Zaujímavé miesta mestských častí: Záhorská Bystrica

Čas čítania: 3 minút

Severozápadná mestská časť rozkladajúca sa na úpätí Malých Karpát je typická blízkosťou prírody a zachovanými vidieckymi domami, okolo ktorých v posledných desaťročiach vyrástla nová zástavba. Hoci je Záhorská Bystrica štvrtou najrozľahlejšou mestskou časťou Bratislavy, jej územie z veľkej časti pokrývajú lesy, a preto v nej žije iba približne 7 300 obyvateľov. V mestskom lesoparku, ako i v zastavanej časti, nájdeme niekoľko zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu.

Ľudový dom Záhorská Bystrica

Záhorská Bystrica je známa svojou tradíciou zachovalých vidieckych a sedliackych dvorov, ktoré patria k jej histórii. Vďaka významnej poľnohospodárskej produkcii a chovu zvierat bola v 18. storočí ešte ako samostatná obec jednou z najbohatších dedín na západ od Bratislavy, a tradíciu pestovania zemiakov či kapusty si jej obyvatelia radi pripomínajú. Od roku 2007 tak môžu robiť aj v Ľudovom dome, ktorý odkazuje práve na tradičný spôsob života v minulosti. Návštevníci tu nájdu dobové kroje, kováčsku vyhňu a navštíviť môžu aj pravidelné aktivity a program.

Zaujímavé miesta mestských častí: Záhorská Bystrica
Zdroj: zahorskabystrica.sk

Kostol sv. Petra a Pavla

Pôvodná stavba budovy kostola na tomto mieste sa datuje do polovice 14. storočia, keď tu vznikla aj farnosť, ktorá slúžila ako filiálka stupavskej farnosti. Po približne sto rokoch prebehlo rozšírenie kapacity jej priestorov z dôvodu prudkého nárastu počtu obyvateľov. Dnes na tomto mieste stojí kostol postavený koncom 18. storočia. Ide o jednoloďovú barokovo-klasicistickú stavbu so svätyňou, murovaným chórom a drevorezbami apoštolov sv. Petra a sv. Pavla.  Kostol dopĺňa kazateľnica z dielne tirolského majstra Rungaldiera z roku 1917.

Zaujímavé miesta mestských častí: Záhorská Bystrica
Zdroj: bratislavskykraj.sk

Krematórium a Urnový háj

Projekt významného slovenského architekta Ferdinanda Milučkého patrí k najvýznamnejších modernistickým stavbám v Bratislave. Jeden z vrcholov povojnovej architektúry spája minimalistické línie a prepojenie s okolitou prírodou, ktoré vzniklo umiestnením stavby medzi staré borovice a duby typické pre bratislavské lesy. Stavba z roku 1968 sa rozkladá v areáli, v ktorom sa nachádza aj urnový háj doplnený plastikami, okrem iného aj totemová plastika od Vladimíra Kompánka. V blízkosti nájdeme aj travertínovú fontánu, sochu Smútok či Milučkého pohrebisko významných predstaviteľov.

Zaujímavé miesta mestských častí: Záhorská Bystrica
Zdroj: Wikimedia Commons

Malý Slavín

Malý pomník stojí v malokarpatských lesoch v katastrálnom území mestskej časti Záhorská Bystrica od roku 1945, keď tu padli dvaja sovietski vojaci Ivan Gorzonov a Nikolaj Fimuškin. V roku 1984 v jeho okolí vyrástli menšie prístrešky, besiedka a ohnisko, slúžiace ako miesto na trávenie voľného času v príjemnom prírodnom prostredí. Pamätník i konštrukcie prešli rekonštrukciou, v okolí sa nachádza aj studnička s rovnomenným názvom. Z Malého Slavína sa môžete vydať na hrady Pajštún či Dračí hrádok, ako aj na Kamzík či horáreň Biely Kríž.

Zaujímavé miesta mestských častí: Záhorská Bystrica
Zdroj: bratislavskykraj.sk

Záhorská Bystrica – Kačín

Ihrisko a voľnočasový areál Kačín je nepochybne jednou z najobľúbenejších voľnočasových lokalít v Malých Karpatoch. Táto oblasť je určená najmä pre rodiny s deťmi, ktoré tu nájdu veľa možností trávenia voľného času, ako aj dostatok miesta na sedenie, ohniská či zaujímavé výtvarné prvky z prírodného kameňa. Cez túto lokalitu často prechádzajú i bežci či cyklisti, no dostanú sa sem aj mamičky s kočíkmi, ktoré v prípade potreby môžu využiť aj linku MHD č. 43 z Patrónky. Športovcov poteší futbalové ihrisko i pingpongové stoly, počas frekventovaných dní je k dispozícii aj občerstvenie v bufete.

Zaujímavé miesta mestských častí: Záhorská Bystrica
Zdroj: bratislavskykraj.sk

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.