Zaujímavé miesta mestských častí: Karlova Ves

Zaujímavé miesta mestských častí: Karlova Ves

Oblasť dnešnej „Karlovky“, ako ju familiárne nazývajú Bratislavčania, bola obývaná už v dobe kamennej. V stredoveku bola samostatnou vinohradníckou obcou blízko Bratislavy a od roku 1943 je jej mestskou časťou. Vďaka pestrému mixu zelene a urbanizovaných oblastí sa stala veľmi vyhľadávaným miestom pre život, ktoré ponúka mnohé zaujímavé lokality a zákutia.

Pracovná terapia vracia ľuďom bez domova zručnosti a búra predsudky

Pracovná terapia vracia ľuďom bez domova zručnosti a búra predsudky

Počas zimy sa terénni sociálni pracovníci v Bratislave sústredia najmä na akútnu pomoc ľuďom bez domova. Ako však zdôrazňuje Pavol Sabela, štatutár a zakladateľ OZ STOPA Slovensko, nestačí iba dočasné ubytovanie a teplé jedlo. Jeho združenie sa špecializuje na ukončovanie bezdomovectva pomocou rôznych nástrojov, napríklad aj formou pracovnej terapie, ktorá pomáha ľuďom bez domova vybudovať si pracovné návyky.

5 najočakávanejších stavieb, ktoré dokončia vo svete v roku 2023

5 najočakávanejších stavieb, ktoré dokončia vo svete v roku 2023

Napriek všetkým turbulenciám v uplynulých dvoch rokoch architektúra vo svete nestagnuje. Dôkazom toho sú novovznikajúce stavby, ktoré majú práve v tomto roku naplánovanú slávnostnú kolaudáciu. Týchto 5 najzaujímavejších projektov určí v roku 2023 novšiu podobu sveta.

Prešporské legendy ožívajú: Súčasní autori oživujú Ďuríčkovej príbehy o Bratislave

Prešporské legendy ožívajú: Ďuríčkovej príbehy o Bratislave podľa súčasných autorov

Tesne pred Vianocami sa na policiach kníhkupectiev objavila originálna publikácia, ktorá pod stromčekom potešila nejedného Bratislavčana. Zbierka poviedok s názvom Prešporské legendy ožívajú ponúka pätnásť príbehov inšpirovaných povesťami a legendami zo zbierok Prešporský zvon a Dunajská kráľovná Márie Ďuríčkovej, ilustrovaných grafikami Matúša Maťátka a fotografiami Štefana Cipára, vnuka ilustrátora Ďuríčkovej kníh Miroslava Cipára. Publikácia vznikla vďaka iniciatíve Andreja Csina, ktorý je zároveň jedným z autorov poviedok. O  jej vzniku a zostavovaní, ako aj o výbere autorov hovorí editorka knihy Lucia Lackovičová.

V obľube sú aj lukostreľba, frisbee a “potterovský” metlobal, ďalšie atypické športy v Bratislave

O tom, že tradičné športy majú svoju fanúšikovskú základňu, niet pochýb. V Bratislave však existujú aj komunity menej masových aktivít. V prvej časti tohto článku sme sa venovali florbalu, americkému futbalu a paintballu. Druhá časť prináša ďalší prehľad netradičných športov s pohľadmi ich trénerov a predstaviteľov. Prečítajte si o lukostreľbe, frisbee a „Potterovskom“ metlobale.

Anketa: Čo čítajú osobnosti slovenskej architektúry a urbanizmu cez sviatky?

Dlhé zimné sviatočné večery sú ako stvorené pre čítanie literatúry. Knihy sú zároveň jedným z najčastejších a najobľúbenejších vianočných darov. Ak vás zaujíma architektúra, urbanizmus, dizajn či sebarozvoj, alebo hľadáte tip na zaujímavý knižný darček, inšpirujte sa výberom osobností z týchto oblastí.

SWAP oblečenia – Nový trend recyklácie módy a kde ho v Bratislave vyskúšať

SWAP oblečenia – Nový trend recyklácie módy a kde ho v Bratislave vyskúšať

Módny priemysel je tretím najneekologickejším priemyslom na svete. Produkcia tzv. rýchlej módy, teda fast fashion, je zodpovedná za desať percent celkového objemu skleníkových plynov na našej planéte. Vo svete preto vznikajú rôzne združenia a aktivity, ktoré sa snažia na tento problém upozorniť a inšpirovať ľudí k ekologickejšiemu prístupu k móde. Jedným z nich je aj hnutie POMALO, ktoré okrem iného organizuje v Bratislave SWAP-y oblečenia. Čo to SWAP je, ako funguje a kde sa najbližšie uskutoční, prezradila Zuzana Lobotková z platformy POMALO.

Atypické športy v Bratislave: Čím lákajú florbal, paintball, americký futbal

Atypické športy v Bratislave: Čím lákajú florbal, paintball, americký futbal

V Bratislave nájdeme najviac športových klubov na Slovensku. Športy ako futbal, basketbal, hokej, volejbal či tenis patria medzi najpopulárnejšie, no nájdu sa aj menej rozšírené alternatívy, ktoré si však našli komunitu priaznivcov, ktorí nimi patrične žijú. Takto vnímajú florbal, americký futbal a paintball ich tréneri a predstavitelia v Bratislave.

Najzaujímavejšie bratislavské vnútrobloky

Najzaujímavejšie bratislavské historické vnútrobloky

Vnútrobloky boli vždy súčasťou plánov architektov, ktorí chceli vytvoriť izolovaný verejný priestor pre obyvateľov okolitých bytových domov. Moderné, ale aj socialistické sídliská dnes vďaka zeleni, vybaveniu a často aj komunitným aktivitám ožívajú práve vďaka vnútroblokom. V Bratislave však nájdeme aj také, ktorých históriu možno datovať až do 13. storočia. Toto je šesť historických vnútroblokov, v ktorých možno nájsť oázu tichého relaxu.

Zaujímavé miesta mestských častí Bratislavy: Podunajské Biskupice

Zaujímavé miesta mestských častí Bratislavy: Podunajské Biskupice

Najrozľahlejšia mestská časť Bratislavy sa stala súčasťou hlavného mesta pomerne neskoro – tento rok oslavuje 50 rokov od pripojenia. Ako samostatná obec píšu Podunajské Biskupice svoju históriu oveľa dlhšie, prvá písomná zmienka sa datuje od roku 1254. Vďaka ôsmim storočiam histórie tu nájdeme zaujímavé pamiatky, ale aj prírodné územia či moderné umenie.

Mesiac fotografie v Bratislave: Týchto 5 výstav si nenechajte ujsť

Mesiac fotografie v Bratislave: Týchto 5 výstav si nenechajte ujsť

Predposledný mesiac v roku v Bratislave už tradične patrí fotografickému umeniu. Festival Mesiac fotografie tento rok oslavuje už 32. ročník a je historicky najstarším a najväčším kurátorsky koncipovaným festivalom vizuálneho umenia na Slovensku. Toto je päť unikátnych výstav, prostredníctvom ktorých môžete obdivovať diela zachytené objektívmi profesionálov.

6 bratislavských kaviarní, ktoré okrem kávy očaria aj architektúrou

6 bratislavských kaviarní, ktoré okrem kávy očaria aj architektúrou

Bratislavský kaviarenský svet v poslednom období zažíva skutočný posun vpred. Ambiciózni podnikatelia otvárajú malé, štýlové kaviarne s vlastnou identitou a okrem kvalitnej praženej kávy či ponuky zákuskov sa zákazníkov snažia prilákať aj zaujímavým interiérom. Dnešný návštevník kaviarne neočakáva len miesto, kde si dá kávu, ale vyhľadáva možnosť pracovať, tráviť čas s rodinou či oddýchnuť si s pekným výhľadom. Týchto šesť trendových kaviarní mu túto možnosť určite ponúka.

Street workout – Ako byť v Bratislave fit na čerstvom vzduchu a zadarmo?

Street workout – Ako byť v Bratislave fit na čerstvom vzduchu a zadarmo?

Mimoriadne dlhé babie leto tento rok praje všetkým nadšencom outdoorových aktivít. Bratislava a jej okolie ponúka široké možnosti pre turistov či cyklistov, na svoje si však prídu aj nadšenci aktivity zvanej street workout, teda posilňovania v uliciach. Tento šport naberá v posledných rokoch na popularite a aj v našom meste môžeme nájsť ihriská s „preliezačkami“ a inými konštrukciami, na ktorých si môžu športovci zlepšiť silu a celkovú kondíciu.

4 najlepšie parky pre psíčkarov v Bratislave a inšpirácie zo svetových metropol

Najlepšie parky pre psíčkarov v Bratislave a inšpirácie zo svetových metropol

Čo by malo ponúkať ideálne miesto na venčenie? Hoci štvornohí miláčikovia nám odpovedať nedokážu, ich majitelia sa väčšinou zhodujú, že najradšej majú otvorené zelené plochy, blízkosť vody, rôzne možnosti zábavy a dostatočnú infraštruktúru v podobe vybavenia pre majiteľov psíkov. V Bratislave nájdeme niekoľko miest, ktoré sú medzi nimi skutočne obľúbené. Vo svetových metropolách sú psie parky masovou záležitosťou a nájdeme tu veľa inšpirácií.

4 tipy na jesennú turistiku v okolí Bratislavy

4 tipy na jesennú turistiku v okolí Bratislavy

Využite posledné dni babieho leta a vychutnajte si pobyt v okolitej prírode. Lesy Malých Karpát ponúkajú mnohé zaujímavé miesta a výletné destinácie pre rodiny s deťmi aj turistov hľadajúcich výzvu. Ak ste už všetky lokality navštívili, skúste sa inšpirovať našimi minuloročnými tipmi.

Architektka SAV: Bratislava sa stále hľadá, najdôležitejšie pre rozvoj sú verejné priestory

Architektka SAV: Bratislava sa stále hľadá, najdôležitejšie pre rozvoj sú verejné priestory

Naše hlavné mesto je definované svojou históriou, polohou aj mnohými zmenami režimov. Je Bratislava architektonicky veľkomesto? Túto a ďalšie otázky zodpovie Ing. arch. Laura Krišteková, PhD., z Historického ústavu SAV, spolu s architekom Jurajom Benetinom z COMPASS architekti. Septembrovú prednášku zo série SAVinci s moderátorom Stanom Ščepánom si môžete prísť vypočuť v stredu 28. septembra o 18:00 vo veľkej kongresovej sále Westend Plazza na Patrónke.

Zaujímavé miesta mestských častí Bratislavy: Rača

Zaujímavé miesta mestských častí Bratislavy: Rača

Severovýchodná hranica Bratislavy sa rozprestiera na úpätí Malých Karpát a vďaka priamemu kontaktu s prírodou si obyvatelia Rače užívajú vysokú kvalitu zelených verejných priestorov v blízkosti svojej štvrte. Táto mestská časť, ktorá bola do roku 1946 samostatnou obcou s názvom Račišdorf, ukrýva množstvo zaujímavých miest prírodného aj historického charakteru.

6 diel, ktoré sa oplatí navštíviť počas Bielej noci

6 diel, ktoré sa oplatí navštíviť počas Bielej noci

Po pandemických rokoch sa festival moderného umenia Biela noc vracia do bratislavských ulíc v pôvodnom, víkendovom formáte. Znamená to, že organizátori na čele so Zuzanou Pacákovou mohli priniesť výrazné zahraničné mená, no na zhliadnutie všetkých diel bude mať návštevník menej času. Inšpirujte sa tipmi šiestich inštalácií, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.