Čas čítania: 4 minút

V Bratislave sa hrá futbal na profesionálnej úrovni od roku 1898. Za toto obdobie v hlavnom meste vzniklo mnoho klubov, niektoré s amatérskym alebo rekreačným zameraním, iné s ambíciami vychovávať reprezentantov či získavať európske trofeje. Jedným z nich je aj Novomestský športový klub 1922 (NŠK 1922 Bratislava) s viac ako storočnou históriou.

Futbal v oblasti Kuchajdy má pevné korene

V roku 1922 vznikol na pôde známej bratislavskej továrne Cvernovka klub SC Zwirnfabrik 1922. Jeho založenie inicioval vtedajší riaditeľ Viliam Druhý s cieľom poskytnúť športové vyžitie pre pracovníkov továrne.

„V dekréte sa predstavitelia továrne zaviazali vychovávať mladých aj starších športovcov s cieľom podporovať zdravý životný štýl, čo je vzhľadom na to, že to bolo ešte v minulom storočí, skutočne obdivuhodné,“ hovorí Marián Beliansky, prezident NŠK 1922.

Bratislavské futbalové kluby: V Novom Meste chce hrať futbal takmer každý.
Marián Beliansky, prezident Novomestského športového klubu 1922 Bratislava

Názvy sa menili, identita ostávala

Počas existencie prešiel klub mnohými zmenami, medzi ktoré patrili aj časté obmeny názvu. Na začiatku niesol meno Cvernovka, no práve s nástupom komunistického režimu bol premenovaný na Iskra Textil. V roku 1965 sa klub stal súčasťou futbalového oddielu Závod MDŽ a neskôr si domáci obyvatelia museli osvojiť aj nové pomenovanie – FC Danubius.

„Napriek týmto zmenám si klub vždy zachoval svoju identitu a hodnoty. Premenovania klubu boli v podstate nevyhnutné kvôli zmenám názvu materskej fabriky Cvernovka. Bolo to obdobie, keď sa veľa vecí muselo prispôsobovať politickým požiadavkám. Napriek tomu tieto zmeny nenarušili našu víziu a smerovanie,“ pokračuje Marián Beliansky.

Terajší NŠK 1922 vznikol spojením troch klubov

V porevolučných rokoch prešiel klub ďalšou transformáciou, ktorá priniesla možnosti pre jeho rozvoj. Nový režim umožnil obnovu a zlúčenie pôvodného BCT Bratislava so športovým oddielom pri škole na Kalinčiakovej ulici.

Bratislavské futbalové kluby: V Novom Meste chce hrať futbal takmer každý.

Mestská časť, vedená snahou o zachovanie a rozšírenie miestnej športovej histórie, mala ambíciu vytvoriť väčší športový celok, ktorý by niesol meno mestskej časti a spájal rôzne príbehy a komunity. Na tomto procese sa spolu s vedením Nového Mesta aktívne podieľal aj Otto Kremmer.

Vďaka ich spoločnému úsiliu sa na konci mája 2014 zrodil Novomestský športový klub 1922 (NŠK 1922 Bratislava), ktorý vznikol zlúčením troch subjektov pôsobiacich v mestskej časti Bratislava-Nové Mesto – FK BCT, ŠK Štart Nepočujúci a ZŠ Kalinčiakova.

Najväčší amatérsky klub s rodinným zázemím

V súčasnosti sa futbalisti NŠK úspešne uplatňujú v najvyššej regionálnej súťaži, s čím sú v klube spokojní, najmä pokiaľ ide o mužskú kategóriu. V krátkodobom horizonte plánujú so svojimi mládežníckymi tímami postupovať ďalej. Ich cieľom nie je len dosiahnuť športové úspechy, ale aj ponúkať príležitosti pre všetky deti, ktoré majú záujem športovať, bez ohľadu na talent či schopnosti.

Tento otvorený prístup im umožnil stať sa najväčším amatérskym klubom na Slovensku podľa počtu hráčov. V NŠK veria, že šport má byť prístupný pre každého, a preto sa angažujú na futbalovej mape s jasnou filozofiou: „Každý, kto chce hrať, je vítaný.

Bratislavské futbalové kluby: V Novom Meste chce hrať futbal takmer každý.

„Súčasní hráči z prvého mužstva už teraz vychovávajú naše mladé talenty. Rovnako aj bývalí hráči sa často stávajú trénermi a odovzdávajú skúsenosti ďalším. Sme jedna veľká futbalová rodina, kde oddanosť a láska k športu sú skutočnou hnacou silou,“ hovorí prezident klubu.

„To je to, čo motivuje našich dobrovoľníkov k práci bez nároku na odmenu a prispieva k neustálemu rozvoju klubu. Musím povedať, že skladám klobúk pred všetkými, ktorí sa takto angažujú a pomáhajú budovať našu spoločnú budúcnosť,“ dodáva.

Veľa hráčov, malá kapacita

Novomestský športový klub sa môže pochváliť širokou škálou tímov pre rôzne vekové skupiny i pohlavia. Mládežnícke družstvá sú rozdelené na hlavné a B tímy, čo umožňuje deťom a mladým hráčom nájsť si svoje miesto. Každoročne otvárajú nábory vo vekových skupinách od U8 až po U19.

Do novej sezóny prichádzajú s novinkou, ktorá je na Slovensku pomerne raritná. Ako jeden z mála športových celkov bude mať až tri mužské družstvá, rozdelené na A mužstvo, B mužstvo a C mužstvo.

„Každú sezónu sa na našich ihriskách odohrá až 285 súťažných zápasov, čo je skutočne enormná záťaž. Aby sme mohli kvalitne pripravovať hráčov počas celého roka, je nevyhnutné mať vynikajúce podmienky – či už ide o ihriská, vnútorné vybavenie alebo celkovú infraštruktúru. Darí sa nám to, ale pracujeme s veľmi obmedzenou kapacitou, keďže máme až 400 mládežníkov,“ objasňuje Marián Beliansky.

Na novomestských ihriskách trénujú aj európske hviezdy

„Našou veľkou výhodou je blízkosť k Národnému futbalovému štadiónu. Už teraz k nám prichádzajú veľké kluby, ktoré hrajú zápasy so Slovanom Bratislava, aby u nás absolvovali predzápasové tréningy. V minulosti sme na našich trávnikoch mohli sledovať napríklad švajčiarsky klub Young Boys Bern,“ hovorí Marián Beliansky.

Bratislavské futbalové kluby: V Novom Meste chce hrať futbal takmer každý.

Samotná filozofia NŠK sa opiera o vytvorenie prostredia, kde sa čo najviac detí môže venovať športu a kde sa postupne rozvíjajú kvalitní hráči pre vyššie súťaže. Na toto potrebuje zvýšiť svoje kapacity, čo nemusí nutne znamenať viac plôch, ale skôr modernizácia infraštruktúry, umelý trávnik využiteľný aj v zime či osvetlenie, vďaka ktorému bude možné trénovať aj v neskorších hodinách.

„Vo veku od 5 do 11 rokov prijímame takmer všetkých záujemcov. Pre staršie deti, od 12 rokov, prijímame hráčov na základe kapacitných možností, ale vždy im dáme priestor na skúšku, ako im to u nás vyhovuje. Snažíme sa, aby mal každý záujemca možnosť vyskúšať si, či mu náš klub vyhovuje,“ uzatvára prezident NŠK 1922 Bratislava.

Článok je súčasťou redakčného seriálu o futbalových kluboch mestských častí Bratislavy, prostredníctvom ktorého sa dozvedáme viac o ich histórii, súčasnom fungovaní a o ich športových plánoch do budúcnosti.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.