Nový pohľad na Bratislavu: Ako by mohol vyzerať električkový okruh okolo nového centra

Čas čítania: 3 minút

V Bratislave by mohol vzniknúť centrálny mestský električkový okruh, o ktorom sme písali nedávno. Poďme si ho pozrieť cez vizuálnu prechádzku jeho zastávkami – súčasnými, ale aj tými, ktorými by električka v budúcnosti mohla prechádzať.

Takto nejak by mohol vyzerať budúci centrálny električkový okruh. Aby sme vám lepšie priblížili jeho trasu, na každej z jeho dvanástich zastávok sme cez Instagram vystúpili a vypichli najzaujímavejšie okolité destinácie. Poďte sa na ne pozrieť s nami.

 

1. Šafko

Okruh štartuje legenda medzi električkovými zastávkami – univerzitné Šafko, vždy rušná brána k pešiemu, cyklistickému aj električkovému premosteniu Dunaja smerom k Petržalke a Novému Lidu.

 

2. Kamenné námestie

Pokračujeme na Kamenné, kde nájdeme vynikajúce stánky s hotdogmi, zeleninový trh v Starej tržnici či kávičku na terase v historickom centre.

 

3. Mariánska

Z ďalšej zastávky je to len skok na Obchodnú, do Medickej záhrady alebo do bistier v okolí “Grössling-Gasse”. Mimochodom, vedeli ste, že najstarší doložený názov Grösslingovej znie Ressling (1765) a Grösslingweg (1771)? Pochádza z pomenovania priľahlého záhonu Grössling, ktorý bol pomenovaný podľa dunajskej ryby hrúz škvrnitý (po nemecky nárečovo Kressling). Tento druh ryby žil v ramene Dunaja, ktoré sa v minulosti nachádzalo práve v miestach dnešnej Grösslingovej.

A post shared by TAG @BRATISLAVA_ (@bratislava_) on

 

4. Odborárske námestie

Len kúsok za Mariánskou nás čakajú výborné nanuky a káva na Americkom námestí. Neďaleko máme aj obchod s mestskými bicyklami, exotické potraviny či príjemné posedenie na víne.

#art #gelato #domacenanuky

Príspevok, ktorý zdieľa Marinela (@marinelananuky),

 

5. Legionárska

Na Legionárskej môžeme hneď vedľa zastávky kúpiť kvety a po ceste si vziať skvelú kávu.

 

6. Trnavské mýto

Severná časť okruhu prechádza jedným z najväčších a najdôležitejších dopravných uzlov v meste. Dominujú mu tržnica, Istropolis a Central. Račianske mýto je vzdialené len jednu zastávku, vďaka čomu v tejto lokalite pohodlne prestúpime prakticky na akýkoľvek smer.

 

7. Saleziáni / Záhradnícka

Pokračujeme na nami plánovaný uzol, z ktorého sa má električková trať vetviť na smer Ružinov a smer Dulák. Názov zastávky napovedá blízkosť kostola a vzdialenosť už len jednu zastávku od legendárneho trhoviska.

A post shared by Maryna Glibko (@maryna5252) on

 

8. Miletička

Zastávka, ktorá by mala pribudnúť hneď vedľa vstupu na trh, kde okrem tradičného “blšákového“ tovaru, kvetín a záhradkárskych plodín nájdeme aj asi najobľúbenejšie vietnamské bistro v meste. Ľahko sa dostaneme kúpalisko Delfín, na rýchle nákupy v samoobsluhe či na raňajkové posedenie v kaviarni na rohu.

Príspevok, ktorý zdieľa Vala (@fralaa),

 

9. Dulák

Zastávka hneď pri známej Cvernovke nám ponúkne okrem výborných spojení do centra a iných častí mesta aj wellness v hoteli Apollo alebo oddych pri fontáne. Keď nás premôže hlad, zastavíme sa na polievku v neďalekom bistre.

 

10. Klingerka

Ďalšia zastávka nás privádza do dlho nevyužívanej štvrte, v ktorej plánujeme v rámci projektu Klingerka vybudovať veľký park – v ňom si môžeme dopriať zaslúženú obednú prestávku či podvečerné chvíľky pri knižke.

11. Eurovea II.

Blížime sa ku koncu okruhu a víta nás Eurovea. Po nákupoch si posedíme na káve v jednom z podnikov na brehu Dunaja, alebo si len tak oddýchneme na tráve na rozsiahlom nábrežnom parku.

12. Eurovea I.

Prichádzame na konečnú zastávku a začiatok širšieho centra mesta. Pod jednou strechou nákupného centra nájdeme obchody, bary, reštaurácie a služby všetkého druhu, kino, kasíno či hotel Sheraton. Po Starom moste a plánovanej pešej lávke cez Dunaj sa ľahko dostaneme na Nové Lido a do Petržalky, v historickom centre sme zas električkou alebo peši do pár minút.

Nový centrálny električkový okruh nám v jeho pestrosti ponúkol všetko, čo sme si mohli priať – od kaviarní a gastronómie, cez trhy a nákupy až po relax a rýchle spojenia do ostatných častí mesta. Dúfame, že sme vám našou instagramovou prechádzkou jeho budúcimi zastávkami navodili tú pravú bratislavskú atmosféru – aj o tú nám totiž pri plánovaní okruhu ide.

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.