Výstava budúcnosti zóny Eurovea City sprístupnená

Čas čítania: 4 minút

Existujúci komplex Eurovea a jeho rozšírenie o druhú fázu tvoria kľúčové časti štvrte Eurovea City, ktorá významne ovplyvňuje vzhľad a kvalitu života v tejto obľúbenej časti Bratislavy. Pre mnohých obyvateľov hlavného mesta je Eurovea jedným z ťažiskových bodov, kde vedia vybaviť pracovné povinnosti, plnohodnotne stráviť voľný čas s deťmi, nakúpiť či relaxovať na nábreží Dunaja.

Čo čaká hlavné mesto po dokončení Eurovea2? To sa dozviete na jedinečnej výstave, ktorú môžete navštíviť počas pracovných dní aj víkendov v priechodnej lobby budovy Pribinova 19 a v Galérii na prvom v Tower 115 pri pošte.

Impulzom pre zrealizovanie takejto výstavy bol začiatok stavebných prác projektu na niekdajšom vonkajšom parkovisku pri obchodnom centre. Postupne tu vyrastie pokračovanie obľúbenej modernej štvrte na nábreží Dunaja. Návštevníkov čaká rozšírenie nábrežnej promenády aj nákupných priestorov, pribudnú byty, kancelárske priestory, kinosály a pri Moste Apollo vyrastie prvý slovenský mrakodrap.

Bratislava sa tak konečne zaradí medzi plnohodnotné európske metropoly. Súčasťou projektu bude Eurovea Tower týčiaca sa do výšky 168 metrov. Splní tak 150-metrové kritérium, aby bola budova oficiálne považovaná za mrakodrap.

V lobby administratívnej budovy Pribinova 19 a v Galérii na prvom v Tower 115, ktoré sú takisto súčasťou rozrastajúcej sa zóny Eurovea City, nájdu návštevníci jedinečnú výstavu fotografií a vizualizácií už zrealizovaných, ale najmä pripravovaných projektov JTRE. Nechýbajú  exkluzívne vizualizácie podoby nábrežia po dokončení stavebných prác na projekte Eurovea2.

Lobby Pribinovej 19 je súčasťou verejného priestoru celej štvrte Eurovea City, pričom zámerom architekta bolo vytvoriť priechodnú časť administratívnej budovy, ktorá spojí ulicu s vnútorným parkom. Prvé poschodie budovy Tower 115 je takisto verejne prístupné, „Galéria na prvom“ tu vznikla hneď vedľa spádovej prevádzky pošty, ktorá slúži verejnosti.

„V JTRE máme víziu, akým spôsobom sa má Bratislava rozvíjať. Sme mestotvorný developer a vždy berieme do úvahy, ako sa mesto prirodzene vyvíja a ako sa menia aj jeho potreby, pretože zásadné projekty, akým je Eurovea2, ovplyvnia život mesta na mnoho rokov,“ priblížil novú štvrť výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán.

O úspechu komplexu Eurovea niet pochýb. Nákupné centrum, promenáda pri Dunaji a multiplex kinosál oživili nábrežie a pre mnohých Bratislavčanov sa stali ťažiskovým bodom mesta. To dokazuje aj štatistika návštevnosti, podľa ktorej Eurovea doteraz navštívilo viac ako sto miliónov ľudí. Mólo nad Dunajom sa stalo obľúbeným miestom na fotenie, na Námestí M. R. Štefánika sa pravidelne konajú športové a kultúrne podujatia a štvrť žije vlastným plnohodnotným životom. Veď mesačne sa tu organizuje viac ako 40 eventov.

Nad tým, ako túto lokalitu ďalej rozvíjať rozmýšľal developer niekoľko rokov. Filozofiou je, na základe skúseností z developmentu a retailu, ale aj za pomoci zahraničných odborníkov, vytvoriť kvalitný mestský priestor, ktorý si potom „osvoja“ ľudia a „zaplnia“ ho svojimi aktivitami a svojou predstavou o trávení času.

Tí sa môžu tešiť na rozšírenie nábrežnej promenády, ktorá sa natiahne až po Most Apollo. Nábrežný park budú lemovať kaviarne a terasy, ktoré najmä v letných mesiacoch dotvárajú atmosféru pohody a pokoja. Na promenáde nájdu návštevníci dostatok zelene, priestor na rekreáciu aj aktívne trávenie voľného času.

Riešením verejných priestorov v Eurovea City sa koncepčne zaoberá svetovo uznávaná architektka Beth Galí, ktorá sa okrem ich vizuálneho stvárnenia a zelene venuje aj riešeniu všetkých druhov mobility v novej štvrti. Kľúčovým prvkom projektu je socializácia a oživenie priestoru pod Mostom Apollo, ktorý dostane urbanistický nádych. Po dokončení tu návštevníci nájdu skate-parky, basketbalové ihriská a ďalšie miesta, ktoré zatraktívnia dnes nevyužívaný mestský priestor.

Eurovea 2 prešla najkomplexnejším dopravno-kapacitným posúdením spomedzi všetkých projektov v lokalite a jeho výsledkom je návrh konkrétnych opatrení a úprav všetkých veľkých križovatiek a cestných komunikácií v zóne. Súčasťou celkovej dopravnej koncepcie v zóne je aj návrh developera vybudovať nový centrálny električkový okruh, ktorý okrem zlepšenia prevádzkových podmienok súčasných tratí  umožní aj prepojenie najväčších mestských častí Ružinov a Petržalka.

Na nábreží Dunaja na mieste niekdajšej industriálnej zóny vyrastá plnohodnotné spoločenské a kultúrne centrum Bratislavy. Eurovea City je už dnes dynamickou mestskou štvrťou, v ktorej pribudnú nové parky, obchodné a administratívne priestory, byty, kaviarne a ďalšie prvky, vďaka ktorým sa stane ideálnym miestom pre život.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.