Biela noc 2023 prinesie do ulíc Bratislavy 45 diel od svetových umelcov

Biela noc 2023 prinesie do ulíc Bratislavy 45 diel od svetových umelcov

Čas čítania: 4 minút

Záver septembra v Bratislave bude už tradične patriť inštaláciám od umelcov svetového formátu. Počas víkendu od 29. septembra do 1. októbra sa bude v uliciach mesta konať deviaty ročník obľúbeného vizuálneho a svetelného festivalu s názvom Biela noc. Jeho riaditeľka Zuzana Pacáková v rozhovore hovorí, že aj tohtoročná edícia festivalu ponúkne návštevníkom netradičnú umeleckú prechádzku mestom plnú zážitkov a nových vnemov.

Projekt Deti a architektúra sa teší rekordnému záujmu, otvára ekologické témy

Projekt Deti a architektúra sa teší rekordnému záujmu, otvára ekologické témy

Čas čítania: 4 minút

Do e-learningového programu Deti a architektúra sa každoročne zapájajú jednotlivci aj triedy z celého Slovenska. Od prvého ročníka projekt narástol a do desiateho pokračovania sa zapojilo viac ako 600 škôl. Architektka a zakladateľka projektu Darina Lalíková v rozhovore vysvetľuje, ako sa jej podarilo zrealizovať myšlienku podpory predstavivosti u detí a budovaní ich vzťahu ku kvalitnej architektúre.

Dizajnér nákupného centra: Eurovea zvýšila hodnotu verejného priestoru v Bratislave

Dizajnér nákupného centra: Eurovea zvýšila hodnotu verejného priestoru v Bratislave

Čas čítania: 4 minút

Rozšírenie Eurovea – obľúbenej lokality Bratislavčanov prinieslo 400 metrov zelenej promenády pri Dunaji, 25-tisíc štvorcových metrov nábrežného parku a priestory pre 100 nových obchodov. Za koncepciou a dizajnom rozšírenia nákupného centra stojí divízia REIFY. medzinárodnej spoločnosti Sonae Sierra, ktorá sa špecializuje na navrhovanie komplexných štvrtí a verejných priestorov. Šéf tímu Pedro Rasgado v rozhovore vysvetľuje, ako k rozšíreniu s kolegami pristupovali a čo podľa neho tento projekt prináša Bratislave.

Niektoré skladajú reprezentáciu, iné sa dajú hrať s pivom v ruke. Predstavujeme ďalšie atypické športy

Niektoré skladajú reprezentáciu, iné sa dajú hrať s pivom v ruke. Predstavujeme ďalšie atypické športy

Čas čítania: 5 minút

V Bratislave sa darí aj netradičným športom, ktoré sú čoraz populárnejšími aj u širokej verejnosti. Niektoré z nich otvárajú cestu pre talentovaných jednotlivcov a tímy až do reprezentačných dresov, iné ponúkajú príležitosť pre tých, ktorí hľadajú voľnočasovú zábavu a oddych s priateľmi. V ankete predstavujú atypické športy Teqball, Cornhole a Flag futbal ich predstavitelia Artúr Benes, Miloš Sapák a spoluzakladateľ klubu Istropolis Invincibles Markus Helej.

Zaujímavé miesta mestských častí: Devínska Nová Ves

Zaujímavé miesta mestských častí: Devínska Nová Ves

Čas čítania: 4 minút

Geograficky na okraji, no historicky bola táto mestská časť Bratislavy často v centre diania. V písomných prameňoch sa prvýkrát spomína v polovici 15. storočia, no oblasť bola osídlená pravdepodobne ešte počas mladšej doby kamennej. V Rakúsko-Uhorsku spájala Devínska Nová Ves Bratislavu s Viedňou prvou parnou železnicou, z neďalekej pieskovej bane v Sandbergu zásobovala pieskom južnú časť monarchie, a počas temného obdobia železnej opony viedol ostnatý plot práve cez jej územie. Nájdeme tu mnoho zaujímavých miest a zákutí.

Bratislava má bohatú filmársku históriu, dočkáme sa jej oživenia?

Režisérka: Bratislava má bohatú filmársku históriu, verím, že sa dočkáme jej oživenia

Čas čítania: 6 minút

Bratislava bola v minulosti centrom slovenskej filmovej tvorby a vítala aj mnohé zahraničné produkcie. Záujem filmárov o hlavné mesto síce ochabol, no miestni tvorcovia napriek tomu získavajú mnohé domáce i medzinárodné ocenenia. Slovenská režisérka Yvonne Vavrová v rozhovore vysvetľuje, ako sa podľa nej môže hlavné mesto opäť etablovať na medzinárodnej filmovej mape.

NAJ bratislavské fontány: Ktorá má vlastnú Hollywoodsku hviezdu?

NAJ bratislavské fontány: Ktorá má vlastnú Hollywoodsku hviezdu?

Čas čítania: 4 minút

Na území Bratislavy sa nachádza viac ako stopäťdesiat fontán. Niektoré z nich patria mestským častiam, o iné sa starajú hotely, nákupné centrá či súkromné osoby. Bratislavské fontány nemajú len estetickú funkciu, slúžia aj ako miesta pre stretávanie sa či oddych a niektoré ponúkajú možnosti osvieženia. Toto je osem z nich s prívlastkom „naj“, ktoré sa oplatí navštíviť.

Zaujímavé miesta mestských častí: Záhorská Bystrica

Zaujímavé miesta mestských častí: Záhorská Bystrica

Čas čítania: 3 minút

Severozápadná mestská časť rozkladajúca sa na úpätí Malých Karpát je typická blízkosťou prírody a zachovanými vidieckymi domami, okolo ktorých v posledných desaťročiach vyrástla nová zástavba. Hoci je Záhorská Bystrica štvrtou najrozľahlejšou mestskou časťou Bratislavy, jej územie z veľkej časti pokrývajú lesy, a preto v nej žije iba približne 7 300 obyvateľov. V mestskom lesoparku, ako i v zastavanej časti, nájdeme niekoľko zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu.

5 jazier v Bratislave, v ktorých sa bezpečne okúpete

5 jazier v Bratislave, v ktorých sa bezpečne okúpete

Čas čítania: 3 minút

Okrem oficiálnych kúpalísk sa v Bratislave a okolí nachádza viacero prírodných jazier a vodných plôch, ktorých kvalita vody spĺňa štandardy na kúpanie. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave v lete každý týždeň kontroluje kvalitu vody v jazerách a štrkoviskách a vydáva monitoring, v ktorom zverejňuje, kde sú vyhovujúce podmienky. V týchto piatich jazerách v hlavnom meste sa toto leto nemusíte báť okúpať.

5 tipov na letné výlety s deťmi v Bratislave

5 tipov na letné výlety s deťmi v Bratislave

Čas čítania: 3 minút

O program počas horúcich letných mesiacov nie je v Bratislave núdza. Naše mesto ponúka možnosť schladiť sa v okolitých malokarpatských či lužných lesoch a využiť čas strávený v prírode na spoznávanie miestnych zaujímavostí či aktívny oddych aj s deťmi. Inšpirujte sa piatimi tipmi na letné výlety s rodinou v Bratislave.

Rybárčenie v Bratislave: Ako začať, a ktoré miesta sú najpopulárnejšie?

VIDEO: Rybárčenie v Bratislave. Ako začať a ktoré miesta sú najpopulárnejšie?

Čas čítania: < 1 minút

Lov rýb má v Bratislave dlhoročnú tradíciu. Zo zdroja obživy pre obyvateľov nášho mesta sa z neho stal šport, ktorý rozvíja a popularizuje aj Mestská organizácia Slovenského rybárskeho zväzu (MsO SRZ). V júni zorganizovala súťaž pre mladých rybárov v love beličky európskej. Predseda MsO SRZ v častiach Prievoz a Ružinov Jaroslav Nagy aj ďalší účastníci súťaže vo videu prezrádzajú najlepšie lokality na lov rýb v Bratislave a radia, ako k tejto aktivite viesť deti prirodzenou, zaujímavou cestou.

Dni architektúry a dizajnu upriamili pozornosť aj na fotografovanie architektúry

Dni architektúry a dizajnu upriamili pozornosť aj na fotografovanie architektúry

Čas čítania: 3 minút

Architektúra patrí k najčastejším fotografickým témam. Mnoho autorov vyhľadáva v modernej i historickej architektonickej tvorbe zaujímavé detaily v kombinácii s dokonalými líniami. V rámci 14. ročníka festivalu Dni architektúry a dizajnu (DAAD) sa po prvýkrát konala výstava Fotíme architektúru spojená s diskusiou s poprednými slovenskými fotografmi. Pri tejto príležitosti tiež ohlásili novú súťaž v tejto disciplíne, na ktorej sa spolupodieľa dlhoročný partner podujatia, developer J&T Real Estate.

5 letných festivalov v Bratislave a okolí, na ktoré sa môžete v lete tešiť

5 letných festivalov v Bratislave a okolí, na ktoré sa môžete v lete tešiť

Čas čítania: 3 minút

Prvé letné dni a pekné počasie prinášajú do Bratislavy podujatia pod holým nebom. V hlavnom meste sa môžete tešiť na koncerty, festivaly a pestrý program určený všetkým vekovým kategóriám. Na svoje si prídu priaznivci rôznych hudobných žánrov a fanúšikovia mnohých spevákov či kapiel. Toto je päť z najočakávanejších festivalov, ktoré sa toto leto budú konať v Bratislave a jej okolí.

Zaujímavé miesta mestských častí: Dúbravka

Zaujímavé miesta mestských častí: Dúbravka

Čas čítania: 4 minút

Severozápadná mestská časť Bratislavy má za sebou búrlivú minulosť. Od roku 1574, s ktorým sa spája prvá písomná zmienka o Dúbravke, bola počas mnohých vojen niekoľkokrát vypálená a vyplienená. Napriek tomu sa dokázala vzchopiť a dnes je domovom pre viac ako 35-tisíc obyvateľov Bratislavy. Leží na východnom úpätí Devínskej Kobyly a vďaka množstvu zelene je obľúbenou voľnočasovou destináciou všetkých Bratislavčanov. Ktoré miesta v nej sa oplatí navštíviť?

Bratislava z dronu: Čo je potrebné pre lietanie za úchvatnými zábermi

Bratislava z dronu: Čo je potrebné pre lietanie za úchvatnými zábermi

Čas čítania: 3 minút

Letecké zábery sú v súčasnosti veľmi atraktívne a často ich využívajú filmári, médiá, ale aj developeri či realitné kancelárie. Aj naše hlavné mesto má známych tvorcov, ktorí sa venujú lietaniu s dronom. Jedným z nich je aj Richard Raymann, ktorý na instagramovom profile @zdronu zverejňuje zaujímavé fotografie a videá. V rozhovore približuje svoju prácu a problematiku pilotovania dronov na Slovensku.

Bratislava praje aj urbexu. Ktoré sú najvyhľadávanejšie opustené miesta?

Bratislava praje aj urbexu. Ktoré sú najvyhľadávanejšie opustené miesta?

Čas čítania: 4 minút

Urban exploration (skrátene Urbex) je adrenalínová záľuba, pri ktorej jej priaznivci navštevujú staré, zabudnuté objekty. Aj Bratislava má budovy, ktoré prestali slúžiť svojmu pôvodnému účelu a dnes sú opustené a chátrajú. Tieto miesta objavuje aj urbexerka Lucia Gažíková, ktorá na instagramovom profile @lucy_the_valkyrie zverejňuje zaujímavé fotografie z miest, ktoré navštívi. V rozhovore predstavuje urbex ako spojenie fotografovania interiérov nevyužívanej architektúry, zábavy a adrenalínového športu.

Mestá pre všetkých: Odborníci hovorili o univerzálnom navrhovaní priestorov

Mestá pre všetkých: Odborníci hovorili o univerzálnom navrhovaní priestorov

Čas čítania: < 1 minút

Vytvárať bytové budovy, rekonštruovať historické pamiatky a tvoriť verejné priestory tak, aby boli prístupné naozaj pre všetkých, je v zahraničných metropolách bežným štandardom. Odborníci na mestotvorbu a urbanizmus sa v piatok 21. apríla zišli v Primaciálnom paláci v Bratislave, aby na konferencii organizovanej Fakultou architektúry a dizajnu STU zdieľali inšpirácie zo zahraničia a priniesli návrhy, ako urobiť naše hlavné mesto otvorené pre každého.

Deti a architektúra: Ako si žiaci predstavujú ideálnu školu?

Deti a architektúra: Ako si žiaci predstavujú ideálnu školu?

Čas čítania: 3 minút

Zaujímavé budovy univerzít, vysokých, stredných, základných aj materských škôl na Slovensku aj vo zvyšku Európy boli témou deviateho ročníka vzdelávacieho kurzu Deti a architektúra. V troch kapitolách sa účastníci pozreli na zaujímavé riešenia školských budov a čerpali inšpiráciu zo zaujímavých riešení, ktoré možno v budúcnosti využijú pri profesii architektov.

6 jarných behov v Bratislave a okolí, ktoré otestujú vašu kondíciu

6 jarných behov v Bratislave a okolí, ktoré otestujú vašu kondíciu

Čas čítania: 3 minút

Jarné počasie so sebou prináša otvorenie bežeckej sezóny a množstvo príležitostí otestovať si výdrž a bežecké tempo. V Bratislave a jej okolí nie je v jarných mesiacoch núdza o rôzne organizované behy, na ktorých vás okrem organizácie a občerstvenia odmenia napríklad aj medailou či aspoň odídete s dobrým pocitom. Týchto šesť behov preverí vašu kondíciu.