Súčasťou rozšírenia nábrežnej promenády v Eurovea City je aj socha z dielne známeho umelca Viktora Freša.

V magazíne Spojená Bratislava predstavujeme príbehy a myšlienky ľudí, ktorí tvoria projekty JTRE, ale aj pohľady širšej odbornej verejnosti zapojenej do tvorby, správy a rozvoja mesta.
Súčasťou rozšírenia nábrežnej promenády v Eurovea City je aj socha z dielne známeho umelca Viktora Freša.
Záver septembra v Bratislave bude už tradične patriť inštaláciám od umelcov svetového formátu. Počas víkendu od 29. septembra do 1. októbra sa bude v uliciach mesta konať deviaty ročník obľúbeného vizuálneho a svetelného festivalu s názvom Biela noc. Jeho riaditeľka Zuzana Pacáková v rozhovore hovorí, že aj tohtoročná edícia festivalu ponúkne návštevníkom netradičnú umeleckú prechádzku mestom plnú zážitkov a nových vnemov.
Do e-learningového programu Deti a architektúra sa každoročne zapájajú jednotlivci aj triedy z celého Slovenska. Od prvého ročníka projekt narástol a do desiateho pokračovania sa zapojilo viac ako 600 škôl. Architektka a zakladateľka projektu Darina Lalíková v rozhovore vysvetľuje, ako sa jej podarilo zrealizovať myšlienku podpory predstavivosti u detí a budovaní ich vzťahu ku kvalitnej architektúre.
Rozšírenie Eurovea – obľúbenej lokality Bratislavčanov prinieslo 400 metrov zelenej promenády pri Dunaji, 25-tisíc štvorcových metrov nábrežného parku a priestory pre 100 nových obchodov. Za koncepciou a dizajnom rozšírenia nákupného centra stojí divízia REIFY. medzinárodnej spoločnosti Sonae Sierra, ktorá sa špecializuje na navrhovanie komplexných štvrtí a verejných priestorov. Šéf tímu Pedro Rasgado v rozhovore vysvetľuje, ako k rozšíreniu s kolegami pristupovali a čo podľa neho tento projekt prináša Bratislave.
V Bratislave sa darí aj netradičným športom, ktoré sú čoraz populárnejšími aj u širokej verejnosti. Niektoré z nich otvárajú cestu pre talentovaných jednotlivcov a tímy až do reprezentačných dresov, iné ponúkajú príležitosť pre tých, ktorí hľadajú voľnočasovú zábavu a oddych s priateľmi. V ankete predstavujú atypické športy Teqball, Cornhole a Flag futbal ich predstavitelia Artúr Benes, Miloš Sapák a spoluzakladateľ klubu Istropolis Invincibles Markus Helej.
Geograficky na okraji, no historicky bola táto mestská časť Bratislavy často v centre diania. V písomných prameňoch sa prvýkrát spomína v polovici 15. storočia, no oblasť bola osídlená pravdepodobne ešte počas mladšej doby kamennej. V Rakúsko-Uhorsku spájala Devínska Nová Ves Bratislavu s Viedňou prvou parnou železnicou, z neďalekej pieskovej bane v Sandbergu zásobovala pieskom južnú časť monarchie, a počas temného obdobia železnej opony viedol ostnatý plot práve cez jej územie. Nájdeme tu mnoho zaujímavých miest a zákutí.
Bratislava bola v minulosti centrom slovenskej filmovej tvorby a vítala aj mnohé zahraničné produkcie. Záujem filmárov o hlavné mesto síce ochabol, no miestni tvorcovia napriek tomu získavajú mnohé domáce i medzinárodné ocenenia. Slovenská režisérka Yvonne Vavrová v rozhovore vysvetľuje, ako sa podľa nej môže hlavné mesto opäť etablovať na medzinárodnej filmovej mape.
Na území Bratislavy sa nachádza viac ako stopäťdesiat fontán. Niektoré z nich patria mestským častiam, o iné sa starajú hotely, nákupné centrá či súkromné osoby. Bratislavské fontány nemajú len estetickú funkciu, slúžia aj ako miesta pre stretávanie sa či oddych a niektoré ponúkajú možnosti osvieženia. Toto je osem z nich s prívlastkom „naj“, ktoré sa oplatí navštíviť.
Severozápadná mestská časť rozkladajúca sa na úpätí Malých Karpát je typická blízkosťou prírody a zachovanými vidieckymi domami, okolo ktorých v posledných desaťročiach vyrástla nová zástavba. Hoci je Záhorská Bystrica štvrtou najrozľahlejšou mestskou časťou Bratislavy, jej územie z veľkej časti pokrývajú lesy, a preto v nej žije iba približne 7 300 obyvateľov. V mestskom lesoparku, ako i v zastavanej časti, nájdeme niekoľko zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu.
Okrem oficiálnych kúpalísk sa v Bratislave a okolí nachádza viacero prírodných jazier a vodných plôch, ktorých kvalita vody spĺňa štandardy na kúpanie. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave v lete každý týždeň kontroluje kvalitu vody v jazerách a štrkoviskách a vydáva monitoring, v ktorom zverejňuje, kde sú vyhovujúce podmienky. V týchto piatich jazerách v hlavnom meste sa toto leto nemusíte báť okúpať.
O program počas horúcich letných mesiacov nie je v Bratislave núdza. Naše mesto ponúka možnosť schladiť sa v okolitých malokarpatských či lužných lesoch a využiť čas strávený v prírode na spoznávanie miestnych zaujímavostí či aktívny oddych aj s deťmi. Inšpirujte sa piatimi tipmi na letné výlety s rodinou v Bratislave.
Lov rýb má v Bratislave dlhoročnú tradíciu. Zo zdroja obživy pre obyvateľov nášho mesta sa z neho stal šport, ktorý rozvíja a popularizuje aj Mestská organizácia Slovenského rybárskeho zväzu (MsO SRZ). V júni zorganizovala súťaž pre mladých rybárov v love beličky európskej. Predseda MsO SRZ v častiach Prievoz a Ružinov Jaroslav Nagy aj ďalší účastníci súťaže vo videu prezrádzajú najlepšie lokality na lov rýb v Bratislave a radia, ako k tejto aktivite viesť deti prirodzenou, zaujímavou cestou.
Architektúra patrí k najčastejším fotografickým témam. Mnoho autorov vyhľadáva v modernej i historickej architektonickej tvorbe zaujímavé detaily v kombinácii s dokonalými líniami. V rámci 14. ročníka festivalu Dni architektúry a dizajnu (DAAD) sa po prvýkrát konala výstava Fotíme architektúru spojená s diskusiou s poprednými slovenskými fotografmi. Pri tejto príležitosti tiež ohlásili novú súťaž v tejto disciplíne, na ktorej sa spolupodieľa dlhoročný partner podujatia, developer J&T Real Estate.
Prvé letné dni a pekné počasie prinášajú do Bratislavy podujatia pod holým nebom. V hlavnom meste sa môžete tešiť na koncerty, festivaly a pestrý program určený všetkým vekovým kategóriám. Na svoje si prídu priaznivci rôznych hudobných žánrov a fanúšikovia mnohých spevákov či kapiel. Toto je päť z najočakávanejších festivalov, ktoré sa toto leto budú konať v Bratislave a jej okolí.
Severozápadná mestská časť Bratislavy má za sebou búrlivú minulosť. Od roku 1574, s ktorým sa spája prvá písomná zmienka o Dúbravke, bola počas mnohých vojen niekoľkokrát vypálená a vyplienená. Napriek tomu sa dokázala vzchopiť a dnes je domovom pre viac ako 35-tisíc obyvateľov Bratislavy. Leží na východnom úpätí Devínskej Kobyly a vďaka množstvu zelene je obľúbenou voľnočasovou destináciou všetkých Bratislavčanov. Ktoré miesta v nej sa oplatí navštíviť?
Letecké zábery sú v súčasnosti veľmi atraktívne a často ich využívajú filmári, médiá, ale aj developeri či realitné kancelárie. Aj naše hlavné mesto má známych tvorcov, ktorí sa venujú lietaniu s dronom. Jedným z nich je aj Richard Raymann, ktorý na instagramovom profile @zdronu zverejňuje zaujímavé fotografie a videá. V rozhovore približuje svoju prácu a problematiku pilotovania dronov na Slovensku.
Urban exploration (skrátene Urbex) je adrenalínová záľuba, pri ktorej jej priaznivci navštevujú staré, zabudnuté objekty. Aj Bratislava má budovy, ktoré prestali slúžiť svojmu pôvodnému účelu a dnes sú opustené a chátrajú. Tieto miesta objavuje aj urbexerka Lucia Gažíková, ktorá na instagramovom profile @lucy_the_valkyrie zverejňuje zaujímavé fotografie z miest, ktoré navštívi. V rozhovore predstavuje urbex ako spojenie fotografovania interiérov nevyužívanej architektúry, zábavy a adrenalínového športu.
Vytvárať bytové budovy, rekonštruovať historické pamiatky a tvoriť verejné priestory tak, aby boli prístupné naozaj pre všetkých, je v zahraničných metropolách bežným štandardom. Odborníci na mestotvorbu a urbanizmus sa v piatok 21. apríla zišli v Primaciálnom paláci v Bratislave, aby na konferencii organizovanej Fakultou architektúry a dizajnu STU zdieľali inšpirácie zo zahraničia a priniesli návrhy, ako urobiť naše hlavné mesto otvorené pre každého.
Zaujímavé budovy univerzít, vysokých, stredných, základných aj materských škôl na Slovensku aj vo zvyšku Európy boli témou deviateho ročníka vzdelávacieho kurzu Deti a architektúra. V troch kapitolách sa účastníci pozreli na zaujímavé riešenia školských budov a čerpali inšpiráciu zo zaujímavých riešení, ktoré možno v budúcnosti využijú pri profesii architektov.
Jarné počasie so sebou prináša otvorenie bežeckej sezóny a množstvo príležitostí otestovať si výdrž a bežecké tempo. V Bratislave a jej okolí nie je v jarných mesiacoch núdza o rôzne organizované behy, na ktorých vás okrem organizácie a občerstvenia odmenia napríklad aj medailou či aspoň odídete s dobrým pocitom. Týchto šesť behov preverí vašu kondíciu.