Viac ako 50 hostí zaujala prvá z cyklu interaktívnych prednášok SAVinci organizovaných Westend biznis zónou a Slovenskou akadémiou vied. Vedecké objavy z kvantovej fyziky prezentoval laickej verejnosti Daniel Nagaj, výskumník SAV, ktorý sa po pôsobení v zahraničí vrátil domov, aby sa mohol venovať výskumu a popularizovaniu vedy na Slovensku.
Prvá prednáška sa konala v lobby administratívnej budovy novej generácie Westend Gate
Ako je možné čo najkratšie spojiť štyri body v jednej rovine? Koľko možností poskladania má 1000-kúskové puzzle? Ktorý tvar je možné nakresliť jedným ťahom?
Daniel Nagaj pri prednáškach rád využíva pomôcky a konkrétne príklady
Vo Westende sa návštevníci mohli tešiť z príjemného prostredia, originálneho architektonického riešenia a moderného zariadenia
Na hlavolamoch a zábavných úlohách zúčastneným demonštroval zdanlivo nekonečné množstvo možností riešenia problémov, ktorými sa zaoberá. Ako sám hovorí, skúmať podstatu vecí okolo nás je radosť, ktorú chce priblížiť aj laickej verejnosti.
Zloženie publika bolo naozaj rozmanité, nechýbali stredoškoláci, zamestnanci firiem sídliacich vo Westende a ani dôchodcovia
Westend Gate na Dúbravskej ulici je sídlom mnohých celosvetových spoločností a korporácií, susedí tiež s najväčšou slovenskou vedeckou inštitúciou. Westend je preto prirodzene predurčený na spoluprácu so špičkovými slovenskými vedcami.
Štýl vysvetľovania odborných problémov Danielom Nagajom je povestný hravosťou a interaktivitou s publikom.
Množstvo otázok z publika dalo Danielovi zabrať, ale na všetky reagoval pohotovo a s úsmevom
Hostí zaujímali kryptomeny a ich prepojenie s kvantovými počítačmi, kryptografia alebo superpozície. Nezodpovedané nezostali ani otázky mimo hlavnej témy prednášky.
„Hľadám úlohy zdanlivo jednoduché, a predsa pekelne ťažké.“
Daniel Nagaj tvrdí, že neustále spochybňovanie vysvetlení a kladenie základných otázok je dôležitým prvkom overovania výsledkov výskumu, ktorý s kolegami realizuje.
Prednášku uzavrel slovami, že aj keď kvantové počítače môžu priniesť odpovede na mnohé otázky, vždy ostanú problémy, ktoré budú nevypočítateľné
Lucia, 19 rokov, študentka strednej školy
„Na našej škole sa neotvorili semináre z fyziky, čo je podľa mňa smutné. Fyzika ma ale baví, takže keď som videla na Facebooku, že sa takéto niečo bude konať, prišlo mi to zaujímavé. O projekte SAVinci som ešte nepočula, ale týkalo sa to fyziky, tak som vzala aj kamarátku a prišli sme. Nemáme síce toľko vedomostí, aby sme to všetko, čo dnes prednášajúci hovoril, pochopili, ale niektoré veci mi prišli fascinujúce, ako napríklad superpozície.“
Jarmila, 43 rokov
„Videli sme reklamný citylight týkajúci sa projektu SAVinci a keďže sa mi zdá, že kvantová fyzika je teraz veľmi aktuálna téma a dejú sa okolo nej zvláštne veci, tak sme prišli. Študovala som informatiku, čiže to, čo hovoril Daniel mi bolo veľmi blízke. Ja Daniela trochu poznám a páči sa mi, aký je na týchto prednáškach bezprostredný a má pekný prístup k zúčastneným. Na prednáške ma najviac zaujala myšlienka, že výskum kvantových počítačov nie je hnaný ekonomikou alebo peniazmi, ale skôr zvedavosťou vedcov a nadšencov.“
Roman, 40 rokov, fyzik
„Aj keď sa s Danom poznám a pracujem s ním, o SAVinci som sa nedozvedel od neho, ale z reklamného pútača na zastávke MHD. Veľmi sa mi páči jeho štýl prednášania a rozprávania. Je super, že zložité problémy vysvetľuje jednoducho, aby im porozumel aj laik. Neviem síce, či je možné úplne do detailov ozrejmiť problémy kvantovej fyziky bežnému človeku, ktorý sa týmto mechanikám nevenuje, ale pre mňa ako odborníka bola prednáška skvelá.“
Matej, 30 rokov, pracovník v consultingu
„Na Facebooku som videl, ako niekto známy vyjadril záujem zúčastniť sa prvej prednášky SAVinci. Keďže ma zaujímajú rôzne témy a rád si rozširujem spektrum vedomostí, prišiel som si ju vypočuť. Síce som nerozumel všetkému a ku koncu bolo tých informácií na mňa priveľa, prednášajúci hovoril veľmi zaujímavo. Bavili ma hlavne konkrétne príklady a ukážky fungovania kvantovej fyziky v praxi. Rád sa zúčastním aj ďalšej prednášky SAVinci.“
Ivan, 63 rokov, pracovník SAV
„Pravidelne kontrolujem stránku SAV a neunikla mi informácia o prvej zo série prednášok SAVinci. Sledujem informácie o takýchto popularizačných akciách, ale väčšinou sa ich nezúčastňujem. Tentokrát ma však téma zaujala a poznám aj partiu výskumníkov, z ktorej Daniel pochádza. Prednášku hodnotím veľmi dobre a som prekvapený, koľko mladých ľudí sa jej zúčastnilo. Dozvedel som sa veľa nových informácií o kvantových počítačoch napriek tomu, že sa tiež venujem fyzike. Bonusom je, že sa to konalo vo Westend Gate. Mám to sem na skok od pracoviska, páči sa mi tu a je tu dobrá káva.“
O catering sa postarali susedia z Westend Square Powerlogy space&coffee
Na druhú prednášku z cyklu SAVinci zavíta ocenená biologička Silvia Schmidtová špecializujúca sa na výskum onkologických ochorení.