyklistov okrajom Bergu. Ďalším orientačným bodom je cestička okolo dedinky Kittsee, ktorú lemujú veterné turbíny typické pre susedné Rakúsko. Cyklistické piktogramy prevedú cyklistov postupne cez železničnú trať až do Gattendorfu a neskôr do obce Zurndorf.  Na tomto úseku si treba dať pozor na zvieratá, najmä zajace poľné, bažanty a srnky.

Cieľom túry je mestečko Neusiedl am See, ktoré ponúka zážitok z očarujúcej stromovej aleje – vstupnej brány k Neziderskému jazeru. Z jeho brehov je možné vidieť prvé kopčeky mohutných Álp.V lete je na hladine jazera množstvo malých plachetníc a člnov a atmosféra pripomína prímorské pláže. 

Prázdniny na dvoch kolesách: 4 cyklovýlety v Bratislave a okolí

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.