Tipy na prvé jarné výlety pri Bratislave

Čas čítania: 3 minút

Ručička na teplomere atakuje 20 stupňov a aj okolie nášho hlavného mesta sa prebúdza a pomaly zozelenieva. Prinášame vám päť tipov na výlet na zaujímavé miesta v okolí Bratislavy, v ktorých môžete stráviť príjemné chvíle aj v chladnejšom počasí.

1. Kaštieľ Pálffy v Svätom Juri

Nedávno zrekonštruovaný, vynovený a sprístupnený kaštieľ v tejto tradičnej vinohradníckej obci otvoril svoje brány pre hostí v roku 2021. S takmer 500-ročnou históriou patrí k najstarším a najzachovalejšímpamiatkam v Svätom Jure, aj keď od pôvodnej podoby má ďaleko, keďže v minulosti prešiel viacerými rekonštrukciami. Dnes ponúka fine dining aj tradičnú reštauráciu, vinárstvo a pohľad na historické nádvorie v centre obce. Výlet môžete spojiť s turistikou v Malých Karpatoch, alebo prechádzkou či cyklotúrou po cyklotrase JuRaVa.

Zdroj: Bratislavskykraj.sk

2. Waitov lom pri Devíne

Na turistickom chodníku medzi hradom Devín a Sandbergom sa okoloidúcim na chvíľu otvorí priehľad medzi stromami, ktorý ponúkne úchvatný výhľad na Rakúsko a strmé bralo Waitovho lomu. Tento „zárez“ do západného svahu Devínskej Kobyly bol v minulosti prezývaný aj Devínsky kameňolom. Jeho najväčšou atrakciou je tajomný kamenný labyrint, ktorý je najlepšie vidieť práve z vyššie položeného turistického chodníka, a  tvarom pripomína záhadné kruhy v obilí z amerických sci-fi filmov. Pri prechádzke okolo môžete stretnúť aj stádo kôz, ktoré majú neďaleko ohradu a často sa tu pasú.

Zdroj: bratislavskykraj.sk

3. Rozhľadňa a hojdačka pri Hamuliakove

Pri Hamuliakove, v chránenej časti Dunajské luhy na ľavom brehu Dunaja sa popri hrádzi okrem kaviarní a bufetov nachádza aj prírodná rozhľadňa s fotogenickou hojdačkou. Nájdete ju na modro označenom turistickom chodníku pár minút od Café Dunaj smerom na Bratislavu. Rozhľadňa a hojdačka nie sú priamo pri rieke, ale týčia sa nad pokojným kanálom, ktorý tečie súbežne s Dunajom. Na rozhľadňu sa dostanete po na pohľad nestabilnom, no dostatočne upevnenom rebríku, a na hojdačke si môžete vychutnať adrenalínový zážitok nad vodnou hladinou.

Zdroj: digitalrunandbike.com

4. Schaubmarov mlyn v Pezinku

Táto čarovná usadlosť v pezinskej historickej časti Cajla stojí na brehu potoka Cajloch už od roku 1767. Mlyn dostal meno po bavorskej rodine Schaubmarovcov a ide o významnú historickú pamiatku, jeden z najväčších potočných mlynov v Európe. Budovu využíva Slovenská národná galéria na vystavovanie umeleckých diel a expozícií. Je obklopená zeleňou a okolitý areál je vďaka bohatému vybaveniu atraktívny aj pre rodiny s deťmi, pre ktoré je tu často naplánovaný aj program. V areáli mlyna hosťujú viaceré kultúrne podujatia.

Zdroj: sng.sk

5. Pozorovateľňa vtáctva Duna pri Kalinkove

Neďaleko rozhľadne pri Hamuliakove sa nachádza ďalšie miesto určené na pokojné pozorovanie Dunaja. Pozorovateľňa vtáctva Duna vznikla vďaka spolupráci študentov a pedagógov Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity s nórskou Bergen Architecture School. Vďaka ladným tvarom a prírodným materiálom pozorovateľňa zapadá do okolitej krajiny a ponúka výhľady na Dunaj s operencami vracajúcimi sa z teplých krajín.

Zdroj: www.dunapark.sk

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.