V nedeľu zatvorené? 9 dôvodov, prečo nechať obchodom voľnosť

Čas čítania: 3 minút

Po troch mesiacoch sa skončilo obmedzenie nedeľného predaja zavedené v rámci preventívnych opatrení počas pandémie. Naďalej však pokračuje debata o trvalom zatvorení obchodov počas nedieľ. Podľa jeho zástancov je pre zamestnancov v maloobchode prospešné, keď budú mať v nedeľu voľno a budú ho môcť stráviť s rodinou. Podľa štúdie inštitútu INESS však značnú časť z nich môže toto opatrenie pripraviť o zamestnanie.

Zdroj: Shutterstock

Obchody mali nedeľu využiť ako sanitárny deň a dôkladne vyčistiť a vydezinfikovať svoje priestory. Dnes to však stíhajú aj po otváracích hodinách a najmä prevádzky, ktoré mali v nedeľu otvorené aj pred obdobím pandémie, svoje priestory radi otvorili opäť na sedem dní v týždni.

V spoločnosti však stále pokračuje diskusia o tom, či nedeľný predaj nechať povolený, alebo ho zakázať a dopriať tak zamestnancom maloobchodu deň voľna. Hrozba blížiacej sa hospodárskej krízy a opačný trend v zahraničí je však podľa odborníčky dostatočným argumentom na to, aby ostali obchody v nedeľu otvorené.

V Európe zákazy uvoľňujú

Katarína Paule pôsobí v komerčnej realitnej spoločnosti Cushman & Wakefield na pozícii Associate a Head of Retail Agency. Upozorňuje na skúsenosti z Maďarska či Poľska, kde majú so zákazom nedeľného predaja negatívne skúsenosti.

„V Maďarsku bolo toto opatrenie zavedené a po roku zrušené. Ďalším prípadom je Poľsko, kde je toto opatrenie v platnosti dva roky, negatívne ovplyvnilo najmä gastro priemysel a služby, ale znevýhodnené boli aj iné komodity,“ vysvetľuje. „Poliaci dúfajú, že po voľbách im znova svitne nádej na otvorenie maloobchodného predaja aj v nedeľu.“

Katarína Paule. Zdroj: Cushman & Wakefield

Pre príklady opačného smerovania sa netreba pozerať iba na okolité štáty. V Nemecku a Francúzsku pristúpili k tzv. decentralizácii, teda k výnimkám z opatrenia pre niektoré regióny či turistické oblasti. „Od zákazu predaja v nedeľu sú oslobodené určité nedele v Belgicku, výnimky sa udeľujú aj pre komodity ako potraviny a nábytok. V Nórsku majú napríklad možnosť mať otvorené obchody do určitej výmery,“ vysvetľuje Katarína Paule.

Ide o krajiny s oveľa výkonnejšou a stabilnejšou ekonomikou, napriek tomu ju prostredníctvom výnimiek podporujú. V porovnaní so zvyškom Európy je teda diskusia o zákaze nedeľného predaja na Slovensku v úplnom protiklade.

Pomoc či ohrozenie?

Podľa štúdie INESS by v predajniach, ktoré by museli mať v nedeľu zatvorené, zaniklo zhruba 600 pracovných hodín ročne na jednu pozíciu. Keď si predstavíme nákupné centrum s 50 prevádzkami a tromi zamestnancami na prevádzku, išlo by o tretinový úbytok pozícií na plný úväzok.

„Už dnes zaznamenávame napríklad v oblasti gastronómie pokles zamestnanosti, preraďovanie kvalifikovaných zamestnancov na nižšie pozície a registráciu bývalých, ťažšie zamestnateľných obyvateľov na úradoch práce,“ upozorňuje Katarína Paule. Ďalšie prepúšťanie v maloobchode spôsobí aj výpadok príjmov štátneho rozpočtu z daní v tomto segmente. „Navyše štát zaťaží svoj rozpočet podporami v nezamestnanosti a ďalšími súvisiacimi problémami.“

Okrem toho vymizne možnosť brigády pre študentov, ktorí kvôli štúdiu počas týždňa preferujú prácu cez víkend. Niektorí zamestnanci si radi privyrobia a využijú povinné príplatky k mzde, ktoré v sobotu predstavujú 50 percent a v nedeľu dokonca 100 percent z mzdy.

Slovenská ekonomika by zavedením zákazu nedeľného predaja prišla aj o ďalší významný zdroj príjmov – tzv. nákupnú turistiku. „Nedeľný nákup je veľkou motiváciou k návšteve Slovenska z okolitých krajín a okrem podpory ekonomiky z týchto nákupov sem turizmus prinesie ďalšie financie, či už do gastronómie alebo zábavného priemyslu. Môže taktiež viesť k opakovanej návšteve,“ uzatvára Katarína Paule.

Zdroj: Shutterstock

Odborníčka: Čo hrozí po zákaze nedeľného predaja?
Katarína Paule, Associate a Head of Retail Agency Cushman & Wakefield

1. Nižšie daňové odvody z maloobchodu

2. Nárazové vypredanie niektorých komodít

3. Zvýšená nezamestnanosť

4. Strata príležitosti zárobku pre študentov

5. Strata možnosti privyrobiť si v lepšie platenom čase

6. Komplikácie v prevádzke z dôvodu jej pravidelného prerušenia

7. Obmedzenie slobodného rozhodnutia spotrebiteľa

8. Strata prijímov od zahraničných zákazníkov

9. Zníženie atraktivity krajiny pre vstup nových značiek či investorov

Anketa: Čo si myslia o zákaze Bratislavčania?

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.