Štyri zimné túry v okolí Bratislavy, ktoré zvládnete bez mačiek a snežníc

Čas čítania: 3 minút

Čarovná zimná krajina je často veľkým lákadlom pre odvážnych turistov, ktorí sa radi vydávajú na potulky bielou rozprávkou. Aj v okolí Bratislavy sa nachádza množstvo turistických destinácií, ktoré potešia bohatou snehovou nádielkou napriek tomu, že v hlavnom meste nenapadol ani centimeter. Inšpirujte sa výberom štyroch túr, na ktoré si nemusíte zbaliť výbavu do náročných podmienok.

1. Z Borinky do Rače cez Biely kríž

Do východiskového bodu z malej dedinky neďaleko Malaciek sa ľahko dostanete autom, ale aj autobusom, čo je pri tejto túre rozhodne výhodnejšia voľba. Trasa cez Biely kríž prevedie turistov celým masívom Malých Karpát a vyústi až v Rači, kde môžu opäť nasadnúť na hromadnú dopravu a odviezť sa až domov. Na konci Borinky stojí za to navštíviť pozostatky zrúcaniny Dračieho hrádku iba pár metrov od vyznačenej turistickej trasy, na Bielom kríži si môžete oddýchnuť a zahriať sa horúcim čajom v miestnej horárni.

Dĺžka túry: 12,6 km

Odhadované trvanie: 3:45 h

Horárne na Bielom kríži ponúkajú občerstvenie a miesto na oddych aj v zime.

2. Vápenná zo Sološnice alebo Plaveckého Podhradia

Obľúbená rozhľadňa na treťom najvyššom vrchole Malých Karpát je pomerne dostupná v každom ročnom období. Za necelé dve hodinky vás Vápenná – Roštún odmení jedným z najkrajších výhľadov v okolí a ponúka zasneženú zimnú krajinu ako na dlani. Na vyšplhanie sa na kovovú konštrukciu rozhľadne sú potrebné rukavice a zvýšená opatrnosť pre nebezpečie pošmyknutia sa, pohľad na zamrznuté vrcholky stromov a kopce v pozadí stojí za to. Na Vápennú sa môžete vybrať zo Sološnice aj z Plaveckého Podhradia – z oboch vedú dĺžkou aj obtiažnosťou veľmi podobné trasy.

Dĺžka túry: 16,8 km

Odhadované trvanie: 6:00 h

Výhľad z Vápennej smerom na východ.

3. Skala z Lozorna

Ďalšia nenáročná trasa sa začína v neďalekom Lozorne, z ktorého popri vodnej nádrži vedie zelená značka až na turistickú križovatku Rusniaky pri známej gazdovskej dedinke Abeland. Na rázcestí je potrebné odbočiť do lesa na žltú značku, ktorá vás dovedie až do cieľa – na vrchol Skaly vo výške 502 metrov nad morom. Časť trasy kopíruje okraj obvodu vojenských lesov na Záhorí a kúsok od cesty sa nachádzajú aj cvičné zákopy. Pokročilejší turisti sa naspäť do Lozorna môžu vrátiť obchádzkou a zo Skaly pokračovať po žltej značke okolo vodnej nádrže Lipníky a na asfaltovom rázcestí pri Suchom potoku sa pripojiť opäť na zelenú, ktorá vedie naspäť do východiskového bodu.

Dĺžka túry: 16 km

Odhadované trvanie: 5:10 h

Za jasného počasia sa dá zo Skaly kochať krásnym výhľadom.

4. Stupavský okruh cez Pajštún

Zrúcanina hradu z 13. storočia patrí k obľúbeným výletným destináciám a zo Stupavy k nej vedie síce strmá, no krátka trasa, ktorú zvládnete za necelú hodinu. Odmenou vám bude zimná tajomná atmosféra hradu a oveľa menej ľudí, ako ju navštevuje počas letných mesiacov. Naspäť do mesta sa dá vrátiť jednoduchou trasou po červenej značke cez Borinku a na rázcestí Klčovanice sa pripojiť naspäť na žltú, ktorá vás dovedie až do Stupavy.

Dĺžka túry: 12,1 km

Odhadované trvanie: 3:30 h

Zdroj: Shutterstock

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.