Týždeň mobility v Bratislave: Objavte zaujímavé miesta vďaka MHD

Európsky týždeň mobility propagujúci udržateľné spôsoby cestovania trvá od 16. do 22. septembra a jeho heslom je „Buďme zdraví, cestujme ekologicky.“ MHD pritom nemusí slúžiť iba ako ekologickejší spôsob presúvania sa do práce a z práce, ale dajú sa vďaka nej objaviť aj nové, zaujímavé miesta. Inšpirujte sa piatimi tipmi na výlety, ktoré sa začínajú na autobusových zastávkach. 

V meste rastie množstvo chutných a zdravých bylín, ľudia však na ne zabudli

Bratislava sa ako jedno z najzelenších miest Európy teší hustým lesom a množstvu zelene v meste aj na jeho okraji. V parkoch, záhradách, ale aj na sídliskách rastú rôzne rastliny a bylinky, ktoré ľudia každý deň obchádzajú a nevenujú im pozornosť. Dizajnér a marketér Dodo Dobrik však prostredníctvom svojho projektu Herbár mesta ukazuje, že prehliadame chutné a výživné rastliny so širokým využitím v kuchyni aj liečiteľstve. Stačí sa poriadne obzerať.

K. Svarinská: Som mestský typ, rada sa len tak prechádzam uličkami Starého Mesta

Herečka Kristína Svarinská má napriek obmedzeniam a spomaleniu v kultúrnej oblasti nabitý harmonogram. Hoci cestuje, pracuje a nakrúca po viacerých európskych metropolách, nakoniec sa aj tak vždy vráti do rodnej Bratislavy. Po skúsenostiach zo zahraničia hovorí, že naše hlavné mesto sa síce dostáva na gastro mapu a rastie aj úroveň kultúrnych podujatí, stále tu však vidí priestor na zlepšenie.

Biela noc potrvá dva týždne, podporí najmä domácich tvorcov

Po minuloročnej improvizácii a vianočnej edícii obľúbeného festivalu vizuálneho a svetelného umenia v mestskom prostredí sa Biela noc vracia do bratislavských ulíc v tradičnom septembrovom termíne. Namiesto jedného víkendu však potrvá až dva týždne, pričom väčšinu inštalácií bude možné si vychutnať počas celého trvania podujatia. Riaditeľka Bielej noci Zuzana Pacáková v rozhovore vysvetľuje, čo ju a kolegov viedlo k dlhšiemu trvaniu a na čo sa môžu návštevníci tešiť.

Výhody bývania v komunite: Zdravšie srdce, bezpečnosť aj vyššia hodnota nehnuteľnosti

Človek je spoločenský tvor a byť súčasťou rodiny či okruhu priateľov patrí k jeho prirodzeným potrebám. Počas prudkej urbanizácie v uplynulých desiatkach rokov narástla aj dôležitosť susedskej komunity združujúcej ľudí bývajúcich v konkrétnej oblasti, ktorí sa každý deň stretávajú v spoločných verejných priestoroch a trávia spolu voľný čas po práci či počas športových aktivít. Život v susedskej komunite so sebou prináša viacero výhod.

5 miest v Bratislave, kam sa dostanete iba bez auta

Bratislava ukrýva množstvo zaujímavých zákutí a jedinečných miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Nie vždy sú tieto lokality dostupné autom, vybavené parkoviskami či neďalekou zastávkou MHD. Na niektoré z nich sa človek dostane iba peši. Práve o tom je urban walking – prechádzky a objavovanie vlastného mesta po vlastných nohách. Inšpirujte sa piatimi miestami, na ktoré sa autom jednoducho nedostanete.

Billy Barman: Bratislava potrebuje kvalitný a multifunkčný priestor na koncerty

Bratislavská kapela Billy Barman toto leto opäť začína koncertovať a doháňa resty z minulého roka. Obaja frontmani Juraj Podmanický (JP) aj Jozef Vrabel (JV) boli síce pre pandémiu nútení absolvovať krátku pauzu, momentálne však naplno plánujú nové projekty. Obaja žijú v historickom centre Bratislavy a zhodujú sa, že hlavnému mestu chýba kvalitný kultúrny priestor na medzinárodnej úrovni.

Dizajnér mestského mobiliáru: Keď je verejný priestor pekný a udržiavaný, aj ľudia sa v ňom správajú lepšie

Každý obyvateľ mesta využíva verejný priestor, hoci veľakrát si to neuvedomuje. Obyčajná cesta do obchodu či venčenie domáceho miláčika môžu byť skúškou kvality miest určených na stretávanie, oddych, relax či šport. David Karásek, dizajnér a majiteľ spoločnosti mmcité, ktorá sa špecializuje na kvalitné dizajnové produkty mestského mobiliáru hovorí, že podľa jeho skúseností v estetických a dizajnových priestoroch sú ľudia menej náchylní k agresívnemu správaniu či vandalizmu, a investovať do nich sa v konečnom dôsledku oplatí.

6 podôb komunitných záhrad v Európe

Komunitné záhradkárčenie spája ľudí v susedstvách a na sídliskách pri činnosti prospešnej pre všetkých. Vo vysunutých záhonoch na bývalých opustených a zanedbaných priestranstvách rastú paradajky, uhorky, jahody a ďalšie plodiny, ktoré poskytujú pestovateľom väčšiu mieru sebestačnosti a zveľaďujú verejný priestor. Vďaka komunitným záhradám môžu aj rodiny z bytov viesť svoje deti k ekologickejšiemu zmýšľaniu a odovzdať im zručnosti, ktoré sa im v budúcnosti môžu zísť.

Prešporok, Pressburg, Pozsony: Aká bola trojjazyčná Bratislava?

Trojjazyčné nápisy na obchodoch, trojjazyčné noviny a ľudia konverzujúci po maďarsky, nemecky aj po slovensky. Takto vyzerala prechádzka medzivojnovou Bratislavou pred rokom 1930, keď sa pri úradnom styku používali tri jazyky. Hlavné mesto Slovenska vďaka tomu získalo jedinečnú identitu, ktorá sa však postupne stráca s poslednou generáciou, ktorá si takúto Bratislavu pamätá. Život v trojjazyčnom Prešporku opisuje historik a germanista Jozef Tancer, prorektor Univerzity Komenského v Bratislave.

8 tipov na letný výlet v okolí Bratislavy

V časoch neustále sa meniacich opatrení a komplikácií pri cestovaní sa možno niektorí obyvatelia hlavného mesta rozhodnú odložiť dovolenku na neskôr a stráviť leto doma. Aj okolie Bratislavy však skrýva jedinečné zážitky a zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí navštíviť. Týchto osem tipov môže poslúžiť ako víkendová či prázdninová inšpirácia všetkým, ktorých baví objavovať nepoznané krásy svojho okolia.

SAVinci: Čo vplýva na kvalitu vody a kde sa Bratislavčania bezpečne okúpu?

Voda dobrá, voda zlá. Čo všetko vplýva na kvalitu vody, ktorú pijeme? A ako zistíme, v ktorom jazere si môžeme bezpečne zaplávať? Aj na to odpovie Marek Sokáč, ktorý pôsobí ako predseda Vedeckej rady Ústavu hydrológie Slovenskej akadémie vied. O tom, ako sa voda skúma, prezradí viac na ďalšej online prednáške z cyklu SAVinci, ktorá sa uskutoční v stredu 30. júna o 18. hodine na profile Westend Bratislava.

Lisztova záhrada

Bohatý víkend v Bratislave: Mestské dni aj otvorené parky a záhrady

Po minuloročnej nútenej prestávke majú fanúšikovia krajinnej architektúry a zelene v meste opäť dôvod na radosť. Posledný júnový víkend sa v Bratislave koná obľúbený Víkend otvorených parkov a záhrad a mnohé zelené miesta, ktoré nie sú počas roka bežne dostupné, otvoria svoje brány záujemcom. Bohatú ponuku programu v hlavnom meste dopĺňajú aj obľúbené Mestské dni.

Ako vzdelávať nadané deti? Odpovedajte na otázky, ale netlačte na nich, hovoria odborníčky

Žiaci s intelektovým nadaním nemusia byť vždy čistí jednotkári a najlepší v ročníku. Výnimočný talent u dieťaťa často prináša výzvy pri jeho rozvoji a potrebuje špeciálny prístup. Zakladateľky neziskovej organizácie CENADA Martina Mátychová a Jana Jurášková sa špecializujú na vzdelávanie nadaných detí. Hovoria, že ak dieťa dostane priestor venovať sa tomu, čo ho baví, postupne sa dovzdelá aj v ostatných predmetoch.

Infografika: Regulovaný nájom v Bratislave: Ako je na tom naše mesto v porovnaní s Európskou Úniou?

Nájomné byty vo vlastníctve mesta môžu predstavovať účinný nástroj na reguláciu cien nehnuteľností a môžu poskytnúť dostupné bývanie pre ľudí, ktorí vykonávajú povolania dôležité pre chod mesta. Bratislava však týchto bytov vlastní v porovnaní s okolitými mestami veľmi málo. Kým byty vlastnené mestom či mestskými časťami predstavujú v našom hlavnom meste približne jedno percento, v neďalekom Brne je to 15 percent a vo Viedni dokonca 60 percent z celkového bytového fondu. Magistrát je odhodlaný túto situáciu riešiť a predstavil aj plány do budúcna.

Deti a architektúra: Odmenou pre autorov najkrajších mostov je prehliadka Bratislavy

Hoci oneskorene, ale predsa. Ocenení žiaci 5. a 6. ročníkov základných škôl a gymnázií, ktorých diela vybrala odborná porota zložená z expertov na vzdelávanie, architektúru a dizajn, absolvovali vernisáž víťazných diel vzdelávacieho projektu Deti a architektúra spojenú so slávnostným odovzdávaním cien. Po uvoľnení opatrení a zmiernení epidemiologickej situácie si konečne mohli užiť aj prehliadku po architektonických dominantách Bratislavy.

Princípy zeleného mesta

Mestá sú zodpovedné za veľké množstvá skleníkových plynov v ovzduší a spotrebujú väčšinu elektrickej energie vyprodukovanej na našej planéte. Ich populácia pritom stále rastie a aj údaje WHO ukazujú, že do svetových metropol sa bude sťahovať stále viac ľudí. Mestá sa preto musia naučiť fungovať ekologickejšie a zodpovednejšie voči životnému prostrediu. Inšpirovať sa môžu mestom budúcnosti Tengah, ktoré rastie v Singapure a riadi sa ekologickými princípmi, aby zanechávalo čo najmenšiu uhlíkovú stopu.

SAVinci: Aké liečivé byliny nájdeme na slovenských lúkach, a ktorá lúka v Bratislave je najkrajšia?

Lúka môže byť rozkvitnutá, zelená, plná života, ale aj liečivá. Ing. Jana Špulerová, PhD. z Ústavu krajinnej ekológie SAV hovorí, že lúka je okrem iného miestom, ktoré poskytuje mnohé úžitky pre spoločnosť, a na Slovensku nájdeme množstvo liečivých bylín, ktoré majú priaznivé účinky na rôzne ochorenia. Viac prezradí na ďalšej prednáške z cyklu SAVinci, ktorá sa uskutoční v stredu 26.5. na profile Westend Bratislava.