Kapor s majonézovým šalátom, kapustnica či medové oblátky s ovocím je klasika, ktorá nechýba na väčšine bratislavských štedrovečerných stolov. Doba sa však mení a spolu s ňou aj gastronomické trendy, ktoré prinášajú do štedrovečerného menu nové chute, suroviny i koreniny. Šéfkuchár RIVERBANK Restaurant v Grand Hoteli River Park Jaroslav Žídek prezrádza, ako si aj vy môžete túto tradičnú vianočnú večeru obohatiť a pridáva štýlový recept, ktorý osladí najkrajšie sviatky v roku.
Nové mrakodrapy doplnia panorámu Bratislavy, inšpirovali sme sa Karpatmi a Dunajom, hovorí víťaz architektonickej súťaže
Za víťazným návrhom nových mrakodrapov pri Dunaji v Bratislave stojí holandská spoločnosť KCAP s veľkými skúsenosťami s revitalizáciou zanedbaných nábreží na zmiešané štvrte. Jeden z partnerov v spoločnosti Jeroen Dirckx v rozhovore vysvetľuje, ako s kolegami pristúpili k zadaniu a čo pre nich bolo najväčšou výzvou.
Akvabely trénujú v malých bazénoch, curleri hľadajú plochy, padelisti čakajú na národné centrum – atypické športy pod strechou
V predošlých dieloch seriálu sme predstavili viacero netradičných športových disciplín, ktoré si napriek svojej nevšednosti našli v Bratislave fanúšikovskú základňu. Tentokrát predstavujeme športy odohrávajúce sa v krytom prostredí aj počas zimných mesiacov. Zuzana Žáková priblíži synchronizované plávanie, Jakub Jurkovič curling a Branislav Strapek šport padel.
Mesiac fotografie 2024: Navštívte najzaujímavejšie výstavy, prednášky či diskusie 34. ročníka festivalu
Mesiac fotografie je najstarší festival vizuálneho umenia na Slovensku. Toto historicky najväčšie a jediné kurátorsky koncipované podujatie už 34 rokov prináša do Bratislavy jedinečný priestor pre domácich aj zahraničných fotografov, filmárov a umelcov. Prečítajte si výber z tohtoročných najzaujímavejších výstav, prednášok a diskusií, ktoré môžete do konca novembra navštíviť.
Bratislavské futbalové kluby: Inter sa dočasne vrátil na Pasienky. Cieľom je vlastný štadión a postup do vyšších líg
V Bratislave sa hrá futbal na profesionálnej úrovni už od roku 1898. Počas tohto obdobia vzniklo v hlavnom meste mnoho klubov, niektoré s amatérskym či rekreačným zameraním, iné s ambíciami vychovávať reprezentantov a získavať prestížne trofeje. Medzi najtradičnejšie patrí aj FK Inter, ktorý svoju históriu píše už od roku 1940. V súčasnosti prechádza revitalizáciou a jeho majiteľ Ján Palenčár sa snaží nadviazať na historické úspechy a zabezpečiť zodpovedajúcu infraštruktúru.
Halloween v Bratislave: Čo nás čaká počas strašidelného týždňa?
Blížiace sa dušičkové obdobie každoročne ovplyvňuje atmosféru kultúrnych podujatí, ktoré sa nesú najmä v „halloweenskom“ duchu. Strašidelné párty, tematické dielne i nočné dobrodružstvá ponúkajú rozmanitý program a spája ich tajomná atmosféra, kreativita kostýmov a najmä napätie. Pozrite sa, čo sa v Bratislave a jej okolí chystá na prelome októbra a novembra.
Nordic walking je liek, nie turistika. 6 tipov na trasy od ľahkých po náročné
Nordic walking sa často označuje ako dostupný a zdravý šport. Chôdza je pre človeka najprirodzenejší pohyb, no s pridaním dvoch špeciálnych palíc sa stáva fyzioterapiou, tvrdí Lucia Turaz Okoličány, zakladateľka a prezidentka Slovenskej asociácie Nordic Walking. Inšpirujte sa jej šiestimi tipmi na prechádzky v okolí Bratislavy pre nenáročných, rodiny s deťmi, seniorov aj pokročilých.
Lepšie podmienky pre hobbyhorsing, viac záujemcov o ragby či lakros. Ďalšie nevšedné športy v Bratislave a okolí
V Bratislave sa darí aj netradičným športom, ktoré si získavajú čoraz väčšiu popularitu medzi širokou verejnosťou. Niektoré z nich otvárajú cestu talentovaným jednotlivcom a tímom až na reprezentačnú úroveň, iné ponúkajú príležitosť na voľnočasovú zábavu a oddych s priateľmi. V ankete predstavia atypické športy ich predstavitelia: Hobbyhorsing Diana Migaľová, ragby Dávid Mesežnikov a lakros Tomáš Rydlo.
Bratislavské futbalové kluby: V SDM Domino chcú spolupracovať s elitou, podporujú športový aj osobnostný rast
V Bratislave sa hrá futbal na profesionálnej úrovni už od roku 1898. Počas tohto obdobia vzniklo v hlavnom meste mnoho klubov, niektoré s amatérskym či rekreačným zameraním, iné s ambíciami vychovávať reprezentantov a získavať prestížne trofeje. Medzi významné kluby patrí aj SDM Domino Bratislava s viac ako 30-ročnou históriou, ktorý pod predsedom Radovanom Rumanovičom pokračuje v úspešnej práci s mládežou.
Projekt Deti a architektúra otvára druhú dekádu, žiakom ukáže hodnotu rekonštrukcií
Hoci architektúra je súčasť každodenného života azda každého z nás, v učebných osnovách základných či stredných škôl by sme ju hľadali márne. Projekt Deti a architektúra si kladie za cieľ oboznámiť žiakov 5. a 6. ročníka základných škôl s rôznymi témami týkajúcimi sa tejto oblasti. O aktuálnom ročníku vzdelávacieho kurzu v rozhovore hovorí jeho zakladateľka Darina Lalíková.
Biela noc oslavuje 10 rokov v Bratislave: Prvýkrát rozsvieti aj Most Apollo
V Bratislave od 4. do 6. októbra ožijú námestia, ulice, nádvoria, fasády, nábrežie i zaujímavé interiéry mesta súčasným umením. Tohtoročná festivalová mapa obľúbeného podujatia Biela noc ponúkne vyše 50 zastávok s dielami rôznych žánrov. Návštevníci sa môžu tešiť na rozmanité vizuálne inštalácie, svetelný dizajn, živé vystúpenia aj koncerty, ktoré budú pripravené pre všetky vekové kategórie.
Žiaci bratislavských škôl sa učia plávať vďaka bezplatným kurzom, v bazénoch zdolali viac ako 30 miliónov metrov
Rodičia si čoraz viac uvedomujú dôležitosť plávania ako základnej pohybovej výbavy svojich detí. V posledných rokoch v Bratislave stúpa záujem o plavecké kurzy pre škôlkarov aj žiakov prvého stupňa. Významnú úlohu v tomto smere zohráva projekt občianskeho združenia SportInstitute, ktorý školám ponúka bezplatné hodiny plávania v rámci telesnej výchovy. O tejto iniciatíve a jej prínosoch v rozhovore prezradil viac riaditeľ tohto občianskeho združenia Ivan Krištof.
Od Manderláku k Eurovea Tower: Aké boli najvyššie budovy Bratislavy?
Bratislava sa počas svojej histórie neustále menila, modernizovala a rástla. Medzi najvýznamnejšie symboly urbanistického rozvoja mesta patrí ikonická budova Manderlák, ktorá bola na dlhé roky najvyššou budovou Bratislavy. Jej dominancia sa dynamickým rozvojom výstavby postupne strácala a ako symbol výškových stavieb v našom meste ju nahradila novostavba Eurovea Tower. Aké sú príbehy týchto symbolov, ktoré odrážajú vývoj a ambície Bratislavy?
Septembrový kalendár vinobraní a oberačiek: Ktoré stoja za návštevu?
Hody, vinobrania, slávnosti, oberačky. Hoci prebiehajú pod inými názvami a s rôznym programom, všetky tieto podujatia spája víno a burčiak. V septembri v Bratislave a jej okolí nie je o takéto udalosti núdza. Tešiť sa môžete na širokú paletu gastronomických zážitkov, hudobných vystúpení a tradičných aktivít, ktoré sú skvelou príležitosťou, ako s rodinou či priateľmi osláviť začiatok jesene.
Bratislavské futbalové kluby: V Novom Meste chce hrať futbal takmer každý. NŠK rieši problémy s kapacitou
V Bratislave sa hrá futbal na profesionálnej úrovni od roku 1898. Za toto obdobie v hlavnom meste vzniklo mnoho klubov, niektoré s amatérskym alebo rekreačným zameraním, iné s ambíciami vychovávať reprezentantov či získavať európske trofeje. Jedným z nich je aj Novomestský športový klub 1922 (NŠK 1922 Bratislava) s viac ako storočnou históriou.
S historikom po uliciach Bratislavy: Ktorá z nich je najdlhšia, najkratšia či najstaršia?
Bratislavčania každý deň brázdia ulice hlavného mesta na ceste za prácou či do školy, no mnohí ani netušia, aký je ich historický význam či aké významné stavby sa na nich nachádzajú. Ulice s prívlastkami „naj“ predstavuje historik a muzeológ Ľuboš Kačírek, ktorý dopĺňa rôzne zaujímavosti.
Projektový manažér z Holandska: Bratislava má všetko, čo potrebujete, zároveň nie je preľudnená
Holandsko a jeho mestá sú v mnohých témach vzorom pre Európu či celý svet. Ekológia, udržateľnosť v mestotvorbe či cyklistická infraštruktúra sú oblasti, z ktorých môže čerpať inšpiráciu aj naše mesto. Jesper van der Heiden odišiel z rodného Holandska a už viac ako osem rokov pôsobí v Bratislave, kde pre developera JTRE rozvíja aktivity v Nemecku a Veľkej Británii. V rozhovore hovorí o živote v Bratislave, práci v rôznych kútoch sveta a o tom, čo mu z Holandska chýba najviac.
5 bratislavských knižníc a zaujímavostí, ktoré ste o nich možno nevedeli
Knižnice už dávno neplnia len tradičnú úlohu miest na čítanie a požičiavanie kníh. V súčasnosti sa snažia naskočiť na cestu k moderným priestorom, ktoré fungujú aj ako centrá komunitného a kultúrneho života. Ich architektúra a ponuka služieb dokážu výrazne ovplyvniť atraktívnosť pre obyvateľov aj návštevníkov. Týchto päť knižníc patrí k najnavštevovanejším v Bratislave.
3 výstavy o Bratislave, ktoré sa v lete oplatí navštíviť
Bratislavské galérie a múzeá ponúkajú aj počas leta množstvo zaujímavých výstav. V jednom čase sa stretli až tri expozície venované Bratislave – jej vývoju, plánovaniu, histórii aj životu Bratislavčanov. Kde si ich môžete pozrieť?
Lekáreň u Salvátora s barokovým nábytkom opäť otvorili. Aká je jej história?
Každé mesto sa môže pochváliť ikonickými stavbami. V Bratislave k nim určite patrí legendárna Lekáreň u Salvátora na Panskej ulici. V roku 2023 sa dočkala obnovy a o necelý rok neskôr sa dokonca vrátila k svojmu pôvodnému účelu. Pripomeňte si s nami jej históriu.