Opustené námestia i grilovačky na pláži. Aké sú pandemické Vianoce v metropolách

Čas čítania: 5 minút

Ako vyzerajú vianočné sviatky, udalosti a výzdoba počas pandémie v najväčších svetových metropolách? Niekde sú, podobne ako v Bratislave, zrušené tradičné vianočné trhy a atrakcie, inde sa toho až tak veľa nezmenilo. Oslovili sme obyvateľov šiestich miest v Európe, USA aj Austrálii. Prečítajte si, ako oslavujú Vianoce v Prahe, Madride, New Yorku či v Sydney.

Barbora, Madrid

Vianoce v Madride sú veľmi farebné. Neviem, či je to tým, že tu nesneží a ani teploty nezvyknú klesať pod nulu, no Španieli milujú vianočnú výzdobu. Práve svetielkami si kompenzujú chýbajúci sneh. A tak je aj tento rok.

V Madride je skutočne veľkolepá výzdoba. Tvoria ju tisícky svetiel, ktoré zdobia 210 ulíc, čo je o 30 viac než minulý rok (na túto parádu tento rok Španieli minuli 3,17 milióna eur, čo je v čase koronakrízy trochu kontroverzné). Minulý rok ulicami premával aj špeciálny vianočný autobus, vďaka ktorému ste mohli absolovovať Tour de Las Luces de Navidad, tento rok to pre Covid nie je možné. Vianočné svetlá začali svietiť 26. novembra a budú tu s nami do Troch kráľov.

Pre Španielov sú Traja králi hlavným symbolom Vianoc a oslavujú tento sviatok viac než Štedrý večer. Mne osobne vo výzdobe chýbajú zelené vianočné stromčeky, pretože madridské sú tvorené len svetielkami, a tak mi madridská vianočná výzdoba trochu pripomína Las Vegas. Na hlavnom námestí Plaza Mayor sa nachádzajú vianočné trhy, avšak trochu iné, než tie naše. Predávajú sa na nich iba rôzne hračky a výrobky, jedlo ani pitie by ste na nich nenašli dokonca ani pred pandémiou, takže ich atmosféra nie je pre mňa až taká vianočná.

Tento rok však v našej štvrti vznikol menší vianočný trh, ktorý má atmosféru toho slovenského, a nachádza sa v ňom aj pár food truckov s jedlom a krásny betlehem. V Španielsku je betlehem dôležitou súčasťou vianočnej výzdoby. Obrovský nájdete aj na námestí Puerta del Sol. Na tomto námestí tiež Madridčania vítajú Nový rok. O polnoci odbíjajú zvony radnice a ľudia si pri každom odbití zvonu vložia do úst jednu bobuľu hrozna (pri tejto príležitosti si v obchodoch viete kúpiť špeciálnu konzervu, ktorá ukrýva presne 12 bobúľ hrozna). Tento moment je vysielaný aj v televízii, takže tak robia ľudia po celkom Španielsku, aby boli šťastní celý nasledujúci rok.

Derek, New York

Úprimne, tieto sviatky sú veľmi umiernené. Prvýkrát v mojom živote nebudú v obchodnom dome Macy’s deti sedieť na kolenách Santa Clausovi, takže mu nebudú môcť pošepkať, či boli tento rok dobré, alebo zlé, a aké majú priania pod stromček. Toto všetko prebieha iba vo virtuálnej forme, v takzvanom Macy’s Santalande.

Zdroj: Shutterstock

Obvyklé vianočné miesta a udalosti ako koncert Christmas Spectacular zboru Radio City Rockettes‘, šou Winter’s Eve na Lincolnovom námestí či každoročný polnočný vianočný beh boli zrušené. Aj tradičné vianočné trhy na Union Square a Columbus Circle sú zrušené alebo poznačené obmedzeniami a povinnými odstupmi. Okrem toho sú zatvorené aj reštaurácie či vianočné obchody, a stretávanie sa v interiéroch je zakázané, pričom teplota vonku neprestajne klesá.

Zdroj: Shutterstock

Dagmar, Sydney

V Sydney sú Vianoce celkovo iné, než u nás doma na Slovensku. Leto je v plnom prúde, pláže praskajú vo švíkoch a všade cítiť vôňu z grilovačiek. Vianočná výzdoba v meste je veľmi skromná,  väčšinou len na hlavných uliciach a v nákupných centrách. Ani tento rok tomu nie je inak. Zašla som párkrát do mesta a všetko sa zdá byť tak, ako po minulé roky, i keď nakupujúcich ľudí je pomenej a takmer žiadni turisti.

Fotenie sa so Santa Clausom v nákupných centrách je u detí vždy veľmi populárne  a nie je tomu inak ani tento rok s jedným rozdielom – detičky sedia zvlášť na kresle vedľa Santu, nie v jeho lone ako po iné roky. Rúška nasadené mať nemusia. Na vianočných stoloch nesmú chýbať morské plody, najpopulárnejšie sú krevety, homáre a ustrice. Keďže sú obmedzenia v dovážaní a vývoze, ceny výrazne klesli. Napríklad homáre padli zo 60 dolárov za kilogram na 20 dolárov. Množstvá na osobu sú však limitované.

Petra, Paríž

V porovnaní s minulým rokom sa Vianoce v Paríži veľmi zmenili. Vonkajšie vianočné trhy nenájdete nikde, jediné, s čím som prišla do styku, boli menšie vianočné trhy v nákupnom centre, ktoré mali asi šestnásť stánkov. Ani jeden z nich však nepredáva jedlo ani pitie, väčšinou ide o malé lokálne podniky, ktoré môžu zákazníci podporiť kúpou niektorého z ich výrobkov.

Nákupné centrá a obchody vo všeobecnosti otvorili len nedávno, aby si ľudia mohli nakúpiť darčeky, a po Vianociach opäť zatvoria. Zákazníci čakajú v radoch, počty nakupujúcich v obchodoch sú obmedzené a odkedy obchody otvorili, počty nakazených začali stúpať. Vianočná výzdoba Paríža je rovnaká, ako po uplynulé roky, akurát od ôsmej hodiny večer tu platí zákaz vychádzania, čiže naplno si ju vychutnať môžeme len na chvíľu. Ulica Champs-Élysées aj nákupné centrum Lafayette sú vyzdobené naozaj nádherne.

Martin, Leicester

Vianočné trhy v Leicesteri boli vždy relatívne malé a možno aj vďaka tomu sa konajú aj tento rok. Vianočná výzdoba je veľmi podobná ako minulý rok, je tu napríklad pekný betlehem okolo fontány na námestí pri radnici, obrovský vianočný stromček pri Clock Tower a vianočné osvetlenie ulíc a obchodov, ktoré sa každoročne zlepšuje.

Tradičné jedlá a drinky, rovnako ako po minulé roky, predstavujú najmä nemecké klobásky, jedlá z kuraťa, vianočný punč a čapované pivo. Verím že budúci rok sa situácia trochu zlepší a Vianoce tu budú opäť, ale už bez “Covízdoby”.

 

Eva, Praha

V porovnaní s minulým rokom je vianočnej výzdoby v uliciach menej, na mnohých miestach chýbajú aj vianočné stromčeky, ktoré tam vždy boli. Trhy sú zrušené, viem asi o dvoch miestach, kde vo veľmi obmedzenej miere ostali, ale s ostatnými rokmi sa to nedá porovnať. Napriek tomu je všade veľa nakupujúcich ľudí, čo je spôsobené tým, že boli obchody dlho zatvorené.

Zdroj: Shutterstock

Sledujte náš blog, sociálne siete a newsletter pre viac noviniek.