Zaujímavé miesta mestských častí: Čunovo

Čas čítania: 3 minút

V najjužnejšej mestskej časti Bratislavy si prídu na svoje milovníci prírody aj histórie. Čunovo sa nachádza na hraniciach Slovenska, Maďarska a Rakúska a k Bratislave bolo pripojené v roku 1947. Jeho idylické prostredie na brehu Dunaja ponúka niečo pre každého – aktívny aj pasívny oddych pri vode, kultúrne zážitky či čas strávený v prírode.

Danubiana – múzeum na vode

Priamo na špici malého polostrova zasahujúceho do toku Dunaja sa nachádza jeden z najznámejších kultúrnych stánkov na Slovensku – galéria moderného umenia Danubiana. Svojou unikátnou polohou priamo na rieke a výnimočnou architektúrou láka nielen milovníkov umenia, ale aj tých, ktorí vyhľadávajú jedinečné miesta pre relax a inšpiráciu.

Zaujímavé miesta mestských častí: Čunovo
Zdroj: Danubiana.sk

Areál vodných športov

V srdci Čunova sa nachádza moderný areál vodných športov, ktorý poskytuje ideálne podmienky pre kanoistiku, veslovanie a ďalšie vodné aktivity. Tento areál je domovom pre mnohé športové podujatia a je obľúbeným miestom pre aktívny odpočinok obyvateľov aj návštevníkov Bratislavy. Vďaka menším bazénom, šmykľavkám a detským ihriskám je vhodný aj pre rodiny s deťmi.

Zaujímavé miesta mestských častí: Čunovo
Zdroj: divokavoda.sk

Hrušovská zdrž s rozhľadňou

Oblasť Hrušovskej zdrže je prírodným rajom pre ornitológov a milovníkov prírody. Prístup k nej sa nachádza za hrádzou medzi známymi bufetmi Pri Poldri a Obrátka. Rozhľadňa vysoká šesť metrov ponúka nezabudnuteľný výhľad na tok Dunaja a vtáčie druhy, ktoré v zdrži hniezdia, alebo sa na tomto mieste zastavujú počas svojich migračných ciest.

Zaujímavé miesta mestských častí: Čunovo
Autor: Miroslav Svítek

Dunajské luhy

Zachované lužné lesy sú príkladom dynamického riečneho ekosystému, ktorý sa rozprestiera po oboch brehoch Dunaja a smerom na juh sa stále rozširuje. Prechádzky po náučných chodníkoch umožňujú návštevníkom spoznať bohatú flóru a faunu, ktorá sa v týchto lesoch nachádza, a ponúkajú príjemný únik z mestského ruchu.

Zaujímavé miesta mestských častí: Čunovo
Zdroj: chkodunajskeluhy.sopsr.sk/

Čunovské jazerá

O Čunovských jazerách sa často hovorí ako o najkrajších jazerách v blízkosti Bratislavy. Boli vytvorené z bývalých pieskovníkov a hoci je kúpanie v nich obmedzené, sú obľúbeným miestom pre plavcov a rybárov. Ich tiché vody a okolitá zeleň poskytujú ideálne podmienky pre rodinné pikniky a odpočinok na čerstvom vzduchu.

Zaujímavé miesta mestských častí: Čunovo
Zdroj: Shutterstock.com

Čunovský kaštieľ so sýpkou

Pôvod Čunovského kaštieľa siaha do 17. storočia a spolu s priľahlou sýpkou a záhradou predstavujú dôležité kultúrne a historické dedičstvo regiónu. Kaštieľ je zapísaný v zozname národných kultúrnych pamiatok. Po komplexnej rekonštrukcii v ňom Bratislavský samosprávny kraj otvára 20. apríla interaktívne Ekocentrum.

Zaujímavé miesta mestských častí: Čunovo
Zdroj: bratislavskykraj.sk

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.