Dovolenka v roku 2021 môže byť udržateľná a prispieť na dobrú vec

Čas čítania: 4 minút

Mnohí cítia po pandemickom roku 2020 cestovateľský deficit, ktorý si snáď v novom roku vykompenzujú vďaka bezpečnejšiemu cestovaniu a dostupnej vakcíne. S touto možnosťou počíta aj najznámejší cestovateľský sprievodca a magazín Lonely Planet, ktorý už tradične pripravil zoznam najlepších miest na cestovanie v roku 2021. Jeho autori sa zamerali na ekológiu, udržateľnosť, ale aj na pomoc ľuďom v núdzi.

Zdroj: Shutterstock 

Najudržateľnejšia dovolenka v Göteborgu

Švédske mesto, s ktorým sa spája najväčší úspech slovenského hokeja, rok po roku valcuje rebríčky najudržateľnejších miest sveta. Magazín Lonely Planet ho preto zaradil ako najlepšiu destináciu pre udržateľnú a zaujímavú dovolenku.

Z Göteborgu by si mohla brať príklad nejedna svetová metropola. Dôraz na ekológiu a udržateľnosť sa tu nachádza na každom kroku. Či už v reštauráciách, ktoré ponúkajú lokálne vyrobené a dopestované suroviny, pričom prevažujú najmä vegánske a vegetariánske pokrmy, alebo v hoteloch, z ktorých je až 95 percent neutrálnych voči životnému prostrediu.

Göteborg patrí k najzelenším mestám v Európe. Zdroj: Shutterstock

Výhodou je aj fakt, že Göteborg nie je veľmi rozľahlý a všetko je tu pomerne blízko. Na uliciach sa turisti môžu stratiť v second hand obchodoch, požičovniach odevov či zájsť do jedného z množstva parkov a zelených oblastí. Dokonca sa tu nachádza viacero verejných sadov s ovocnými stromami, kde si každý môže nazbierať čerstvé a chutné ovocie. Prevažuje tu doprava na bicykloch po rozsiahlej sieti cyklotrás, alebo verejná doprava, ktorá z väčšej časti funguje z obnoviteľných zdrojov.

Najzaujímavejšia prehliadka mesta vo Veľkej Británii

Kto najlepšie pozná ulice svojho rodného mesta? Predsa tí, ktorí ich neopúšťajú ani na noc. V rámci iniciatívy Invisible Cities sprevádzajú v rôznych mestách Anglicka, Írska, Škótska a Walesu ľudia so skúsenosťou s bezdomovectvom. Každý z nich dôverne pozná uličky a zákutia mesta, a o svoje tajomstvá sa delia s turistami.

Sonny pri obhliadkach Edinburghu sprevádza návštevníkov po miestach, na ktoré by ich obyčajní sprievodcovia určite nezobrali. Zdroj: invisible-cities.org

Paul z Edingurghu opisuje účastníkom prehliadky svoj život v jednej z najznámejších prístavných štvrtí Leith, a prevedie ich históriou Trainspottingovej generácie nazvanej podľa kultového filmu o závislosti na heroíne. Andy z Manchestru sa delí o zážitky z mnohých pubov a barov, kde ako bezdomovec míňal prakticky všetky peniaze, a návštevníkom ukáže tie najzaujímavejšie podniky. Vicki z Yorku fascinuje život a história Guya Fawksa, ktorého príbeh bol inšpiráciou pri nakrúcaní filmu V ako Vendetta.

Po Edinburghu, Yorku, Manchestri, Glasgowe či Cardiffe sprevádzajú nielen zahraničných návštevníkov, ale aj domácich, ktorých tento netypický zážitok zaujal. Sprievodcovia absolvujú tréningy zamerané na budovanie sebavedomia, verejnú prezentáciu a službu zákazníkovi, a znalosti neskôr zužitkujú aj v bežnom živote.

Najkrajší príklad revitalizácie mesta v kolumbijskom Medellíne

Slumy, favely, getá – ošarpané štvrte v juhoamerických mestách sú nazývané rôznymi menami, no vždy ide o komunity ľudí na okraji spoločnosti, ktoré žijú na úpätí kopcov priľahlých miest. V druhom najväčšom meste v Kolumbii však využívajú technológiu na to, aby z nich urobili plnohodnotných členov spoločnosti.

Medellín má viac ako dva a pol milióna obyvateľov a po Bogote je druhým najväčším mestom Kolumbie. Zdroj: Shutterstock

V Medellíne turisti nenájdu najrozvinutejšiu smart infraštruktúru ani inteligentné elektromobily na cestách. Vedenie mesta sa technológiami rozhodlo pomôcť znevýhodneným obyvateľom a za dvadsať rokov sa piatim rôznym starostom podarilo dvadsaťnásobne skresať množstvo vrážd, a dve tretiny ľudí, ktorí v roku 1995 žili v chudobe, sa z nej vymanili.

Je to vďaka riešeniam založeným na dátach, ktoré pomáhajú ľuďom z okrajových štvrtí viesť slušný život, nájsť si zamestnanie a stať sa plnohodnotným členom spoločnosti. Najzaujímavejším z technologických riešení je lanovka, na ktorú je väčšina ľudí zvyknutá v lyžiarskych strediskách. V Medellíne však slúži ako každodenná linka z okrajovej štvrte na úbočí kopca do stredu mesta, kde obyvateľov slumov čaká práca a lepší život. Cesta do centra im už netrvá dve hodiny, ale dvadsať minút.

Scenéria známa predovšetkým z lyžiarskych stredísk je pre obyvateľov Medellínu súčasťou bežného života. Zdroj: Shutterstock

Lanovku neskôr doplnili eskalátory dlhé až 360 metrov pre tých, ktorí mali zastávku lanovky ďaleko. Medzi ďalšie moderné riešenia patrí doplnkové vzdelávanie detí v oblasti informačných technológií, vedy a jazykov, výživové poradenstvo v zdravotníckych zariadeniach, alebo 371-tisíc štvorcových metrov parkov a verejných priestorov. Čerešničkou na torte je inteligentný kamerový systém, ktorý dozerá na dopravu v meste a pokuty za porušenie predpisov posiela e-mailom. Vďaka tomuto opatreniu sa vedeniu podarilo zredukovať priestupky na cestách o 80 percent.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.