Architektka SAV: Bratislava sa stále hľadá, najdôležitejšie pre rozvoj sú verejné priestory

Architektka SAV: Bratislava sa stále hľadá, najdôležitejšie pre rozvoj sú verejné priestory

Naše hlavné mesto je definované svojou históriou, polohou aj mnohými zmenami režimov. Je Bratislava architektonicky veľkomesto? Túto a ďalšie otázky zodpovie Ing. arch. Laura Krišteková, PhD., z Historického ústavu SAV, spolu s architekom Jurajom Benetinom z COMPASS architekti. Septembrovú prednášku zo série SAVinci s moderátorom Stanom Ščepánom si môžete prísť vypočuť v stredu 28. septembra o 18:00 vo veľkej kongresovej sále Westend Plazza na Patrónke.

Zaujímavé miesta mestských častí Bratislavy: Rača

Zaujímavé miesta mestských častí Bratislavy: Rača

Severovýchodná hranica Bratislavy sa rozprestiera na úpätí Malých Karpát a vďaka priamemu kontaktu s prírodou si obyvatelia Rače užívajú vysokú kvalitu zelených verejných priestorov v blízkosti svojej štvrte. Táto mestská časť, ktorá bola do roku 1946 samostatnou obcou s názvom Račišdorf, ukrýva množstvo zaujímavých miest prírodného aj historického charakteru.

6 diel, ktoré sa oplatí navštíviť počas Bielej noci

6 diel, ktoré sa oplatí navštíviť počas Bielej noci

Po pandemických rokoch sa festival moderného umenia Biela noc vracia do bratislavských ulíc v pôvodnom, víkendovom formáte. Znamená to, že organizátori na čele so Zuzanou Pacákovou mohli priniesť výrazné zahraničné mená, no na zhliadnutie všetkých diel bude mať návštevník menej času. Inšpirujte sa tipmi šiestich inštalácií, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.

Riaditeľ Street Art Festivalu: 5 bratislavských murálov, o ktorých ste možno ani netušili

5 naj bratislavských murálov podľa riaditeľa Street Art Fesitvalu

Hoci graffitti a street art sa vo všeobecnosti spájajú s ilegálnou činnosťou a vandalizmom, mnoho umeleckých diel na fasádach nehnuteľností vzniká po dohode s majiteľmi. Medzi európske metropoly skrášlené pouličným umením patria Lisabon, Barcelona či Berlín, na Slovensku vyniká najmä Bratislava, ktorá sa pomaly, ale isto dostáva na mapu európskeho pouličného umenia. Riaditeľ Street Art Festivalu Tomáš Lukačka v článku predstavuje svojich päť najobľúbenejších murálov v našom meste.

Biela noc

Biela noc prinesie viac ako 50 diel, sprístupní legendárny Jalta bar a ďalšie unikátne miesta

Do bratislavských ulíc sa túto jeseň už tradične vracajú umelecké inštalácie od zvučných mien z celého sveta. Festival Biela noc sa bude konať od 16. do 18. septembra a predstaví unikátne svetelné dizajny, laserové mappingy a ďalšie diela od domácich aj zahraničných umelcov. Riaditeľka Bielej noci Zuzana Pacáková v rozhovore prezrádza najzaujímavejšie mená umelcov a vysvetľuje, prečo sa vrátili k pôvodnému víkendovému formátu.

Afganský profesor, ukrajinská influencerka či americký hokejista. Ako sa žije cudzincom v Bratislave?

Bratislava bola už od svojich počiatkov v trinástom storočí plná života, keď tu žili Kelti spoločne s Rimanmi. Už vtedy sa tu prakticky dalo hovoriť o pojme multikulturalizmu. Nie je tomu inak ani dnes. V meste označovanom aj ako križovatka západnej a východnej Európy dochádza k stretu k viacerých rozličných kultúr. Podľa Úradu hraničnej a cudzineckej polície žije v Bratislavskom kraji vyše 30-tisíc cudzincov.

Zaujímavé miesta mestských častí Bratislavy: Vrakuňa

Zaujímavé miesta mestských častí Bratislavy: Vrakuňa

Povesť východnej mestskej časti Bratislavy obklopujúcej oba brehy Malého Dunaja nie je najlepšia, jej obyvatelia však na ňu väčšinou nedajú dopustiť. Vrakuňa sa môže pochváliť dobrou občianskou vybavenosťou, vhodnými podmienkami pre mladé rodiny s deťmi, zeleňou aj zaujímavými miestami, ktorých má hneď niekoľko.

Organizátor Tyršáku: Poloha pri Dunaji prispieva k návštevnosti pláže

Organizátor Tyršáku: Poloha pri Dunaji prispieva k návštevnosti pláže

Tretí ročník obľúbenej mestskej pláže je zatiaľ z hľadiska opatrení „najslobodnejším“. Obľúbený areál na Tyršovom nábreží na Petržalskej strane Dunaja už tradične ponúka občerstvenie, gastronómiu a množstvo voľnočasových aktivít pre deti aj dospelých. Michal Svarinský, šéf eventovej agentúry, ktorá Tyršák organizuje v rozhovore vysvetľuje, ako sa eventová a kultúrna scéna spamätáva po pandémii a prečo by jej pomohol tlak verejnosti.

Prázdniny na dvoch kolesách: 4 cyklovýlety v Bratislave a okolí

Prázdniny na dvoch kolesách: 4 cyklovýlety v Bratislave a okolí

Slnečné lúče neobišli ani Bratislavu a do prírody vyráža čoraz viac cyklistov. Aj v metropole Slovenska sa dajú objaviť očarujúce lúky a lesy. Milovníci cykloturistiky si prídu „na svoje“ prostredníctvom objavených architektonických skvostov a oddýchnu si na čerstvom vzduchu v prírode. Nechajte sa inšpirovať štyrmi tipmi na cyklovýlety v okolí.

Turizmus v Bratislave sa spamätáva, návštevníci míňajú viac peňazí

Turizmus v Bratislave sa spamätáva, návštevníci míňajú viac peňazí

S uvoľnením opatrení sa po niekoľkoročnej pauze rozbieha aj turizmus v Bratislave a v uličkách historického centra môžeme opäť stretnúť skupinky turistov. Podľa generálnej riaditeľky cestovnej kancelárie Blue Danube Tours (BDT) Andrey Kráľovičovej turisti po dlhých mesiacoch strávených doma nezabudli cestovať a opäť vo veľkom objavujú Bratislavu.

Námestie pred Eurovea Tower dotvorí dielo Viktora Freša

Na námestí pred prvým slovenským mrakodrapom Eurovea Tower sa bude týčiť dielo Octahedral Body z dielne známeho slovenského umelca Viktora Freša. Rozhodla o tom päťčlenná porota, ktorá vybrala spomedzi 25 návrhov slovenských a českých dizajnérov. Socha doplní rozširujúcu sa promenádu a dotvorí nábrežie na jednom z najobľúbenejších a najnavštevovanejších miest v Bratislave.

Zaujímavé miesta mestských častí Bratislavy: Nové Mesto

Mestská časť Nové Mesto vznikla pravdepodobne začiatkom 18. storočia pod názvom Kvetná dolina v okolí dnešnej Vazovovej ulice. Postupom času rástla a z predmestskej usadlosti je dnes moderná štvrť s viac ako 40-tisíc obyvateľmi. Vďaka bohatej histórii aj veľkej miere zelene ponúka táto mestská časť zaujímavému historické objekty aj možnosti trávenia času v prírode. Toto je šesť z jej najzaujímavejších miest.

SAVinci: Vyššie životné nároky si vyberajú daň na planéte. Prežijeme rok 2222?

SAVinci: Vyššie životné nároky si vyberajú daň na planéte. Prežijeme rok 2222?

Zvýšená kvalita života, pohodlnosť a náročnosť na životný priestor spôsobujú, že ubúda čoraz viac lesov, vody a prirodzených ekosystémov, ktorým ako ľudstvo vďačíme za život. Má ešte naša planéta nádej na záchranu, a môžu pomôcť aj malé zmeny vo fungovaní domácností? Odpovedá Doc. RNDr. Zita Izakovičová, PhD, riaditeľka Ústavu krajinnej ekológie Slovenskej akadémie vied. Spolu s kolegom, členom predsedníctva SAV a vedeckým pracovníkom RNDr. Pavlom Simanom, PhD., túto tému rozvedú aj na prednáške SAVinci, ktorá sa bude výnimočne konať na Tyršáku, v stredu 29. júna o 18. hod.

Najlepšia zmrzlina v Bratislave: Kde si vychutnáte najsladšie leto?

Väčšina Bratislavčanov má svoju obľúbenú zmrzlináreň  a s príchodom leta túžobne vyčkáva na správy o jej otvorení. Samozrejme, najvyššiu koncentráciu tej najlepšej zmrzliny nájdeme v Starom Meste, no aj iné mestské časti ukrývajú skryté prekvapenia, ktoré potešia chuťou aj širokým výberom možností. Kde nájdeme tú najlepšiu zmrzlinu v Bratislave?

6 tipov na letné výlety v okolí Bratislavy

Bratislava je výnimočná aj tým, že leží na hraniciach troch štátov. Jej obyvateľom to dáva veľké možnosti objavovať miesta nielen na Slovensku, ale aj v Rakúsku, Maďarsku a o pár kilometrov ďalej aj v Českej republike. Začiatkom leta vám prinášame pár tipov na výlety počas prichádzajúcich slnečných dní.

Zaujímavé miesta mestských častí Bratislavy: Ružinov

Jedna z najrozľahlejších mestských častí sa z vidieckej osady stala širším centrom Bratislavy a jej obľuba stále rastie. Vďaka množstvu verejných priestorov, komfortnému napojeniu na centrum mesta električkou aj širokej občianskej vybavenosti si obyvatelia Ružinova užívajú vysokú kvalitu života. Toto sú niektoré z jeho najzaujímavejších lokalít.

Partnerské mestá Bratislavy: Cezhraničná výpomoc aj odovzdanie skúseností

Napriek geografickej vzdialenosti sa mestá na celom svete spájajú, aby udržiavali vzájomné kultúrne, ekonomické putá a kontakty medzi svojimi obyvateľmi. Stávajú sa z nich partnerské alebo sesterské mestá. História partnerstiev siaha až do 9. storočia, moderný koncept vznikol počas druhej svetovej vojny a pretrváva až dodnes.

5 európskych miest s najekologickejšou dopravnou infraštruktúrou

S rastúcimi teplotami a alarmujúcimi hodnotami znečistenia vzduchu si európske metropoly kladú čoraz ambicióznejšie ciele, ako vzduch vo svojich uliciach vyčistiť a ochladiť. Mnohé z nich sa snažia odradiť obyvateľov od individuálnej dopravy a investujú do rozvoja alternatívnych spôsobov.

Deti a architektúra: Žiaci kreslili kultúrne stánky budúcnosti

Dvadsať školákov s rodičmi a pedagógmi pricestovalo do Bratislavy, aby sa zúčastnili na slávnostnom odovzdávaní ocenení za svoju tvorbu v rámci projektu Deti a architektúra. Žiaci z celého Slovenska zaslali do súťaže vyše šesťsto výtvarných prác na tému Budovy pre kultúru a porota z nich ocenila dvadsať najlepších. Po oficiálnom programe čakala víťazov aj prehliadka architektonicky zaujímavých budov v centre Bratislavy.