Presná MHD a miesta na zábavu a priateľov. Študenti v Bratislave majú radi najmä Staré Mesto

Čas čítania: 5 minút

Dobré mesto musí slúžiť všetkým. Či už to znamená ponúkať pokojný priestor na štúdium, možnosť vzdelávania sa popri škole, kultúrne či športové aktivity alebo zábavu, mesto nemôže zabúdať ani na študentov.

Možnosť tráviť čas s priateľmi, dobré jedlo, večerná zábava v meste, ale aj fungujúca doprava bez meškaní. Študenti potrebujú od mesta oveľa viac, ako len intráky a knižnicu. Po športovcoch, mamičkách a dôchodcoch sme sa rozprávali s desiatimi študentmi a pýtali sme sa, čo pre nich znamená prežiť v meste dobrý deň, ktoré verejné priestory im slúžia najviac a aké kvality má pre nich mesto spĺňať.

Ktoré miesto v meste vám vždy zlepší náladu? Kam chodievate, aby ste si zlepšili deň?

Veronika (špeciálna pedagogika, UK): Deň aj náladu mi vždy zlepší prechádzka ulicami Starého mesta.

Miroslava (pedagogika mentálne a telesne postihnutých, UK): Mám rada Sad Janka Kráľa. Je tichý, pokojný a mám pocit, že som izolovaná od hluku mesta a od všetkej zlej energie.

Patrícia (Medzinárodné podnikanie, EUBA): Najlepšie sa cítim na Kolibe, na Kuchajde, ale aj v centre mesta.

Máte nejakú časť mesta, ktorá tvorí neodmysliteľnú súčasť vášho denného režimu?

Miroslava (pedagogika mentálne a telesne postihnutých, UK): Súčasťou môjho dňa je zrejme len Račianske mýto. Každý deň tadiaľ chodievam do školy.

Barbora (Marketingová komunikácia, UK): Denne som v Ružinove. Mám rada najmä jeho krásne parky.

Veronika (Špeciálna pedagogika, UK): Môj režim záleží od toho či v ten deň mám školu, prácu alebo voľno. Nemám však miesto, ktoré by som navštevovala každý deň.

Aké osobné rituály dodržiavate v súvislosti s mestským priestorom?

Veronika (Špeciálna pedagogika, UK): Nemám síce špeciálne osobné rituály, ktoré by sa spájali s mestským priestorom, ale v zime pred Vianocami si nenechám ujsť vianočné trhy. A v lete je to prechádzka mestom a zastávka na ktorúkoľvek zmrzlinu v centre.

Patrícia (Medzinárodné podnikanie, EUBA): Vždy sa rada zapájam do dobrovoľníckych činností organizovaných mestom. Upratovanie, odstraňovanie grafitov, maľovanie zastávok a podobne.

Jana (Medzinárodný manažment, UK): Často chodievam na bicykli a snažím sa dodržiavať vyznačené cyklotrasy, nechodím po trávnatých plochách.

Barbora (Marketingová komunikácia, UK): Ja napríklad hádžem odpadky vždy do správnych košov, ale aj upratujem v ich okolí po ľuďoch, ktorí tak nerobia.

Maroš (Aplikovaná informatika a výpočtová technika, STU): Snažím sa len nebyť vandal. (smiech)

Čo pre vás znamená prežiť dobrý deň? Ako na to vplýva mesto?

Veronika (Špeciálna pedagogika, UK): Dobrý deň je pre mňa ten deň, počas ktorého stihnem veľa aktivít. Keď stíham veci do školy, ale mám aj čas na priateľov a na trochu oddychu, to je pre mňa plnohodnotný deň. Mesto na to vplýva napríklad mestskou dopravou. Nerada meškám, takže nerada čakám v zápchach.

Jana (Medzinárodný manažment, UK): Myslím, že mesto vie veľmi pozitívne vplývať na každého najmä prostredníctvom akcií. Vtedy, keď to žije dobrou náladou.

Barbora (Marketingová komunikácia, UK): Ja som rada, keď sa nemusím nikde nad ničím rozčuľovať. Mesto k tomu môže prispieť svojou dobre optimalizovanou infraštruktúrou, dostatočnou ponukou kultúrneho vyžitia, ale napríklad aj tým, že nebude obmedzovať fungovanie terás v podnikoch.

Eva (Špeciálna pedagogika, UK): Bratislava podľa mňa poskytuje množstvo aktivít na vyplnenie voľného času v každom počasí.

Lukrécia (Špeciálna pedagogika, UK): Prežiť dobrý deň pre mňa znamená dať si raňajky pri Dunaji, ísť sa prejsť po Starom meste, zavŕšiť to pivom a kinom. A kúpiť si aj niečo pekné na seba v jednom z nákupných centier.

Zuzana (Prekladateľstvo tlmočníctvo): Znamená to byť s tými, ktorých mám rada. Mesto nám ponúka mnoho možností na vytváranie spoločných spomienok.

Miroslava (Pedagogika mentálne a telesne postihnutých, UK): Mesto na môj deň a na to, či je dobrý, vplýva vo veľkej miere. Dosť ho ovplyvňuje napríklad MHD, tá z veľkej miery určuje moju dennú náladu. Pokiaľ nemeškajú autobusy, deň sa začína pekne. A po práci a po škole je neodmysliteľnou súčasťou posedenie na terase v Starom meste.

Maroš (Aplikovaná informatika a výpočtová technika, STU): Dobrý deň? To pre mňa vystihuje plynulá doprava a milí ľudia.

Radka (Medzinárodné vzťahy a diplomacia, PEVŠ): Záleží mi najmä na tom, aby električky chodili na čas. A keď je vonku teplo, mám rada veľa možností, kde sa môžem najesť ako napríklad Street Food Festival pri Starej Tržnici a letné terasy.

Ktoré miesto v meste sa vám spája s pohodou a dobrou náladou?

Veronika (Fakulta matematiky, fyziky a informatiky, UK): Centrum mesta pod Michalskou bránou. Je tam vždy veľa turistov, ľudia sa bavia a po večeroch je tam zábava.

Veronika (Špeciálna pedagogika, UK): Miesto s dobrou náladou je pre mňa také, kde sa vieme s priateľmi zabaviť, ale aj také, kde si viem oddýchnuť.

Daniel (Environmentálna fyzika a obnoviteľné zdroje, UK): Pohodu pre mňa predstavuje kino Aupark, tam si pozriem dobrý film a zrelaxujem.

Kde, na akých miestach sa cítite byť doma a prečo?

Barbora (Marketingová komunikácia, UK): Ja mám pocit, že som doma najmä v Novej Cvernovke, pretože je to priestor ako stvorený pre mladých a naozaj to tam zbožňujem.

Patrícia (Medzinárodné podnikanie, EUBA): Domov je pre mňa Ružinov, pretože tam som vyrástla. Potom je to Rača, pretože tu mám veľa kamarátov a ešte Nové mesto kvôli rodine a spomienkam.

Jana (Medzinárodný manažment, UK): Ako domov vnímam v podstate celú Bratislavu. Vyrastala som tu, mám to tu rada a najmä v letnom období je to tu fakt super.

 

Tento článok je súčasťou série ankiet, v ktorých sa s ľuďmi z Bratislavy rozprávame o tom, čo majú na hlavnom meste radi, ktoré miesta im zlepšujú deň a čo pre nich vôbec dobrý deň v súvislosti s mestom znamená. Vytvárame si tak obraz o tom, čo v Bratislave funguje a ako na to môžeme nadviazať.


Autori: Stanislav Cicha, Matej Mikula, Foto: Dominika Behúlová

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.