Najzaujímavejšie bratislavské historické vnútrobloky

Čas čítania: 3 minút

Vnútrobloky boli vždy súčasťou plánov architektov, ktorí chceli vytvoriť izolovaný verejný priestor pre obyvateľov okolitých bytových domov. Moderné, ale aj socialistické sídliská dnes vďaka zeleni, vybaveniu a často aj komunitným aktivitám ožívajú práve vďaka vnútroblokom. V Bratislave však nájdeme aj také, ktorých históriu možno datovať až do 13. storočia. Toto je šesť historických vnútroblokov, v ktorých možno nájsť oázu tichého relaxu.

Najstaršia Uhorská nemocnica

Dnes už starobylá a historická nemocnica na Mickiewiczovej ulici v Bratislave má vo svojej vitrínke uložených hneď niekoľko prvenstiev. V minulosti tu bolo zriadené prvé röntgenologické a rádiologické pracovisko v Uhorsku. Zaujímavosťou je určite aj to, že v podzemných priestoroch tejto nemocnice sa nachádzajú protiatómové kryty. Historický vnútroblok sa opiera priamo o architektonicky hodnotný pavilón s označením CH. Múry posiate prvkami romantizmu majú podľa pamiatkarov obrovskú historickú hodnotu. Nemocnica v súčasnosti prakticky chátra a čaká na svoj koniec, pritom je však jedným z posledných symbolov prešporskej medicíny i tradičnej architektúry.

Najzaujímavejšie bratislavské vnútrobloky

Dvor na Panenskej 8

Informačná tabuľa na tomto mieste hovorí o pôvodne nájomnom dome, ktorý vlastnili vinohradníci. Jeho základy postavili obyvatelia Prešporku v 17. storočí. Lokalita vnútrobloku Panenská 8 je skutočne lukratívna, nachádza sa neďaleko Prezidentského paláca v zóne s významnými administratívnymi a obchodnými budovami. Toto jednoduché nádvorie slúži na parkovanie pre administratívne návštevy, no občas uvoľní priestor organizátorom a návštevníkom obľúbeného Dobrého trhu.

Najzaujímavejšie bratislavské vnútrobloky
Zdroj: www.instagram.com/bratislavske_vnutrobloky/

Nenápadný meštiansky dom na Laurinskej ulici

Budovu postavili medzi rokmi 1830 a 1840, pričom historické pramene tvrdia, že ju naprojektoval miestny staviteľ Ignaz Feigler. Fasáda tohto domu pripomína vďaka rekonštrukciám časy socializmu, interiér jej nádvoria je však veľmi slušne a vkusne zachovaný. Idylickú atmosféru dotvára strom, ktorý rastie priamo v strede. Vnútroblok lemujú bočné krídla, ktoré sa zachovali z predchádzajúcej stavby. Nachádza sa tu aj reštaurácia Alchymista, ktorá je hrdo pomenovaná podľa nálezu kruhového medailóna s portrétom neznámeho alchymistu.

Najzaujímavejšie bratislavské vnútrobloky

Unikátny vnútroblok v mestskej knižnici na Klariskej 16

Jeden z najkrajších historických vnútroblokov v Bratislave nájdeme na Klariskej ulici. Mestská knižnica si čitateľa pritiahne nielen kvalitnou literatúrou, ale aj svojim žltým nádvorím. Počas najteplejších dní v roku slúži ako letná čitáreň, ktorú môžete navštíviť každý pracovný deň. K dispozícii sú knihy, časopisy a denná tlač. Vnútroblok plný farieb dotvárajú muškáty na balkónoch, ktoré z neho robia skutočne výnimočné miesto s nádychom Toskánska.

Najzaujímavejšie bratislavské vnútrobloky

Dom slobodných umení na Kapitulskej 1

Za sídlo nezávislého kultúrneho centra v srdci Bratislavy sa považuje Dom Albrechtovcov. Nachádza sa na Kapitulskej ulici v mestskej pamiatkovej rezervácii, v najstaršej časti historického jadra mesta. Rodina Albrechtovcov v 20. storočí vytvárala v našom hlavnom meste rôznorodý a bohatý duchovný život, a aj preto sa dnes na nádvorí ich domu organizujú kultúrne podujatia orientované na klasickú hudbu, literatúru, výtvarné umenie, divadlo, film, filozofiu a podobne.

Najzaujímavejšie bratislavské vnútrobloky
Zdroj: www.albrechtforum.com

Mirbachov vnútroblok láka na vôňu čerstvo upečených buchiet

Viac ako tristoročný palác postavený podľa barokovej architektúry nájdeme na Františkánskom námestí. Už podľa samotnej fotografie je možné vidieť, že patrí k najzachovalejším stavbám historického Prešporka. Dnes jeho priestory využíva pre archívne účely Galéria mesta Bratislava. Na nádvorí paláca sa nachádza fontána, ktorá symbolizuje ženu sediacu na ramene mocného polohada a polomuža. V tomto roku tu otvorili aj kaviareň Emil, ktorá patrí medzi „najtichšie“ kaviarne v meste, pretože je vo vnútrobloku dokonale ukrytá. Návštevníci si tu však okrem kofeínového nápoja môžu dopriať aj čerstvo napečené a voňavé buchty.

Najzaujímavejšie bratislavské vnútrobloky

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.