SND aj v pandémii žije: Pripravuje viaceré premiéry a hrá online

Čas čítania: 3 minút

Jeden z najvýznamnejších kultúrnych stánkov v Bratislave, Slovenské národné divadlo, je podobne ako ďalšie inštitúcie momentálne zatvorené. Napriek tomu však diváci môžu sledovať online predstavenia a tešiť sa na novinky, ktoré pripravuje opera, balet aj činohra. Generálny riaditeľ SND Matej Drlička v rozhovore vysvetľuje, ako sa snažia medzi zamestnancami zamedziť šíreniu koronavírusu a ako ich môžu diváci a fanúšikovia podporiť aj z pohodlia domova.

Zdroj: SND

Umelecké profesie zasiahla pandémia koronavírusu plnou silou. Ako znášate prísne opatrenia a fakt, že divadlá sú zatvorené? 

Od konca novembra síce nemôžeme hrať predstavenia pre divákov, no vnútri sa našťastie chod divadla nezastavil. Na prvom mieste je pre nás bezpečnosť všetkých našich zamestnancov. Aj preto v SND pravidelne niekoľkokrát do týždňa testujeme našich zamestnancov antigénovými testami, aby sme čo najviac zamedzili šíreniu koronavírusu počas práce. Otestovať sa môžu všetci zamestnanci, vrátane zaočkovaných a aj tých, ktorí ochorenie Covid-19 prekonali. 

Matej Drlička. Autor foto: Petra Lajdová, Zdroj: SND

Vaši zamestnanci teda nemajú „home office“?

Vďaka týmto preventívnym opatreniam môžeme ďalej pokračovať v skúškach pripravovaných premiér, baletných tréningoch aj v “oprašovaní” predstavení. Činohra SND pripravuje novinku Kým prídu Stouni…, ktorá má plánovanú premiéru v januári. Počas decembra odohral činoherný súbor aj niekoľko live streamov predstavení, ktoré diváci môžu sledovať cez portál navstevnik.online. Opera SND nakrútila záznam novej La Traviaty  a baletný súbor sa pripravuje na nakrúcanie Popolušky. 

Budete pokračovať v online vysielaní predstavení aj budúci rok?

V čase zatvorených divadiel je online vysielanie jedinou možnosťou vidieť naše inscenácie. Ak sa pandemická situácia zlepší natoľko, že sa SND bude môcť otvoriť aj pre návštevníkov, je našou prioritou najmä hrať naživo pred divákmi. Radi by sme však aj naďalej nakrúcali naše inscenácie, aby sme postupne vybudovali digitálny archív jedinečných inscenácií, ktoré vznikajú na javiskách SND. 

Zdroj: SND

Takže vaše predstavenia okrem streamovania ukladáte aj do archívu, kde si ich môžu diváci kedykoľvek pozrieť? 

Už teraz máme päť záznamov inscenácií trvalo dostupných na online divadelnej streamovacej platforme Dramox, kde si ich kedykoľvek môžu pozrieť diváci z celého sveta. Streamovacia divadelná služba ponúka záznamy divadelných inscenácií bez ohľadu na to, či sú divadlá zatvorené alebo nie. Postupne plánujeme na Dramox pridávať aj ďalšie, vrátane operných a baletných inscenácií a získať tak nové publikum aj za hranicami Slovenska. Portál navstevnik.online zase využívame najmä v čase zatvorených divadiel. Záznamy našich inscenácií tam však nie sú prístupné trvalo, vždy len vo vybraný deň a čas. 

Aké novinky momentálne pripravujete?

Opera nakrútila novú inscenáciu La Traviaty. V balete chceme nakrútiť takisto novinku – rozprávku Popoluška s čarovnou hudbou Sergeja Prokofieva. 

Ako vás môžu diváci podporiť? 

V prvom rade tým, že nám zachovajú priazeň, a že sa po otvorení divadiel opäť vrátia k nám do hľadiska. Veľkou podporou je pre nás aj to, že si napríklad zakúpia darčekové poukážky do SND, ktorými môžu urobiť radosť svojim blízkym. Takisto sme si pre našich návštevníkov pripravili divadelný merch, ktorého súčasťou sú krásne plátenné tašky, ceruzky, hrnčeky aj baliaci papier, ale aj detský divadelný pas v čarovnej divadelnej krabičke či elegantné rúška s logom SND pre dospelých. Kúpou týchto výrobkov nás tiež podporia a zároveň potešia seba alebo svoje deti. A v neposlednom rade nás môžu podporiť aj tým, že budú sledovať naše predstavenia online. Či už si kúpia vstupenku na jedno predstavenie na portáli navstevnik.online, alebo si pozrú naše inscenácie na dramox.sk, každý divák sa počíta. 

Zdroj: SND

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.