Partnerské mestá Bratislavy: Cezhraničná výpomoc aj odovzdanie skúseností

Napriek geografickej vzdialenosti sa mestá na celom svete spájajú, aby udržiavali vzájomné kultúrne, ekonomické putá a kontakty medzi svojimi obyvateľmi. Stávajú sa z nich partnerské alebo sesterské mestá. História partnerstiev siaha až do 9. storočia, moderný koncept vznikol počas druhej svetovej vojny a pretrváva až dodnes.

5 európskych miest s najekologickejšou dopravnou infraštruktúrou

S rastúcimi teplotami a alarmujúcimi hodnotami znečistenia vzduchu si európske metropoly kladú čoraz ambicióznejšie ciele, ako vzduch vo svojich uliciach vyčistiť a ochladiť. Mnohé z nich sa snažia odradiť obyvateľov od individuálnej dopravy a investujú do rozvoja alternatívnych spôsobov.

Deti a architektúra: Žiaci kreslili kultúrne stánky budúcnosti

Dvadsať školákov s rodičmi a pedagógmi pricestovalo do Bratislavy, aby sa zúčastnili na slávnostnom odovzdávaní ocenení za svoju tvorbu v rámci projektu Deti a architektúra. Žiaci z celého Slovenska zaslali do súťaže vyše šesťsto výtvarných prác na tému Budovy pre kultúru a porota z nich ocenila dvadsať najlepších. Po oficiálnom programe čakala víťazov aj prehliadka architektonicky zaujímavých budov v centre Bratislavy.

IUR: Bratislava môže byť mestom krátkych vzdialeností, ale musí umožniť rýchlejšiu výstavbu bytov

Dlhodobý nedostatok bytov v Bratislavy v spojení s rekordnou infláciou, zdražovaním a prudkým rastom cien nehnuteľností spôsobili, že bývanie v hlavnom meste je veľmi nedostupné. Pre stúpajúce úrokové sadzby hypoték si vlastné bývanie môže dovoliť čoraz menej ľudí a tí sú nútení voliť dostupnejšie alternatívy v satelitoch a na periférii mesta.

Ukrajinka v Bratislave: Všetci utekajú pred vojnou, niekto vlakom, iní na drahom aute

Od začiatku vojenskej invázie utiekli z Ukrajiny na Slovensko desaťtisíce ľudí, mnohí až do Bratislavy. Rodená Ukrajinka Kateryna síce v Bratislave žije už viac ako dvadsať rokov, väčšinu rodiny má však stále v rodnej krajine. Rodičov sa jej podarilo dostať až k sebe domov a dnes im, ale aj ďalším Ukrajincom pomáha začleniť sa do našej spoločnosti.

Tipy na prvé jarné výlety pri Bratislave

Ručička na teplomere atakuje 20 stupňov a aj okolie nášho hlavného mesta sa prebúdza a pomaly zozelenieva. Prinášame vám päť tipov na výlet na zaujímavé miesta v okolí Bratislavy, v ktorých môžete stráviť príjemné chvíle aj v chladnejšom počasí.

Režisér Vojtek: Prvý slovenský mrakodrap je historický míľnik

Na nábreží Dunaja rastie prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower. Proces výstavby 168-metrovej budúcej dominanty mesta sa rozhodol zaznamenať oceňovaný dokumentarista a režisér Jaroslav Vojtek, ktorému téma Bratislavy a jej významných miest nie je cudzia. V rozhovore prezrádza svoje najobľúbenejšie lokality a hovorí, že o niektorých etapách minulosti nášho hlavného mesta by sa malo hovoriť viac.

SAVinci: Hoaxom treba predchádzať. Keď im ľudia uveria, nepresvedčíte ich

Filtrovať informácie a rozlišovať fakty od poloprávd či zavádzania je kvôli internetu a sociálnym sieťam čoraz náročnejšie. Prednášajúci Vladimíra Čavojová a Jakub Šrol z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV upozorňujú, že hoaxy a propaganda sa šíria najmä počas krízových situácií ako pandémia či vojna. Ako ich rozlišovať a ako predchádzať ich šíreniu sa dozviete počas najbližšej prednášky z cyklu SAVinci, ktorá sa uskutoční 30.3. na profile Westend Bratislava.

4 tipy na výlet na korčuliach v Bratislave a okolí

Fanúšikovia kolieskového korčuľovania to majú väčšinou ťažšie ako cyklisti, bežci či turisti. Na korčuliach je väčšinou aj menšie prevýšenie náročnou výzvou, akýkoľvek iný terén ako rovný asfalt zvyšuje riziko zranenia a nájde sa iba málo lesných ciest vhodných pre priaznivcov tohto športu. Napriek tomu ponúka Bratislava a jej okolie pár miest, ktoré bez problémov zvládnete aj na korčuliach.

5 bazénov, ktorými svetové mestá sprístupňujú rieky ľuďom

Kedysi znečistené industriálne prístavy, dnes obľúbené miesta na kúpanie a trávenie voľného času. Svetové mestá si čoraz viac uvedomujú hodnotu vodných tokov a pretvárajú ich v súčasti verejných priestorov. Riečne bazény sú obľúbenými destináciami domácich aj turistov počas horúcich letných dní. Tieto príklady môžu byť inšpiráciou aj pre Bratislavu.

Ochranné stavby v Bratislave

Ochranné stavby ako kryty či bunkre sú súčasťou našej histórie a veríme, že ňou aj zostanú. Aký je ich príbeh, prečo vznikli a na čo v súčasnosti slúžia?

Porovnáva premeny Bratislavy: Najviac sa zmenila Petržalka, historické centrum je stabilizované

Pri každodennom živote bežný obyvateľ Bratislavy nemusí stíhať sledovať okolité zmeny, ktorými naše hlavné mesto prechádza. Najlepšie sa tieto rozdiely sledujú s časovým odstupom niekoľkých desiatok rokov. Práve na zachytávanie súčasného stavu rozvoja Bratislavy a porovnávanie s minulosťou sa špecializuje Ľubomír Deák, autor projektu Bratislava a jej premeny. Z jednej stránky na Facebooku narástli jeho aktivity do rozmerov občianskeho združenia, ktoré sa snaží Bratislavčanom ukázať rast mesta s odstupom času.

Klimatológ: Sneh v Bratislave? O pár desaťročí bude raritou

Ako to bude v budúcnosti v Bratislave so snehom a naopak s extrémnymi teplotami v lete? Klimatológ Alexander Ač konštatuje, že priemerná teplota na Slovensku, vrátane Bratislavy, sa od minulého storočia zvýšila už viac ako o dva stupne Celzia, kým priemer pre planétu je viac ako jeden stupeň. Pribudlo viac dní s tropickými teplotami, intenzívne suchá a vlny horúceho počasia sú čoraz častejšie. Je pravdepodobné, že po roku 2050 už bude zima s trvalým snehom v Bratislave naozaj raritou.

9 galérií v Bratislave, ktoré sa na jar oplatí navštíviť

Bratislavské uličky ukrývajú okrem národnej a mestskej rôzne veľké aj menšie galérie, ktoré stoja za objavovanie a návštevu. Predstavujú umelecké diela domácich aj zahraničných tvorcov a často sú v nich ukryté zaujímavé a jedinečné poklady. Inšpirujte sa tipmi na trávenie času počas jarných mesiacov.

Ako sa poučiť z pandémie a tvoriť zdravšie a bezpečnejšie mestá?

Dostupnejšia a kvalitnejšia zdravotná starostlivosť, dostatok zdravotníckych špecialistov v pomerne krátkej vzdialenosti aj rýchla reakcia v prípade nečakaných komplikácií. Mestá sú vo všeobecnosti vnímané ako zdravšie a bezpečnejšie miesto pre život, aj keď v posledných rokoch čelia výzvam spojeným s klimatickou zmenou. K tomu sa pridal pomerne čerstvý problém – ako počas pandémie dodržať pri vysokej hustote obyvateľstva jeden z kľúčových obranných mechanizmov – sociálny odstup.

Alojz Rigele: umelec, ktorého v Bratislave stretnete takmer na každom kroku

Kamenosochár, rezbár a vyhľadávaný portrétista, ktorý počas viac ako 40-ročnej kariéry spolupracoval s architektmi, umelecky dotváral budovy, tvoril plakety, busty či náhrobné kamene – dokonca aj ten svoj. Jeho najznámejšie diela obchádzal na potulkách Bratislavou azda každý domáci či turista, no často si možno ani neuvedomil, že ide o výtvory jedného z najvýznamnejších bratislavských umelcov. Alojz Rigele sa na Bratislave podpísal mnohými zaujímavými a originálnymi dielami.

Štyri zimné túry v okolí Bratislavy, ktoré zvládnete bez mačiek a snežníc

Čarovná zimná krajina je často veľkým lákadlom pre odvážnych turistov, ktorí sa radi vydávajú na potulky bielou rozprávkou. Aj v okolí Bratislavy sa nachádza množstvo turistických destinácií, ktoré potešia bohatou snehovou nádielkou napriek tomu, že v hlavnom meste nenapadol ani centimeter. Inšpirujte sa výberom štyroch túr, na ktoré si nemusíte zbaliť výbavu do náročných podmienok.

Jediný concierge v Bratislave: Naše mesto má veľký potenciál a veľké srdce

V zahraničí má tradícia concierge v hoteliérstve pevné korene a v lepších hoteloch sú bežnou súčasťou styku s hosťami. Ich úlohou je návštevníkom poradiť atraktívne miesta, pomôcť s plánovaním pobytu či odporučiť kvalitné reštaurácie a podniky v okolí. V Bratislave sa s profesionálom v tomto odbore stretnete iba na jedinom mieste – v Grand Hoteli River Park na dunajskom nábreží. Concierge Peter Vöröš v rozhovore odpovedá, aká je každodenná náplň jeho práce a aké miesta v Bratislave odporúča hosťom, ktorí sa naňho obrátia.

Najočakávanejšie svetové projekty roku 2022

Mnoho veľkých a významných projektov po celom svete bolo pozastavených či odložených na neurčito, a výstavba sa pre pandémiu a nedostatok materiálu predĺžila o mesiace či roky. Napriek tomu by malo byť v roku 2022 dokončených viacero zaujímavých developmentov, ktoré posúvajú hranice architektúry, urbanizmu či technológií míľovými krokmi vpred. Toto je šesť z tých najzaujímavejších.

SND aj v pandémii žije: Pripravuje viaceré premiéry a hrá online

Jeden z najvýznamnejších kultúrnych stánkov v Bratislave, Slovenské národné divadlo, je podobne ako ďalšie inštitúcie momentálne zatvorené. Napriek tomu však diváci môžu sledovať online predstavenia a tešiť sa na novinky, ktoré pripravuje opera, balet aj činohra. Generálny riaditeľ SND Matej Drlička v rozhovore vysvetľuje, ako sa snažia medzi zamestnancami zamedziť šíreniu koronavírusu a ako ich môžu diváci a fanúšikovia podporiť aj z pohodlia domova.