V predošlých dieloch seriálu sme predstavili viacero netradičných športových disciplín, ktoré si napriek svojej nevšednosti našli v Bratislave fanúšikovskú základňu. Tentokrát predstavujeme športy odohrávajúce sa v krytom prostredí aj počas zimných mesiacov. Zuzana Žáková priblíži synchronizované plávanie, Jakub Jurkovič curling a Branislav Strapek šport padel.
Synchronizované plávanie – gymnastika vo vode
Synchronizované plávanie je šport, ktorý kombinuje prvky baletu, gymnastiky a plávania. Pretekári predvádzajú zostavy vo vode, ktoré vyžadujú precíznu koordináciu, fyzickú výdrž a súlad s hudbou. Keďže sú počas väčšiny športového výkonu ponorení vo vode, nevyhnutnosťou je aj dostatočná pľúcna kapacita.
„Tento štýl plávania je charakteristický dôrazom na tímovú spoluprácu a technickú precíznosť, vďaka čomu pôsobia pohyby vo vode ako dokonale synchronizovaný tanec. Synchronizované plávanie nie je monotónny šport – zapája celé telo a prináša rozmanité tréningové metódy, ktoré zahŕňajú atletiku, gymnastiku či balet. Naše akvabely sa tento rok predstavili aj na Bielej noci v Bratislave, čo dokazuje, že táto aktivita oslovuje nielen športovcov, ale aj milovníkov umenia,“ hovorí Zuzana Žáková, predsedníčka klubu Slavia STU Artistic Swimming.
Príležitosti pre deti aj dospelých
Tento šport je vhodný už od detstva. Najčastejšie sa mu začínajú venovať deti vo veku šesť až osem rokov, no jeho čaro objavujú aj dospelí, ktorí ho volia ako doplnkovú aktivitu. Na začiatok stačí pozitívny vzťah k vode a odvaha ponoriť sa. Ostatné, vrátane plaveckej techniky, sa účastníci naučia počas tréningov.
Napriek rastúcej obľúbenosti synchronizovaného plávania Bratislava stále zápasí s nedostatočnou infraštruktúrou. Chýbajú funkčné 50-metrové bazény s minimálnou hĺbkou 2,5 metra, ktoré sú nevyhnutné na bezpečné vykonávanie akrobatických prvkov. Tieto obmedzenia komplikujú rozvoj športu, no záujem verejnosti je každoročne vysoký.
„Bohužiaľ, ani samotné kluby nemajú kapacitu prijať všetkých nových uchádzačov, pričom väčšina dostupných bazénov – s výnimkou niektorých vysokoškolských – nespĺňa požiadavky na tento náročný šport. Aj napriek nedostatku vhodných podmienok však máme v Bratislave množstvo talentov, ktoré dokazujú, že s vášňou a odhodlaním dokážeme prekonať každú prekážku,“ uzatvára Zuzana Žáková.
Curling – kolektívny olympijský šport
Curling, často označovaný ako „šach na ľade“, je kolektívny olympijský šport, ktorý kombinuje presnosť, taktiku a tímovú spoluprácu. Hrá sa na špeciálne upravenej ľadovej ploche, kde hráči odhadzujú granitové kamene s cieľom dostať ich čo najbližšie k stredu kruhov.
„Kameň váži približne dvadsať kilogramov a jeho pohyb po ľade dokážu zametači ovplyvniť zametaním, čím predĺžia jeho dráhu až o dva metre. Zaujímavosťou je, že kamene si tímy nenosia vlastné, ale využívajú tie, ktoré sú k dispozícii na ľadovej ploche. Curling je šport pre všetky vekové kategórie, od detí po seniorov. Spája dobrú fyzickú kondíciu, precíznu stratégiu a zároveň učí tímovej práci a fair play,“ vysvetľuje Jakub Jurkovič, predseda Stone Hunters Curling Club.
Jediná špeciálna ľadová plocha je v Bratislave
Na Slovensku sa curling hrá na jedinej špecializovanej ploche, ktorá sa nachádza v prístavbe Zimného štadióna Vladimíra Dzurillu v Bratislave. Ponúka dve dráhy, avšak so staršou technickou vybavenosťou, čo zvyšuje náročnosť jej údržby.
„Aj napriek technickým nedokonalostiam je naša jediná curlingová plocha dostupná pre pravidelné tréningy, ktoré sú otvorené všetkým vekovým kategóriám. Z pohľadu aktívne hraného curlingu však pociťujeme menší záujem, najmä medzi juniormi a mladšími hráčmi. Na druhej strane narastá popularita tzv. biznis curlingu, ktorý zahŕňa firemné akcie či vianočné večierky. Tímy ich využívajú ako netradičný spôsob teambuildingu a zábavy, čo zároveň pomáha rozširovať povedomie o tomto športe,“ pokračuje Jakub Jurkovič.
Otvorené tréningy pre každého
Bratislavský klub má vo svojich radoch zastúpenie všetkých vekových kategórií, pričom deti môžu začať trénovať už od desať rokov, keď dokážu zvládnuť odhodiť 20-kilogramový kameň na druhú stranu 44 a pol metrovej dráhy. Na úvod nie je potrebné vlastné vybavenie, záujemca dostane všetko potrebné.
„V Bratislave organizujeme pravidelné tréningy v spolupráci s Ružinovským športovým klubom, a to pre deti v pondelky a štvrtky od 16.30. Každý štvrtok od 17.00 ponúka Stone Hunters Curling Club otvorené tréningy, kde si môže curling vyskúšať každý záujemca pod vedením slovenských reprezentantov,“ zakončuje Jakub Jurkovič, ktorý v novembri 2024 reprezentoval Slovensko na európskom šampionáte vo Švédsku.
Padel kombinuje prvky tenisu a squashu
Padel je dynamická hra s raketou, ktorá kombinuje prvky tenisu a squashu. Hrá sa výlučne vo štvorhre na ihrisku obklopenom stenami, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou hry. Lopta môže po odraze od zeme zasiahnuť steny a stále zostať v hre, čo pridáva na strategickej náročnosti. Podanie sa vykonáva spodným úderom a musí smerovať diagonálne do súperovho poľa. Počítanie bodov je rovnaké ako pri tenise, vrátane tiebreaku pri stave 6:6.
„Padel je prístupný pre ľudí rôznych vekových kategórií a fyzických zdatností. Aj nováčikovia si ho dokážu rýchlo osvojiť, čo z neho robí ideálnu voľbu pre začiatočníkov. Vďaka hre vo štvorici má výrazný sociálny rozmer, ktorý pridáva na zábave. Na našich kurtoch hrajú deti aj seniori, pričom si stačí priniesť športové oblečenie, raketu a loptu. V chladnejších mesiacoch odporúčame termoprádlo alebo mikinu,“ vysvetľuje Branislav Strapek, jeden z predstaviteľov Slovenskej padelovej asociácie.
Šport budúcnosti
Záujem o padel na Slovensku postupne rastie, no ako relatívne nový šport ho stále veľa ľudí iba objavuje. Tí, ktorí si ho už vyskúšali, sa často vracajú na kurty. Podobne ako curling, aj padel si získava obľubu medzi firmami, ktoré ho využívajú ako netradičnú aktivitu na teambuildingy a spoločenské podujatia.
„Padel často nazývame športom budúcnosti. V Bratislave je ho možné hrať aj na vonkajších kurtoch, no klimatické podmienky to umožňujú len polovicu roka. Pre celoročnú hru sú potrebné haly s výškou stropu aspoň osem až desať metrov, ktoré sú ideálne pre vysoké lobované údery. Nájsť také priestory za dostupné ceny však zostáva výzvou,“ pokračuje Branislav Strapek.
Kde si ho môžete v Bratislave zahrať?
Padel dnes hrá 25 miliónov hráčov vo viac ako 90 krajinách sveta. Tento šport združuje vyše 50 oficiálnych národných federácií, medzi ktoré patrí aj Slovensko. Okrem klasických multifunkčných ihrísk, ktoré možno v Bratislave nájsť na viacerých miestach, je možné hrať aj v padelovej hale v bratislavskej Rači so šiestimi kurtmi. Čoskoro k nej pribudne Národné padelové centrum v mestskej časti Bratislava – Nové Mesto.