Deti a architektúra: Ôsmy ročník obľúbeného projektu predstaví žiakom budovy pre kultúru

Online vzdelávanie sa pre pandémiu stalo novým normálom a tisíce žiakov si zvykli absolvovať hodiny slovenčiny či matematiky spoza obrazovky počítača. S novým prístupom k výučbe cez internet však prichádzajú výzvy, ako urobiť tento proces atraktívny a zaujímavý. Darina Lalíková sa spolu s kolegami venuje e-learningu už sedem rokov a v rámci projektu Deti a architektúra ukazuje žiakom druhého stupňa základných škôl rôzne zaujímavosti zo sveta architektúry. Darí sa jej to pútavým spôsobom, vďaka ktorému záujem o projekt každý rok rastie.

Bratislava objektívom dronu

Niekedy sa na veci treba pozrieť s nadhľadom. Matúš Kotulič – na Instagrame @metthouse_movie – vo voľnom čase na Bratislavu „nadhliada“ z riadnej výšky a často vďaka tomu vznikajú netypické zábery hlavného mesta, ktoré bežným fotoaparátom človek nezachytí. Jeho tvorba zachytená dronom zobrazuje rozvíjajúcu sa, ale aj historickú Bratislavu zo všetkých strán.

Klimatológ: Nedávne mrazy sú na Slovensku bežné, na juhu USA s nimi však majú problémy

Nízke teploty, ktoré v niektorých častiach Slovenska v polovici februára klesli pod mínus dvadsať stupňov, upriamujú pozornosť na klimatické zmeny v našom ovzduší. Podľa klimatológa Pavla Nejedlíka z Ústavu vied o Zemi SAV však ide o bežný jav, ktorý sa pravidelne opakuje. Napriek tomu upozorňuje, že hoci v súčasnosti ľudstvo trápia iné problémy, globálne otepľovanie nikam nezmizlo a z dlhodobého hľadiska ide o veľké riziko pre našu planétu. Klimatická zmena a my je téma februárovej online prednášky z cyklu SAVinci.

5 ikon architektúry, ktoré môžete vďaka Googlu navštíviť aj počas lockdownu

Väčšina cestovateľov má už prísnych opatrení „plné zuby“ a najradšej by sa opäť vydala objavovať svet. Našťastie, existujú rôzne spôsoby, ako aspoň čiastočne uspokojiť túžbu vidieť niečo nové. Vďaka projektu Googlu Arts & Culture boli sprístupnené desaťtisíce umeleckých a architektonických diel, výstav a galérií, ktoré si môžu fanúšikovia umenia vychutnať z pohodlia domova.

5 ukrytých lokalít v Bratislave, ktoré stojí za to objaviť

Uzavreté okresy a prísne obmedzenia sa dajú využiť aj inak, ako objavovaním nových seriálov na Netflixe. Mnohí Bratislavčania môžu mať pocit, že majú svoje mesto pochodené, ale napriek tomu nemusia poznať každú zaujímavú lokalitu, ktorú Bratislava ponúka. V jej zastrčených zákutiach a menej známych častiach môže ktokoľvek objaviť prekvapenia, aké by ho nečakali ani za hranicou okresu.

Pictown: Kvalitnú vizualizáciu bez znalosti architektúry nevytvoríte

Pripravovali vizualizácie národného kultúrneho a kongresového centra v Novom Lide, Vydrice či polyfunkčnej budovy v Eurovea City, ale aj luxusných víl či zahraničného dovolenkového rezortu. Architekti a dizajnéri spoločnosti Pictown vytvárajú atraktívne a moderné dizajny, ktoré veľa ľudí zaujmú viac, ako pôdorys či technický nákres projektu. Zakladateľ spoločnosti František Kudiváni v rozhovore prezrádza, čo robí vizualizáciu kvalitnou, a na akých projektoch by sa radi podieľali v budúcnosti.

Anketa: Ako poznačila pandémia cestovný ruch v Bratislave?

Obyvatelia Bratislavy pôsobiaci v cestovnom ruchu prichádzajú o prácu. Bez turistov, počas prísnych obmedzení a čiastočného lockdownu jednoducho nie je koho sprevádzať a komu ukazovať Bratislavu. Potvrdzujú to aj slová dlhodočného sprievodcu po Bratislave Mariána Bilačiča. Kapitán rýchločlnov na Dunaji, vodič Prešporáčika a sprievodkyňa po baroch v ankete odpovedajú, ako ich prácu poznačila pandémia a ako sa dá v ťažkých časoch prispôsobiť.

Sprievodca Bratislavou: Turizmu by pomohli prehliadky pre miestnych, vždy je čo objavovať

Málo odvetví postihla pandémia koronavírusu tak, ako cestovný ruch. Potvrdzujú to aj slová obyvateľov Bratislavy, ktorí v ňom dlhé roky pôsobia. Hoci počas zimného obdobia ani za normálnych okolností nezaznamenáva Bratislava rekordnú návštevnosť, podľa dlhoročného sprievodcu Mariána Bilačiča je momentálna situácia oveľa horšia. Tvrdí, že pomôcť by mohol záujem rodených Bratislavčanov o prehliadky svojho mesta.

SAVinci: Ako a prečo sa udržať v pohybe počas pandémie

Menej uskladneného tuku, lepší metabolizmus, viac energie, kvalitnejší spánok. Pravidelný šport prináša ľudskému organizmu viacero benefitov. Podľa Barbary Ukropcovej z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied môžu mať ľudia s vyššou fyzickou zdatnosťou miernejší priebeh ochorenia COVID-19. Po prekonaní COVID-19 však treba byť pri návrate k intenzívnejšej pohybovej aktivite opatrný. Docentka, ktorá sa špecializuje na vplyv pohybu a jeho mechanizmy u seniorov, ľudí s obezitou, pacientov s Parkinsonovou chorobou či vyliečených onkologických pacientov, bude mať januárovú online prednášku zo série SAVinci.

4 reality šou na Netflixe o architektúre, dizajne a realitách

Štúdia ukázala, že výber filmu alebo seriálu na Netflixe zaberie priemernému Američanovi 45 hodín ročne. Je to približne sedem a pol minúty rozhodovania denne. Tento drahocenný čas sa dá ušetriť výberom niektorého z  tipov na reality šou pre nadšencov architektúry, interiérového dizajnu, ale aj drámy a napätia. Čas v lockdowne je možné si krátiť aj naberaním nových inšpirácií a nápadov z luxusných amerických víl, ale aj minimalistických riešení.

5 tipov na výlet do bratislavskej prírody bez davov

Prísnejšie opatrenia a lockdown „vyhnali“ obyvateľov hlavného mesta do okolitej prírody. Na internete kolujú fotografie plných parkovísk na Kolibe či Železnej studničke. Tieto dve obľúbené lokality nie sú ani zďaleka všetko, čo Bratislava ponúka. Na zaujímavé miesta uprostred lesov sa dá dostať aj bez tlačenia sa v dave ľudí. Päť z nich odporučil podpredseda Klubu bratislavských turistov Miroslav Svítek.

Dovolenka v roku 2021 môže byť udržateľná a prispieť na dobrú vec

Mnohí cítia po pandemickom roku 2020 cestovateľský deficit, ktorý si snáď v novom roku vykompenzujú vďaka bezpečnejšiemu cestovaniu a dostupnej vakcíne. S touto možnosťou počíta aj najznámejší cestovateľský sprievodca a magazín Lonely Planet, ktorý už tradične pripravil zoznam najlepších miest na cestovanie v roku 2021. Jeho autori sa zamerali na ekológiu, udržateľnosť, ale aj na pomoc ľuďom v núdzi.

Opustené námestia i grilovačky na pláži. Aké sú pandemické Vianoce v metropolách

Ako vyzerajú vianočné sviatky, udalosti a výzdoba počas pandémie v najväčších svetových metropolách? Niekde sú, podobne ako v Bratislave, zrušené tradičné vianočné trhy a atrakcie, inde sa toho až tak veľa nezmenilo. Oslovili sme obyvateľov šiestich miest v Európe, USA aj Austrálii. Prečítajte si, ako oslavujú Vianoce v Prahe, Madride, New Yorku či v Sydney.

Riaditeľka OZ Vagus: V Bratislave každú noc spí na ulici 4 000 ľudí

Okoloidúci často nevedia, ako vhodne a citlivo pomôcť ľuďom bez domova. Podľa Alexandry Károvej, výkonnej riaditeľky OZ Vagus, je najlepšie nechať pomoc na odborníkov. Spolu s kolegami sa práci s ľuďmi bez domova venuje už od roku 2011. Z vlastnej skúsenosti hovorí, že niekedy sa s nimi stačí len porozprávať.

Špeciálna Vianočná edícia Bielej noci predstaví tvorbu domácich umelcov

Vianoce v Bratislave budú okrem tradičnej sviatočnej výzdoby krajšie aj vďaka Christmas Edition festivalu Biela noc. Organizátori sa napriek nepriaznivej situácii rozhodli spríjemniť Bratislavčanom zimné prechádzky v meste a počas decembra prinesú do ulíc hlavného mesta dvanásť umeleckých inštalácií.

Tvorca 3D modelov: Čím viac času strávi klient objavovaním modelu, tým je kvalitnejší

Zelený vnútroblok obklopený stromami s ihriskom a deťmi na kolotoči, rôznofarebné autá zaparkované na parkovisku a obyvatelia okolitých budov vykláňajúci sa na balkóne. Nejde však o dronový záber, ale o detailný 3D model rezidenčného projektu z dielne spoločnosti ProModel, ktorá sa špecializuje na podrobné stvárnenie ambicióznych projektov developerov. Jej konateľ Stanislav Žaludek si myslí, že aj napriek digitálnym obhliadkam a online telefonátom s realitnými maklérmi nič nenahradí možnosť fyzického kontaktu so zmenšeninou objektu, v ktorom potenciálny klient zvažuje kúpu bytu či kancelárie. Aj táto spoločnosť sa však pod vplyvom pandémie musela prispôsobiť novej situácii.

Pozrite si výhľady z Klingerky, novej najvyššej bytovej stavby na Slovensku

Unikátnu panorámu bratislavského downtownu dotvorila ďalšia výšková budova. Úctyhodných 36 podlaží robí z Klingerky, ktorá uzatvára nové centrum mesta z východnej strany, najvyššiu bytovú stavbu na Slovensku.  Zo strechy ponúka pôsobivé výhľady na Malé Karpaty, Rakúsko, ale aj zimný prístav a lužné lesy obklopujúce pravý breh Dunaja. Dokončenie hrubej stavby oslávil developer JTRE a dodávatelia tradičným osadením glajchy.

Najočakávanejšie stavby sveta, ktoré majú byť dokončené v roku 2021

Hoci sa celý svet spomalil a pod vplyvom pandémie boli niektoré veľké projekty odložené na neskôr, z architektonického pohľadu bude rok 2021 stále zaujímavý. Dokončené majú byť viaceré stavby medzinárodného významu, ktoré diktujú trendy architektúry či prekonávajú doteraz stanovené rekordy. Ide okrem iného o budúcu najvyššiu konštrukciu sveta, najväčšie múzeum venované jednej kultúre na svete či unikátny luxusný hotel s originálnym riešením zelene. Viac v infografike nižšie.

Psychologička: Rodičia by mali deťom vysvetliť situáciu a minimalizovať negatívne správy

Pandémia, obmedzenia a zákazy nedoliehajú len na dospelých, ale aj na deti. Hoci neriešia zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu či riziko straty zamestnania, dištančná výuka či odlúčenie od kamarátov môže poznačiť ich psychický stav. Detská psychologička Eva Šuleková v rozhovore radí, ako sa so súčasnou situáciou vysporiadať v rodine, a ako ju premeniť na výhodu a príležitosť utužovania rodinných vzťahov.