Víkend otvorených parkov a záhrad: Spoznajte Skalný nos na Zuckermandli i prácu za Panorama Parkom

Čas čítania: 3 minút

Čo je to Skalný nos v novej mestskej štvrti Zuckermandel a akú rolu hrá v bratislavskej prírode, ale aj čím bola výnimočná tvorba Panorama Parku, ktorý spája ľudí rôznych skupín, to sa dozviete na desiatom ročníku Víkendu otvorených parkov a záhrad. Príďte si vypočuť zaujímavosti oboch lokalít a užiť si dobré jedlo, drink a sprievodný program.

Čo je to Skalný nos, ako vznikol a akú rolu hrá v unikátnej faune a flóre na bratislavskom území? Aká história sa viaže na lokalitu Zuckermandel a odkiaľ pochádza jej sladký názov? Čím bola výnimočná tvorba Panorama Parku, ktorý vytvára spoločný priestor pre rodiny i slobodných, pre ľudí v oblekoch i  v teniskách, pre deti aj ich rodičov? Na desiatom ročníku Víkendu otvorených parkov a záhrad sa dozviete zaujímavosti oboch lokalít a svoju prácu vám predstavia odborníci, ktorí spolupracovali na riešeniach zelene v týchto projektoch.

Zuckermandel – príbeh so sladkým koncom

PROGRAM: Sobota 2.6.2018 + Nedeľa 3.6.2018 od 10.00 do 18.00 h

Lokalita Zuckermandel ponúka na svojom území geologický unikát. Skalný nos – výbežok z 200-metrového skalného hradného brala – je najjužnejšou časťou pohoria Malé Karpaty. Z prírodovedného hľadiska predstavuje významnú lokalitu bratislavského územia pre faunu i flóru, je napríklad domovom vzácnej vyše 100-ročnej Čerešne mahalebkovej. Zapojiť tento unikát do tváre novej mestskej štvrte bolo preto náročnou a zodpovednou úlohou krajinnej architektky Tamary Reháčkovej.

Práve ona vám 2.6. o 11:00 porozpráva o tom, ako takýto projekt prebieha, aké vlastnosti prírodného okolia treba pri plánovaní brať do úvahy a aké zaujímavosti Skalný nos skrýva. Okrem prednášky architektky si počas oboch dní môžete vypočuť odborný výklad o geologickom útvare vždy o 13:00, 15:00 a 17:00, ktorý budú sprevádzať sladké prekvapenia, aktivity a v sobotný večer aj hudobný zážitok.

2.6. o 11:00 – krajinná architektka Tamara Reháčková vás prevedie náučným chodníkom

2.6. aj 3.6. o 13:00, 15:00 a 17:00 – prehliadka Skaleného nosu s odborným výkladom

2.6. o 18.00 – Miriam Kaiser Trio – jedinečný projekt Colour Sounds

Panorama Park – biznis park, ktorý spája

PROGRAM: Sobota 2.6.2018 + Nedeľa 3.6.2018 od 10.00 do 18.00 h

Organické tvary, prírodné materiály a konečne možnosť spomaliť. Vnútroblok Panorama City, funkčne delený na plazu a park, prepája vďaka pavučine chodníkov budovy so zeleňou a ponúka priestor na oddych pre ľudí z biznis centier aj rodičov s deťmi. Vďaka kaviarňam, zeleným plochám, lavičkám a detskému ihrisku nájdu oddych v centre meste naozaj všetci.

Vytvoriť priestor, ktorý evokuje urbánny les, podporuje intuitívnu orientáciu v priestore a zároveň prirodzene spája, si však vyžaduje prácu odborníkov. Práve oni vám počas tohto víkendu povedia o výnimočnom biznis parku viac. Každý deň o 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 vás čakajú odborné výklady krajinného architekta Petra Pasečného z ateliéru 2Ka. Okrem prednášok si užijete chill out zónu s DJ Tusom, dobré jedlo, kávu a drinky. Zaujímavý program máme pripravený aj pre deti, ktoré sa zahrajú na záhradkárov a schuti vybláznia na čerstvom vzduchu.

2.6. a 3.6. o 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 – odborný výklad krajinných architektov

10:00 – 18:00 hod – individuálne prehliadky s možnosťou občerstvenia


Foto: ©Martin Matula

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.