Najvyššie budovy Európy: Medzi tieto metropoly sa zaradí aj Bratislava

Čas čítania: 3 minút

Na nábreží Dunaja onedlho vyrastie prvý mrakodrap na Slovensku. Obytný vežiak, ktorý bude súčasťou rozšírenia komplexu Eurovea, sa bude týčiť do výšky 168 metrov. Za mrakodrapy sú oficiálne označované stavby, ktoré okrem iných atribútov spĺňajú kritérium výšky aspoň 150 metrov. Bratislava sa tak stane skutočnou metropolou a pridá sa k ďalším Európskym mestám, ktorých panoráme dominujú mrakodrapy.

Eurovea City

V celej Európe nájdeme viac ako 200 mrakodrapov, z toho až 39 sa nachádza v Rusku. Najvyšším mrakodrapom nášho svetadiela je Lachta Centrum v Petrohrade s výškou 462 metrov. Impozantná stavba bola dokončená iba minulý rok, má 87 poschodí a samotný vchod do nej je vysoký 24 metrov. Jej vlastníkom je ruský ropný gigant Gazprom.

Lachta centrum

Najvyššou európskou budovou mimo Ruska je The Shard, stavba nachádzajúca sa na nábreží Temže v Londýne. Jej 95 poschodí narástlo do výšky 309 metrov. Presklená budova pyramídového tvaru sa počas výstavby stala obľúbeným terčom priaznivcov BASE jumpingu – v rokoch 2009 až 2012 z nej adrenalínoví nadšenci zoskočili viac ako dvanásťkrát.

The Shard

Mrakodrapy nájdeme aj u našich severných susedov v Poľsku, vo Varšave je ich hneď niekoľko. Najvyšší z nich, Palác kultúry a vedy, sa vyníma nad Varšavou vo výške 237 metrov. Okrem toho, že v ňom sídlia viaceré spoločnosti a verejné inštitúcie, pravidelne sa v ňom koná množstvo kultúrnych podujatí. Nachádza sa v ňom kino, divadlo, univerzita a  sídlo v ňom má aj Poľská akadémia vied.

Palác kultúry a vedy

Jeden z najzaujímavejších a architektonicky najoriginálnejšie riešených mrakodrapov stojí blízko Bratislavy:  220-metrový DC Tower v susednej Viedni. Otvorený bol vo februári 2014, má 60 podlaží a je dominantou novej, modernej mestskej štvrte.  V DC Tower sú byty, kancelárske priestory, štvorhviezdičkový hotel a na jednom z vrchných podlaží aj luxusná reštaurácia.

DC Tower

V Bratislave aktuálne prebiehajú prípravné práce na realizáciu projektu Eurovea 2 s rozlohou 23 225 štvorcových metrov. Jeho súčasťou bude okrem mrakodrapuaj rozšírenie nákupného centra, kancelárie či promenáda pri Dunaji. Vežiak s názvom Eurovea Tower by mal byť dokončený v roku 2022. Na 47 nadzemných podlažiach ponúkne 210 bytov, apartmány, ateliéry a ďalšie priestory.

Eurovea City

Most Apollo a Eurovea City

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.