Špeciálna Vianočná edícia Bielej noci predstaví tvorbu domácich umelcov

Vianoce v Bratislave budú okrem tradičnej sviatočnej výzdoby krajšie aj vďaka Christmas Edition festivalu Biela noc. Organizátori sa napriek nepriaznivej situácii rozhodli spríjemniť Bratislavčanom zimné prechádzky v meste a počas decembra prinesú do ulíc hlavného mesta dvanásť umeleckých inštalácií.

Podchod na Klariskej ulici osvetľuje farebný príbeh z dielne Katy Strofovej. Zdroj: Biela noc/Jaroslav Novák

Priestor pre slovenských tvorcov

Festival súčasného umenia Biela noc sa síce tradične koná na jeseň, pre pandémiu bol však v pôvodnom termíne zrušený. Riaditeľka Bielej noci Zuzana Pacáková spolu s kolegami však priniesli riešenie, ktoré dodržuje protipandemické opatrenia a zároveň umožňuje fanúšikom umenia pokochať sa originálnymi inštaláciami v uliciach Bratislavy.

„Je to taká mini verzia Bielej noci s vianočnou tematikou, ktorá nám umožní si diela užiť v pokoji po dlhší čas,“ hovorí Zuzana Pacáková. Niektoré diela ozvláštňujú verejný priestor už od 29. novembra, posledné sa rozsvietia 20. decembra a väčšina bude vystavená až do nového roka. Podrobný program s jednotlivými dielami je k dispozícii na Facebooku Bielej noci.

Nedávno otvorenú Lekáreň Salvátor oživili diela Doroty Sadovskej. Zdroj: Biela noc/Jaroslav Novák

Okrem termínu konania je výnimočná aj umeleckým obsadením. Na rozdiel od predošlých ročníkov na nej participujú výlučne slovenskí umelci. „Rozhodli sme sa tak z logistických dôvodov, kvôli náročnosti presunov zo zahraničia, ale najmä kvôli nevyhnutnosti podporiť domácich umelcov a vznik nových diel. Pandémia od prvého dňa radikálne zastavila kultúru a bolo pre nás prirodzené a samozrejmé aspoň týmto gestom podporiť našich umelcov,“ vysvetľuje Zuzana Pacáková. „Samozrejme, vďačíme za to našim partnerom, ktorí nás podržali a neodsunuli na druhú koľaj.“

Premiéry aj overené inštalácie

V rámci Bielej noci má už druhý rok po sebe premiéru dielo známeho umelca Viktora Freša. Socha s názvom Snowman víta návštevníkov Primaciálneho Paláca a nadväzuje na sériu autoportrétov, rovnako ako minuloročná súčasť festivalu Circle Head na nábreží pri lávke v Zuckermandli.

Socha Viktora Freša sa pri Primaciálnom paláci nachádza už od 29. novembra. Zdroj: Biela noc/Jaroslav Novák

Jedným z hlavných lákadiel bude prechádzka po nábreží od River Parku po Eurovea. Na hladine ožije dvadsať svetelných príbehov zo života na Dunaji. Dielo Niny Augustín Šoškovej a svetelného dizajnéra Roba Farkaša v spolupráci s Richardom Sokolom doplní zmena farebnosti Starého mosta, ktorý bude osvetlený do žlto-červených tónov. Výhľad na nočnú Bratislavu na Dunaji bude výnimočný a neopakovateľný.

Vodná cesta medzi River Parkom a Eurovea sa „otvorí“ 6. decembra

Z nábrežia môžu nadšenci vizuálneho umenia pokračovať do historického centra, kde ich na Františkánskom námestí čaká svetelná inštalácia Niny Augustín Šoškovej Christmas Bubbles obklopujúca balkón Mirbachovho paláca. Za návštevu stojí aj podchod na Klariskej ulici či nedávno otvorená Lekáreň u Salvátora, na ktorej bude žiariť svetelná maľba Doroty Sadovskej zo série Zranené plátna.

Biele svetelné inštalácie z dielne N.A. Šoškovej patria k tradičným súčastiam Bielej noci. Zdroj: Biela noc/Jaroslav Novák

Náročné obdobie pre umelcov symbolizuje aj Panák_FM, ďalšia z premiér tohtoročnej Bielej noci. Nadrozmerný objekt z dielne animátorského dua Ové Pictures upúta pozornosť okoloidúcich na Námestí Nežnej revolúcie, pričom jeho cieľom je v dňoch bez hudobného a kultúrneho vyžitia šíriť dobrú energiu.

V súlade s opatreniami

Organizátori si dali záležať na tom, aby dodržali všetky nariadenia zo strany štátnych orgánov, a zaistili tak maximálne bezpečie návštevníkov jednotlivých inštalácií. „Christmas Edition sme nastavili zámerne tak, aby boli jednotlivé diela bezpečné a stabilné napriek riziku neustále meniacich sa pravidiel,“ tvrdí Zuzana Pacáková. „Diela sa stali prirodzenou súčasťou verejného priestoru počas celého adventu, čo bolo pre nás organizátorov, ale aj pre samotných umelcov veľmi oslobodzujúce.“

Autori vianočného červa X_Worm z recyklovaných káblov poukazujú na silu prírody, ktorá sa adaptuje na nepriaznivé podmienky spôsobené ľudskými zásahmi. Zdroj: Biela noc/Jaroslav Novák

Hoci niektoré diela sú viditeľné aj za denného svetla, naplno si Bielu noc návštevník vychutná – ako aj samotný názov napovedá – najmä v noci. Všetky svetelné inštalácie sa spúšťajú vždy po zotmení, a na všetky je vstup voľný.

„Napriek situácii, ktorú nám tento rok priniesol, snažili sme sa o pozitívne posolstvo ku koncu roka s pomyselným umeleckým ‚happyendom‘. Je pre nás veľmi dôležité, že sme tento neľahký rok mohli ukončiť aspoň takto symbolicky, s umením v uliciach nášho mesta, a priniesť tak počas vianočného času trošku spestrenia, farby a nových zážitkov pri stretnutiach s umením,“ uzatvára Zuzana Pacáková.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.