4 tipy na jesennú turistiku v okolí Bratislavy

Čas čítania: 3 minút

Využite posledné dni babieho leta a vychutnajte si pobyt v okolitej prírode. Lesy Malých Karpát ponúkajú mnohé zaujímavé miesta a výletné destinácie pre rodiny s deťmi aj turistov hľadajúcich výzvu. Ak ste už všetky lokality navštívili, skúste sa inšpirovať našimi minuloročnými tipmi.

1. Náučný chodník nad Pernekom

Nad jednou z najbližších podkarpatských dedín pri Bratislave vyrástol nedávno náučný chodník, ktorý turistov aj cyklistov oboznámi s históriou tohto územia. Trasa má necelých deväť kilometrov a na 13 náučných tabuliach sprevádza baníckou históriou obce či faunou a flórou Malých Karpát. Začína sa pri miestnom úrade, vedie okolo kostola popri potoku až do lesa a okruhom sa vracia naspäť do centra obce. Je značená ako zelená cykloturistická trasa, ale bez problémov ju prejdete aj pešo. Zaujímavým miestom je aj neďaleké hradisko, ktoré síce nie je súčasťou náučného chodníka, no pri krátkej obchádzke zaujmú zachovalé valy aj hlboké priekopy.

4 tipy na jesennú turistiku v okolí Bratislavy
Jedna zo zachovalých štôlní nad Pernekom. Zdroj: bratislavskykraj.sk

2. Rozhľadňa Veľký Petrklín

Na rozhľadňu s jedným z najkrajších výhľadov v Malých Karpatoch sa dostanete z dedinky Sološnica vzdialenej približne 45 minút autom z Bratislavy. Samotná túra je síce pomerne krátka, no výstup je strmý a svojou náročnosťou nevhodný pre menšie deti. Túra sa začína na červenej turistickej značke pri rázcestníku Sološnická dolina na konci dediny, po chvíli odbočíte doprava na modro značený strmo stúpajúci chodník priamo hore na vrchol kopca. Po približne hodine sa dostanete na vrchol a odmenou vám bude impozantná rozhľadňa, vyššia ako na neďalekej Vápennej, z ktorej budete mať Malé Karpaty ako na dlani.

4 tipy na jesennú turistiku v okolí Bratislavy
Z rozhľadne sa naskytajú výhľady ponad vrcholky stromov.

3. Záruby a Ostrý kameň zo Smoleníc

Pri Smolenickom zámku sa okrem cesty do histórie a minulosti môže začínať aj turistická trasa, ktorej súčasťou je najvyšší vrchol Malých Karpát. Na 768 metrov vysoké Záruby sa dá vyraziť aj z Plaveckého Petra či Bukovej, zo Smoleníc sem vedie trasa po modrej značke. Turisti ďalej môžu pokračovať po červenom značení po skalnatom hrebeni, ktorý patrí k najkrajším v Malých Karpatoch. Touto trasou sa dostanete k troskám bývalého strážneho hradu Ostrý kameň z 13. storočia, ktorý slúžil ako strážny hrad na ochranu západnej hranice Uhorska pri ceste do českých krajín. Po červenej značke môžete pokračovať na rázcestie Brezinky, kde odbočíte doľava na modrú a dostanete sa naspäť do Smoleníc.

4 tipy na jesennú turistiku v okolí Bratislavy
Výhľad z najvyššieho vrchu Malých Karpát stojí za to.

4. Skalnatá

Viete, kde sa nachádza najfotografovanejší strom v Malých Karpatoch? Rastie na vrchole Skalnatej, sedemstovky približne dve hodiny od parkoviska pri Zochovej chate. Po ceste žltou turistickou značkou obídete chatársku osadu aj studničku Modranská Baba, oddýchnuť si môžete na Čermákovej lúke, kde sú aj miesta na opekanie. Nasleduje strmý výstup po červenej, za ktorý vás Skalnatá odmení výhľadmi na obe strany karpatského masívu a vrchov ako Vysoká, Vápenná či Záruby. Na takmer holom hrebeni sa do výšky týči strom, ktorý je spolu s okolitou panorámou jedným z najfotografovanejších miest v Malých Karpatoch.

4 tipy na jesennú turistiku v okolí Bratislavy
Zdroj: Shutterstock

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.