Arborista: Bez stromov v meste by sa nedalo žiť, Bratislava začína naprávať hriechy minulosti

Devínska Kobyla, Malé Karpaty aj rozľahlé lužné lesy v okolí Dunaja. Na prvý pohľad je Bratislava zeleným mestom, v ktorom nie je núdza o dostatok stromov či zelených plôch. Podľa arboristu Tomáša Fraňa však až v posledných rokoch vidieť strategický prístup vedenia mesta k rozvoju zelene, a v porovnaní so susednými metropolami má naše mesto čo doháňať. Prečítajte si ďalší zo seriálu rozhovorov Spokojný život v meste.

Pravidelná aktualizácia územného plánu by mohla spomaliť rast cien bytov v Bratislave

Koncom októbra schválilo mestské zastupiteľstvo Bratislavy zmeny a doplnky 07 územného plánu. Týkajú sa možnosti spracovávať územné plány zón v množstve nových lokalít, vďaka ktorým by sa spresnil územný plán mesta. Taktiež zavádzajú do územného plánu reguláciu vizuálnej reklamy a dotýkajú sa aj trasovania električkovej trate v tzv. downtowne – novom centre Bratislavy.

Migrant nie je charakterová črta. Ako sa podľa odborníčky žije cudzincom v Bratislave?

Kým Slovensko má v rámci regiónu strednej Európy takmer najmenší podiel cudzincov na celkovom obyvateľstve – necelé 3 percentá, samotné mesto Bratislava má vyše dvojnásobok. Cudzinci pomáhajú doplniť pracovné pozície, na ktoré chýbajú kvalifikovaní pracovníci. Napriek potrebám trhu je proces zamestnania cudzinca z krajín mimo Európskej únie zdĺhavý a náročný. Vedúca úradu Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) na Slovensku Zuzana Vatráľová hovorí, že jednoduchšie zamestnávanie a menej byrokracie by mohlo pomôcť doplniť nedostatkové profesie napríklad aj v zdravotníctve.

Tieto podniky patria k bratislavským legendám

Bratislavská gastronomická scéna a úroveň podnikov stúpa a za mnohé reštaurácie, kaviarne či bary sa hlavné mesto nemusí hanbiť ani pred zahraničnými turistami. Mnohé z nich sú súčasťou nových konceptov, ktoré prinášajú moderné služby na svetovej úrovni. Nájdeme tu však stále aj zariadenia, ktoré patria k legendám Bratislavy najmä vďaka svojej histórii a kultovému statusu. 

Zdroj: Netflix

4+1 program o architektúre na Netflixe na chladné jesenné večery

Populárna streamovacia služba Netflix pravidelne pridáva nové tituly, okrem iného aj seriály či dokumenty venované architektúre, dizajnu a zaujímavým interiérom. S príchodom chladných jesenných dní sa ich večerné sledovanie stáva atraktívnejším. Prinášame vám tipy na päť čerstvo pridaných programov, ktoré určite zaujmú každého fanúšika architektúry.

Otužilec Julián: Otužovanie má svoje pravidlá, začať treba pomaly

Je chladné sobotné ráno na Zlatých pieskoch v Bratislave, októbrové slnko iba občas vykukne spoza šedých mrakov. Partia mladých chalanov sa pomaly schádza na zanedbanom parkovisku pri zatvorenom bufete neďaleko obľúbeného Wakelake. Zdravia sa podaním rúk, vymieňajú si zážitky z predošlého večera a pomaly naťahujú stuhnuté svalstvo. Pôsobia ako obyčajná skupinka kamarátov, kým si nezačnú vyzliekať hrubé oblečenie, pod ktorým nemajú nič len plavky. Sezóna otužovania v Bratislave sa začína.

Bratislava pre bežcov: 5 tipov na trasy v centre aj mimo mesta

Slnečné jesenné dni sú ideálne na športové aktivity ako beh či turistika. Októbrové slnko so sebou stále prináša dostatok tepla bez toho, aby aj amatérskym bežcom hrozila dehydratácia z privysokej horúčavy. Prinášame tipy, ktorými sa môžu inšpirovať začiatočníci aj skúsení priaznivci tohto športu.

6 umeleckých diel na Bielej noci, ktoré si nenechajte ujsť

Spolu s festivalom vizuálneho umenia sa do bratislavských ulíc vrátila kultúra a fanúšikovia umenia. Biela noc trvá od 17. septembra do 3. októbra, pričom aj posledný víkend prinesie popri trvalých aj nové dočasné diela, ktoré je možné vychutnať si iba počas niekoľkých dní. Vstup k dielam je zdarma, medzi povinnú výbavu patrí iba teplé oblečenie a chuť spoznávať nové, jedinečné formy umenia.

6 naj bylín z herbáru mesta

Každý deň na ceste do práce, za športom či do spoločnosti obchádzajú obyvatelia Bratislavy množstvo rastlín, ktoré by na prvý pohľad označili za nepotrebnú burinu. Marketér Dodo Dobrík sa však pomocou projektu Herbár mesta snaží ukázať, že aj v mestských parkoch či na sídliskách rastú chutné a výživné byliny vhodné do kuchyne či dokonca do lekárničky. V rozhovore hovorí, že zem je živá aj v meste, a nielen za jeho hranicami, kde podľa väčšiny ľudí začína príroda. Tu je jeho šesť najobľúbenejších rastlín z herbáru mesta.

4 tipy na túry vzdialené do hodiny autom od Bratislavy

Skorá jeseň je ideálnym obdobím na turistiku. Stabilné počasie, stále dostatočne vysoké teploty a lesy hrajúce krásnymi farbami – toto všetko sú faktory, vďaka ktorým sa oplatí vybehnúť do prírody. Okolie Bratislavy ponúka mnoho inšpirácií pre začiatočníkov či rodiny s deťmi, ale aj pokročilejších turistov vyhľadávajúcich výzvu. Tieto túry sa začínajú na miestach, na ktoré nepocestujete autom dlhšie ako hodinu.

Týždeň mobility v Bratislave: Objavte zaujímavé miesta vďaka MHD

Európsky týždeň mobility propagujúci udržateľné spôsoby cestovania trvá od 16. do 22. septembra a jeho heslom je „Buďme zdraví, cestujme ekologicky.“ MHD pritom nemusí slúžiť iba ako ekologickejší spôsob presúvania sa do práce a z práce, ale dajú sa vďaka nej objaviť aj nové, zaujímavé miesta. Inšpirujte sa piatimi tipmi na výlety, ktoré sa začínajú na autobusových zastávkach. 

V meste rastie množstvo chutných a zdravých bylín, ľudia však na ne zabudli

Bratislava sa ako jedno z najzelenších miest Európy teší hustým lesom a množstvu zelene v meste aj na jeho okraji. V parkoch, záhradách, ale aj na sídliskách rastú rôzne rastliny a bylinky, ktoré ľudia každý deň obchádzajú a nevenujú im pozornosť. Dizajnér a marketér Dodo Dobrik však prostredníctvom svojho projektu Herbár mesta ukazuje, že prehliadame chutné a výživné rastliny so širokým využitím v kuchyni aj liečiteľstve. Stačí sa poriadne obzerať.

K. Svarinská: Som mestský typ, rada sa len tak prechádzam uličkami Starého Mesta

Herečka Kristína Svarinská má napriek obmedzeniam a spomaleniu v kultúrnej oblasti nabitý harmonogram. Hoci cestuje, pracuje a nakrúca po viacerých európskych metropolách, nakoniec sa aj tak vždy vráti do rodnej Bratislavy. Po skúsenostiach zo zahraničia hovorí, že naše hlavné mesto sa síce dostáva na gastro mapu a rastie aj úroveň kultúrnych podujatí, stále tu však vidí priestor na zlepšenie.

Biela noc potrvá dva týždne, podporí najmä domácich tvorcov

Po minuloročnej improvizácii a vianočnej edícii obľúbeného festivalu vizuálneho a svetelného umenia v mestskom prostredí sa Biela noc vracia do bratislavských ulíc v tradičnom septembrovom termíne. Namiesto jedného víkendu však potrvá až dva týždne, pričom väčšinu inštalácií bude možné si vychutnať počas celého trvania podujatia. Riaditeľka Bielej noci Zuzana Pacáková v rozhovore vysvetľuje, čo ju a kolegov viedlo k dlhšiemu trvaniu a na čo sa môžu návštevníci tešiť.

Výhody bývania v komunite: Zdravšie srdce, bezpečnosť aj vyššia hodnota nehnuteľnosti

Človek je spoločenský tvor a byť súčasťou rodiny či okruhu priateľov patrí k jeho prirodzeným potrebám. Počas prudkej urbanizácie v uplynulých desiatkach rokov narástla aj dôležitosť susedskej komunity združujúcej ľudí bývajúcich v konkrétnej oblasti, ktorí sa každý deň stretávajú v spoločných verejných priestoroch a trávia spolu voľný čas po práci či počas športových aktivít. Život v susedskej komunite so sebou prináša viacero výhod.

5 miest v Bratislave, kam sa dostanete iba bez auta

Bratislava ukrýva množstvo zaujímavých zákutí a jedinečných miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Nie vždy sú tieto lokality dostupné autom, vybavené parkoviskami či neďalekou zastávkou MHD. Na niektoré z nich sa človek dostane iba peši. Práve o tom je urban walking – prechádzky a objavovanie vlastného mesta po vlastných nohách. Inšpirujte sa piatimi miestami, na ktoré sa autom jednoducho nedostanete.

Billy Barman: Bratislava potrebuje kvalitný a multifunkčný priestor na koncerty

Bratislavská kapela Billy Barman toto leto opäť začína koncertovať a doháňa resty z minulého roka. Obaja frontmani Juraj Podmanický (JP) aj Jozef Vrabel (JV) boli síce pre pandémiu nútení absolvovať krátku pauzu, momentálne však naplno plánujú nové projekty. Obaja žijú v historickom centre Bratislavy a zhodujú sa, že hlavnému mestu chýba kvalitný kultúrny priestor na medzinárodnej úrovni.

Dizajnér mestského mobiliáru: Keď je verejný priestor pekný a udržiavaný, aj ľudia sa v ňom správajú lepšie

Každý obyvateľ mesta využíva verejný priestor, hoci veľakrát si to neuvedomuje. Obyčajná cesta do obchodu či venčenie domáceho miláčika môžu byť skúškou kvality miest určených na stretávanie, oddych, relax či šport. David Karásek, dizajnér a majiteľ spoločnosti mmcité, ktorá sa špecializuje na kvalitné dizajnové produkty mestského mobiliáru hovorí, že podľa jeho skúseností v estetických a dizajnových priestoroch sú ľudia menej náchylní k agresívnemu správaniu či vandalizmu, a investovať do nich sa v konečnom dôsledku oplatí.

6 podôb komunitných záhrad v Európe

Komunitné záhradkárčenie spája ľudí v susedstvách a na sídliskách pri činnosti prospešnej pre všetkých. Vo vysunutých záhonoch na bývalých opustených a zanedbaných priestranstvách rastú paradajky, uhorky, jahody a ďalšie plodiny, ktoré poskytujú pestovateľom väčšiu mieru sebestačnosti a zveľaďujú verejný priestor. Vďaka komunitným záhradám môžu aj rodiny z bytov viesť svoje deti k ekologickejšiemu zmýšľaniu a odovzdať im zručnosti, ktoré sa im v budúcnosti môžu zísť.