V Bratislave sa darí aj netradičným športom, ktoré si získavajú čoraz väčšiu popularitu medzi širokou verejnosťou. Niektoré z nich otvárajú cestu talentovaným jednotlivcom a tímom až na reprezentačnú úroveň, iné ponúkajú príležitosť na voľnočasovú zábavu a oddych s priateľmi. V ankete predstavia atypické športy ich predstavitelia: Hobbyhorsing Diana Migaľová, ragby Dávid Mesežnikov a lakros Tomáš Rydlo.
Čím je atypický váš šport, a aké sú jeho pravidlá?
Diana Migaľová, hobbyhorsing: Hobbyhorsing je moderná športová aktivita, ktorá vznikla vo Fínsku a spája šport, kreativitu a prvky roleplay, pričom deti motivuje tráviť čas vonku so svojimi „koňmi.“ Základom je tzv. hobby horse, plyšová konská hlava na palici, ktorú jazdci používajú pri napodobňovaní reálneho jazdeckého športu. Vyskúšať si môžete rôzne disciplíny ako sú parkúr, drezúra, skoky alebo crosscountry, pričom každá má svoje vlastné pravidlá. Tento šport je ideálny pre deti bez ohľadu na ich povahu či pohybové nadanie, či už preferujú tímovú hru alebo sólové aktivity.
Dávid Mesežnikov, ragby: Ragby je kombináciou bojového a kolektívneho športu, kde cieľom je dostať loptu na koniec ihriska a položiť ju tam. Na skórovanie je potrebná sila, rýchlosť, tímový duch a šikovnosť. Základným pravidlom je neprihrávať dopredu, čo zároveň zabezpečuje kontakt s protihráčmi, ktorý má svoje bezpečnostné pravidlá. Hoci ragby nie je na Slovensku veľmi známe, v mnohých krajinách patrí medzi tie najpopulárnejšie športy.
Tomáš Rydlo, lakros: Lakros pochádza zo Severnej Ameriky, kde ho vynašli jej pôvodní obyvatelia Indiáni. Namiesto vojny riešili spory medzi kmeňmi práve lakrosom, ktorý vtedy trval niekoľko dní na rozľahlých územiach. Postupne sa vyvinuli pravidlá a lakros sa stal celosvetovým športom. V USA je populárny field lakros, ktorý sa hrá na trávnatých futbalových ihriskách s väčšími bránkami, zatiaľ čo v Kanade je obľúbený boxlakros, ktorý sa hrá na hokejových ihriskách s menšími bránkami a tvrdším fyzickým kontaktom. Novinkou je Sixes lakros, bezkontaktná verzia, ktorá bude súčasťou olympiády v roku 2028.
Sú pre tento šport na Slovensku dobré podmienky?
D. Migaľová, hobbyhorsing: Keď s ním v roku 2020 začínala naša trinásťročná dcéra Dália, neexistovali tu žiadne organizácie venované tomuto športu. A preto sme vytvorili prvú Slovenskú asociáciu hobbyhorse (SAHH), zorganizovali sme prvý športový kemp a neskôr aj majstrovstvá. Tento šport je často terčom posmechu, preto sa snažíme o osvetu, aby sa deti učili tolerancii a prevencii proti šikane. Napriek tomu, že sme oficiálnou asociáciou, nie sme považovaní za športovcov a preto financovanie závisí výlučne od sponzorov a rodičov. Musím teda konštatovať, že zatiaľ tu nie sú dobré podmienky.
D. Mesežnikov, ragby: Náš tím existuje od roku 2015 a oproti súčasnému dopytu sme schopní privítať omnoho viac hráčov. Trénujeme vždy v utorky a štvrtky a k tomu mávame aspoň jeden zápas za mesiac. Teší ma podpora zo strany mesta Bratislava, Bratislavského kraja a Ministra športu SR. Naším cieľom je postupne predstaviť ragby aj deťom na školách a organizovať spoločenské športové podujatia, aby sme tento šport čo najviac priblížili verejnosti.
T. Rydlo, lakros: V Bratislave máme dva tímy, Bratislava Bats, ktorí hrajú boxlakros, a Tricksters Bratislava, ktorí sa venujú field lakrosu. My, Bratislava Bats, trénujeme na dvoch hokejbalových ihriskách v Devínskej Novej Vsi a v Petržalke, a v zime v telocvični. Radi by sme vylepšili ihriská, najmä povrch a mantinely s plexisklom.
Aký je záujem ľudí o túto aktivitu?
D. Migaľová, hobbyhorsing: Popularita na Slovensku neustále rastie. Zatiaľ čo na prvom kempe sme mali sedemnásť detí, dnes organizujeme turnusy pre 30 až 32 účastníkov, pričom dopyt stále stúpa. Na súťažiach máme okolo 120 účastníkov a slovenské hobbyhorserky sa úspešne zúčastňujú aj medzinárodných podujatí vrátane šampionátu vo Fínsku, ktorý sa považuje za majstrovstvá sveta. Naše kempy navštevujú aj deti zo zahraničia vrátane účastníkov z Česka, Ukrajiny a Francúzska, čím sa tento šport šíri aj mimo našich hraníc.
D. Mesežnikov, ragby: Teší nás, že každý rok sa nájde viacero záujemcov o tento šport. Radi by sme však videli podstatne väčší záujem, a to najmä zo strany slovensky hovoriacich ľudí, pretože ako som spomínal, situácia nie je ideálna. V Rugby Klube Bratislava stále prebieha nábor nových hráčov. Ak máte záujem pridať sa, neváhajte nás kontaktovať.
T. Rydlo, Lakros: Keďže lakros na Slovensku nie je veľmi známy, organizujeme rôzne akcie a aktivity na sociálnych sieťach, aby sme prilákali mladých. V západnej Európe sa lakros bežne hrá na univerzitách, takže na Slovensku máme ešte veľa práce na jeho popularizácii.
Od akého veku je možné váš šport robiť, a čo človek potrebuje na to, aby začal?
D. Migaľová, hobbyhorsing: Na poslednej súťaži sme mali najmladšiu, iba päťročnú súťažiacu, a bola úžasná. Na veku teda nezáleží, dieťa musí len vedieť chodiť a pritom držať hobby horse. Všetko ostatné je už len o jeho záujme o hru s koníkom. Takto sa to začína, pre malé deti je koník pekná hračka, pre väčšie hobbyhorserky je to už športové náradie. Keď sa naučia preskočiť prvú prekážku, chcú postupne skákať stále vyššie a vyššie. To je ten správny čas na začiatok reálnych tréningov. Stačí chuť skákať a mať paličku s plyšovým koňom.
D. Mesežnikov, ragby: Prijímame deti približne od deviatich rokov. Ragby je finančne nenáročný šport, takže na začiatok stačia tenisky a akékoľvek športové oblečenie. Postupom času je potrebné počítať s členským poplatkom 60 eur za pol roka a jednorazovými výdavkami na kopačky a chránič zubov, ktoré nie sú veľkou finančnou položkou. Členské zahŕňa vlastný dres a okrem toho si platíme výjazdy na zápasy, čo zvyčajne predstavuje niekoľko eur.
T. Rydlo, lakros: Na základných školách zavádzame interkros, detskú verziu lakrosu, pri ktorej stačí len palica a loptička. Netreba zabúdať ani na vhodnú športovú obuv a samozrejme je potrebné mať určitú kondíciu, keďže tento šport kladie dôraz na rýchlosť a obratnosť. Vek nemáme zatiaľ presne určený, ale napríklad v Kanade začínajú deti už od štyroch rokov.
Prečo si vybrať práve tento atypický šport?
D. Migaľová, hobbyhorsing: Hobbyhorsing je šport, ktorý možno robiť kdekoľvek, samostatne alebo v skupine, vonku či v hale. Kombinuje atletiku s kreativitou, zlepšuje kondíciu a prináša radosť. Často je alternatívou pre deti, ktoré milujú kone, no nemajú možnosť jazdiť na živých koňoch. Niektoré reálne jazdia a prenášajú svoje znalosti do hobbyhorsingu, zatiaľ čo iným tento šport nahrádza kontakt so zvieraťom. Rovnako má tiež pozitívny vplyv na psychologický rozvoj detí, ako ukázali viaceré príbehy, ktoré pomohli najmenším prekonať komunikačné či sociálne problémy.
D. Mesežnikov, ragby: Okrem toho, že ragby posilňuje fyzickú kondíciu, vytrvalosť a silu, učí aj dôležité životné zručnosti ako sú tímová práca, disciplína a rešpekt k ostatným. V ragby sa kladie veľký dôraz na spoluprácu, pretože úspech na ihrisku je výsledkom celého tímu, nie jednotlivcov. Ak cítite, že je to šport pre vás, neváhajte, vyskúšajte ho a sami si budete vedieť odpovedať, či je to tá správna voľba.
T. Rydlo, Lakros: Lakros je najrýchlejší kolektívny šport na dvoch nohách. Je dynamický, tvrdý a plný gólov, a rozhodne sa pri ňom nebudete nudiť. Rozvíja nielen fyzické schopnosti, ako sú rýchlosť, vytrvalosť a obratnosť, ale tiež strategické myslenie. Lakros taktiež podporuje tímovú spoluprácu, zlepšuje koordináciu a reflexy. Okrem toho je skvelým nástrojom, ako budovať disciplínu a odhodlanie, keďže vyžaduje veľké nasadenie.