Zaujímavé miesta mestských častí Bratislavy: Vrakuňa

Čas čítania: 3 minút

Povesť východnej mestskej časti Bratislavy obklopujúcej oba brehy Malého Dunaja nie je najlepšia, jej obyvatelia však na ňu väčšinou nedajú dopustiť. Vrakuňa sa môže pochváliť dobrou občianskou vybavenosťou, vhodnými podmienkami pre mladé rodiny s deťmi, zeleňou aj zaujímavými miestami, ktorých má hneď niekoľko.

1. Rozhľadňa a lesopark Vrakuňa

Jedným z najkrajších miest na trávenie voľného času je nepochybne lesopark Vrakuňa alebo Vrakunský lesík, ako ho volajú miestni. Park nadväzuje na oddychovú zónu pri Malom Dunaji a ponúka široké možnosti aktivít pre rodiny s deťmi, mladých aj dôchodcov. Nachádza sa tu detské ihrisko, priestor pre cvičenie a preliezačky na street workout, ohniská na opekanie, drevený hrad či lanovka pre malé deti. Čerešničkou na torte je rozhľadňa, z ktorej vrcholu môžete vidieť celú rozlohu lesoparku, Malý Dunaj aj okolitú zástavbu.

Zaujímavé miesta mestských častí Bratislavy: Vrakuňa

2. Promenáda pri Malom Dunaji

Ďalším miestom stvoreným pre aktívny oddych je promenáda pri Malom Dunaji, ktorý horizontálne pretína Vrakuňu a pokračuje ďalej cez Vlčie Hrdlo až do ústia v Dunaji. Promenáda je prispôsobená pre cyklistov a peších, je tu priestor pre sedenie, prechádzky aj šport. Napriek okolitému urbanizovanému prostrediu si rameno udržalo svoj ekosystém a počas prechádzok v skorých ranných či večerných hodinách tu okoloidúci môžu vidieť bobry či ďalšie živočíchy, ktoré žijú v blízkosti vôd Malého Dunaja.

Zaujímavé miesta mestských častí Bratislavy: Vrakuňa

3. Pozorovateľňa lietadiel pri letisku

Vrakuňa sa nachádza v blízkosti dráh bratislavského letiska a nie je raritou, že jej obyvatelia často vidia vzlietať či pristávať lietadlá z neveľkej vzdialenosti. Letisko M. R. Štefánika nadšencom pozorovania a fotografovania lietadiel, ale aj rodinám s deťmi, pripravilo vo Vrakuni vyhliadku so schodmi a lavičkou, ktorá je dostatočne vysoká na fotenie a sledovanie lietadiel ponad plot, a zároveň rešpektuje povolenú výšku vzhľadom na ochranné pásmo letiska. K pozorovateľni sa dá dostať pešo alebo na bicykli po hrádzi pri Malom Dunaji, alebo z Majerskej ulice.

Zaujímavé miesta mestských častí Bratislavy: Vrakuňa
Zdroj: bts.aero

4. Cintorín Vrakuňa

Na hranici Vrakune a Ružinova sa rozprestiera jeden z najväčších, no aj najmladších cintorínov v Bratislave. Napriek tomu, že sa nachádza vo Vrakuni, bol do roku 2013 nazvaný Cintorín Ružinov – najmä preto, že sa predpokladalo, že tu budú pochovávaní zosnulí najmä z tejto mestskej časti. Jeho výstavba sa začala v roku 1972, prvý človek tu bol pochovaný v roku 1980. Cintorín na Gagarinovej ulici navštevuje množstvo Bratislavčanov, aby si uctilo pamiatku svojich najbližších, ale aj významných osobností, ktoré sú tu pochované – legendárny futbalista Peter Dubovský, spevák Karol Duchoň, herec Gustáv Valach, filmový režisér Štefan Uher, skladateľ Dezider Kardoš či spisovateľ Kornel Földvári.

Zaujímavé miesta mestských častí Bratislavy: Vrakuňa

5. Pestrofarebne zateplené paneláky

Masová výstavba panelákových sídlisk z čias socializmu sa najviac odrazila v Petržalke, výrazná je však aj v Dúbravke, na Dlhých Dieloch či práve vo Vrakuni. Osem- až dvanásťposchodové obytné domy obklopujú vrakunskú pešiu zónu, ostro kontrastujú s pôvodnou zástavbou rodinných domov a v snahe skrášliť fádnu panelovú šedú fasádu sa pri vlne zatepľovania farbami rozhodne nešetrilo. Krikľavé odtiene, rôzne vzory a divoké farebné kombinácie vítajú peších a cyklistov už zďaleka. Zachovaný v pôvodnej podobe však zostal aj jeden z prvých panelákov, ktoré už boli postavené vo farebných odtieňoch.

Zaujímavé miesta mestských častí Bratislavy: Vrakuňa

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.