Čo čítať na Vianoce? Inšpirujte sa tipmi osobností slovenskej architektúry a dizajnu

Čas čítania: 3 minút

Hľadáte na poslednú chvíľu tip na darček, alebo jednoducho inšpiráciu na knihu, pri ktorej strávite vianočné voľno? Svoje tipy v ankete zdieľajú slovenské osobnosti z oblasti dizajnu a architektúry.

Katarína Jägrová, riaditeľka architektonického oddelenia spoločnosti GFI

Koncom novembra sa konal krst knihy Médium zbierka od autorky Nadi Kančevovej, ktorú som mala možnosť čítať ešte dávno pred jej vydaním. Poviem pravdu, Naďa je moja dlhoročná priateľka a o obsahu jej knihy počúvam už skoro dekádu. Táto kniha nie je striktným traktátom teórie umenia, ale je silne ovplyvnená Nadinou intuíciou, jej osobnosťou a mienkotvornosťou. Prezentuje osemnásť slovenských umelcov a umelkýň rôznych generácií a tematizuje zbieranie ako univerzálny tvorivý princíp, ktorý ide naprieč všetkými médiami. Cez vzťahy umelcov k predmetom, ktoré vnímajú ako nevyhnutné pre svoju existenciu, kniha približuje rôzne spôsoby ich myslenia a stáva sa tak kľúčom k pochopeniu ich tvorby.

Katarína Jagrová, GFI

Zuzana Pacáková, riaditeľka a kurátorka festivalu Biela noc

Mojim odporúčaním pre čitateľov je anglická kniha s názvom Medzitým mesto, jej originálny názov znie Meanwhile City – A guide to temporary interventions. Autorkou tejto publikácie je kvalifikovaná architektka Petra Marko. Kniha je inšpiráciou a to doslovnou, pretože na 160 stranách ponúka viac ako 30 praktických lekcií, osvedčených postupov a inšpirácie pre mestských lídrov, mestských odborníkov a súkromných developerov. Nájdete tu aj návody, ako formovať identitu miest a aktívnych komunít okolo nich.

Čo čítať na Vianoce? Inšpirujte sa tipmi osobností slovenskej architektúry a dizajnu

Miroslava Argalášová, architektka štúdia Compass Architekti

Ako mnohým z nás, aj mne času a hlavne energie na knihy skôr ubúdalo. Čítanie mi veľmi chýbalo, no priority smerovali inam. Dlho som rozmýšľala, ako by som to mohla zmeniť, až kým som približne pred troma rokmi neobjavila audioknihy. Dať odporúčanie je relatívne náročná úloha, každý z nás je úplne iný. Ak si nie ste istí, čo vybrať počas týchto Vianoc, možno je odpoveďou práve predplatné na takýto audioportál, na ktorom si vyberie úplne každý. Medzi moje obľúbené patrí kniha Veľké kúzlo od autorky Elizabeth Gilbert. Je to jej vlastná, veľmi svojská, no nemenej autentická oslava kreativity plná inšpiratívnych postrehov pre úspešný život. Knihu v pôvodnom znení číta autorka a jej príjemný láskavý hlas dokonalo podčiarkuje podstatu a zámer knihy.

Čo čítať na Vianoce? Inšpirujte sa tipmi osobností slovenskej architektúry a dizajnu

Tatiana Kollarová, zakladateľka festivalu Dni architektúry a dizajnu

Odporúčam knihu s názvomClubovka: Premýšľam. Ide o publikáciu 36 mien a 36 zamyslení sa o architektúre, dizajne, ale aj o krásach i smútkoch dnešných dní. Autorom tejto knihy sú dizajnéri, umelci a architekti z rôznych končín sveta, ktorí svojou tvorbou presvedčivo pestujú kultúru rýdzej kvality. Výsledkom je pestrý súbor textov a skíc, ktorý viac než odborné poznanie prináša nanajvýš ľudský a neraz aj prekvapivý rozmer osobností známych skôr v iných súradniciach, než aké odkrýva táto kniha. Z horúcich noviniek odporúčam knihu Stanice, 7 príbehov, 54 železničných staníc, 151 veľkoformátových fotografií. Fotograf Peter Korček zachytáva v knihe pestrý, no miznúci svet starých železničných staníc na Slovensku.

Čo čítať na Vianoce? Inšpirujte sa tipmi osobností slovenskej architektúry a dizajnu
Autor foto: Valentína Nidelová

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.